Jak a kdy stříhat Komuli Davidovu?

Kdy a jak se stříhá motýlí keř

Motýlí keř se stříhá na jaře. Staré větve se během stříhání odstraňují hned u země, protože květy vyrůstají z jednoletého dřeva a takto radikální zmlazení rostlině velice prospívá. Budete se pak divit, jak bujně zase narostla. Motýlí keře můžete sázet 50 centimetrů od sebe.
Archiv

Kdy na jaře stříhat motýlí keř

Kdy řezat motýlí keř

Nejvhodnější čas pro řez komule Davidovy je v době, kdy se začnou nalévat pupeny. Konkrétní termín záleží na průběhu zimy i poloze pozemku. V teplejších oblastech to může být již v druhé polovině února. Někdo však odkládá řez na březen nebo duben.
Archiv

Jak seříznout motýlí keř

Větve, které loni kvetly, odřízněte až na čípek – z něj vyraší nové větve. Zkraťte větve kousek nad očkem, ať nedojde k jeho poškození. V případě radikálního řezu seřízněte všechny silné větve až na půl metru nad zemí. Také odstraňte tenké, často uschlé větévky.
Archiv

Jak množit Komuli Davidovu

Motýlí keře se množí řízkováním během pozdního léta, nejčastěji od července až do října. Koncem léta jednoduše nařežte ideálně jednoleté konce výhonů, na bázi odstraňte listy a zbytek listů zkraťte. Můžete použít stimulátor nebo výsevní substrát, ale není to nutné, jelikož komule velmi dobře zakořeňují.

Jak se starat o Komuli Davidovu

PěstováníKeř vyžaduje teplou polohu na slunci nebo v lehkém polostínu. Při větším zastínění více zmrzá.Půda je nejlepší humózní, dobře zásobená živinami včetně vápníku. Vysloveně nevhodná je těžká, jílovitá, sléhavá zemina.Místo vyhovuje vlhčí, i když tato komule snáší i suchá období.

Jak správně stříhat keře

Odstranit byste měli především suché části dřevin, větve rostoucí dovnitř koruny keře, větve zlomené a také ty, které se navzájem dotýkají. Řez proveďte kousek nad očkem – pokud ponecháte dlouhý pahýlek, snadno je napaden infekcí, neboť rostlina již tuto část nechrání.

Kdy sázet Komuli Davidovu

Rostlinu, kterou si koupíte v zahradnictví můžete vysadit klidně na podzim, v průběhu října nebo i začátkem listopadu. Jenom si před koupí zkontrolujte, jestli má dostatečně vyvinutý kořenový systém. Mladý keřík na jaře obrazí. Zaschlé větve, které nevyraší můžete ostříhat.

Čím hnojit Komuli Davidovu

Motýlímu keři prospívá půda vápenitá, dobře se však v tomto ohledu přizpůsobí. Hnojení – rostlinu přihnojujeme pouze na jaře (pokud tedy nepěstujeme v květináči, v tomto případě hnojíme častěji). K přihnojování můžeme použít kompost nebo klasické tekuté či granulované hnojivo pro kvetoucí rostliny.

Kdy se mají stříhat keře

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Kdy co stříhat

Ideální čas na stříhání a prořezávání ovocných stromů a keřů se různí podle druhu. Od poloviny srpna do poloviny září se provádí letní řez, který zajistí v dalším roce bohatší úrodu. Při tomto omlazujícím zákroku se zkracují příliš dlouhé větve a ořezávají nepotřebné výhony.

Čím stříhat keře

Co budete potřebovatPodle výšky keřů nejspíše štafle.Plotostřih (motorové zahradní nůžky a motorové prodloužené zahradní nůžky)Zahradnické nůžky ✂️ a pákové nůžky na silné větve.Pilu v případě suchých či opravdu silných větví či kmenů

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.

Jak řezat dříň

Dřín obecný – řez

Vzhledem k tomu, že se jedná o nenáročnou dřevinu, není nutné dřín často prořezávat. Na podzim byste ovšem měli odstranit poškozené, nemocné nebo mrtvé větve, aby se dřevině u vás na zahradě dobře dařilo.

Kdy řezat dřeviny

Období vegetačního klidu

V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.

Kdy stříhat dřín

Vzhledem k tomu, že se jedná o nenáročnou dřevinu, není nutné dřín často prořezávat. Na podzim byste ovšem měli odstranit poškozené, nemocné nebo mrtvé větve, aby se dřevině u vás na zahradě dobře dařilo.

Kdy se sklízí dřín

Plody začínají dozrávat postupně od konce srpna do konce října, sklízíme v době, kdy jsou vybarvené, ale ještě tvrdé. V technologické a konzumní zralosti jsou výrazně tmavočervené. Přezrálé plody opadávají. Nejlepší způsob sklizně je setřásání plodů do plachty rozprostřené na zemi od srpna do září.

Jak tvarovat dřín

Dřín obecný – řez

Dřín je nenáročný, i co se týče lidského zásahu. Coby dřevina se dá dobře tvarovat. Pravidelný řez však není nutný. U živého plotu se odstraňují jen nežádoucí výhonky, které tvar plotu deformují.

Jak řezat dřín

Dřín obecný – řez

Vzhledem k tomu, že se jedná o nenáročnou dřevinu, není nutné dřín často prořezávat. Na podzim byste ovšem měli odstranit poškozené, nemocné nebo mrtvé větve, aby se dřevině u vás na zahradě dobře dařilo.

Čím hnojit dřín

Na hnojení je poměrně nenáročný a spokojí se s občasným rozhozením kompostu. Pokud máte pocit, že málo roste, přilepšete každému keři na jaře trochou granulovaného NPK hnojiva v dávce asi sto až sto padesát gramů. Také co do ochrany patří tato ovocná dřevina mezi nejméně choulostivé druhy.

Kdy sbírat dřín

Náš původní divoký keř, pěstovaný a oblíbený pro své ovoce – dřínky (červené peckovice). Nenáročný, nádherně žlutě kvete, plody se sbírají koncem srpna. Konzumují se čerstvé, zavařené, výborné pro přípravu džemů, vín, likérů.