Jak a kdy ukoncit kojení?

Kdy přestat s kojením

Jak dlouho kojit a kdy přestat kojit v ideálním případě

Do kdy kojit po uplynutí šesti měsíců od narození dítěte Jako doplněk stravy by děťátko mělo mateřské mléko přijímat ideálně minimálně do dvou let. Podle potřeb dítěte je samozřejmě možné jej kojit i po dosažení 2 let.
Archiv

Jak dlouho trvá ukončení kojení

Přirozené ukončení kojení znamená, že dítě samo přestane kojení vyžadovat, obvykle trvá několik let. Ve společenstvích, kde je dlouhé kojení podle potřeby normou, se děti obvykle samy přestanou chtít kojit mezi 3. a 4. rokem.
ArchivPodobné

Jak ukončit laktaci

K zastavení laktace předepíše gynekolog léky na bázi estrogenů, případně medikamenty s účinnou látkou kabergolin. Lék se užívá dva dny. V případě, že pacientka lék užila pozdě a mléko se začalo tvořit, musí již vzniklé mléko odsát, aby nedostala zánět prsní žlázy.

Jak dlouho po ukončení kojení se tvoří mléko

V prvních několika dnech po porodu 10-15 minut, což stačí ke stimulaci prolaktinu. Ale o několik dní později po nalití prsů odsávat tak dlouho dokud mléko teče a pak ještě 1-2 min. Poslední kapky mléka obsahují velké množství tuku, který představuje většinu kalorií mléka.

Jak ukončit kojení bez pláče

Nejsnadněji se odstavuje dítě, které už na kojení tolik nelpí. V takovém případě můžete zrušit odpolední kojení před procházkou, dát dítěti nějakou náhražku (třeba svačinu nebo něco k pití). Pokud bude dítě dávat i nadále najevo, že chce nakojit, zabavte ho hračkou nebo hrou, abyste odvedla jeho pozornost.

Co s prsy po odstavení

Po odstavení, kdy již mateřské mléko není potřeba, se mléčné žlázy opět zmenší. Společně s nimi také poprsí zmenší svoji velikost. Po odstavení se vaše prsa mohou měnit ještě několik měsíců, než se velikost opět ustálí. Ideální je, pokud maminka odstavuje postupně a nedojde tak k velmi náhlým změnám.

Co se děje s tělem po ukončení kojení

Když přestanete dítě kojit, FIL řekne tělu, aby produkci mléka zpomalilo, ale než se prsa přizpůsobí, může to trvat několik dní nebo dokonce týdnů. Užívání paracetamolu nebo ibuprofenu může také pomoci zmírnit bolesti (i když ibuprofen má u žen s astmatem kontraindikace).

Jak dlouho trvá než se ztratí mléko

Pokud kojící matka kouří, ohrožuje zdraví své i svého dítěte. Nikotin snadno přechází do mateřského mléka a jeho koncentrace klesá jen pomalu. O polovinu se sníží za 1,5 – 2 hodiny, ale trvá až 10 hodin, než vymizí – pokud ovšem matka znovu mezitím nekouří.

Kdy se ztratí mateřské mléko

Ačkoliv se o takzvaném samoodstavení často hovoří již po druhém roce věku dítěte, dochází k přirozenému ukončení kojení, kdy dítě přestane samo od sebe vyžadovat mateřské mléko, většinou až mezi třetím a čtvrtým rokem života.

Co se děje s prsy po ukončení kojení

Po odstavení, kdy již mateřské mléko není potřeba, se mléčné žlázy opět zmenší. Společně s nimi také poprsí zmenší svoji velikost. Po odstavení se vaše prsa mohou měnit ještě několik měsíců, než se velikost opět ustálí. Ideální je, pokud maminka odstavuje postupně a nedojde tak k velmi náhlým změnám.