Jak často mohu refinancovat hypotéku?

Jak často lze refinancovat hypotéku

Splatit úvěr můžete kdykoli, i během fixačního období.

Během fixačního období, zvláště pokud byl zvolený delší časový úsek pěti nebo sedmi let, může dojít k natolik výraznému poklesu úrokových sazeb, že se rozhodnete refinancovat svou hypotéku ještě během fixačního období.
Archiv

Kdy se může refinancovat hypotéku

Refinancovat hypotéku se dá i dva roky dopředu

Banky umožňují refinancovat hypotéku již několik měsíců před koncem fixace. Jedná se o takzvanou dobu čerpání, tedy počet měsíců před ukončením fixace, kdy banky umožní vyřídit hypotéku. U některých je to až 24 měsíců.
Archiv

Jakou zvolit fixaci hypotéky 2023

V současné době se úrokové sazby hypoték pohybují na historických maximech. Pokud si plánujete sjednat hypotéku v roce 2023, jeví se jako nejvýhodnější tříletá fixace. Po uplynutí této doby je pravděpodobné, že sazby hypoték budou níže než dnes a při refixaci se vám měsíční splátka sníží.

Co dělat když končí fixace

Když se přiblíží konec fixace hypotéky, domlouvá se nová výše úroku a úvěr lze rovněž splatit. Ovšem vůbec nejdůležitější je to, že můžete hypotéku refinancovat, tedy převést do jiné banky s lepšími podmínkami. Proto se rozhodně vyplatí si konec fixace pohlídat a nechat si vytvořit nabídku i od konkurence.

Proč refinancovat hypotéku

Dlužník tedy díky refinancování získá nový hypoteční úvěr s výhodnějšími podmínkami, kde si dle nabídky nové banky může například prodloužit dobu splácení, odložit některé měsíční splátky, mimořádně splatit část úvěru i v období fixace úrokové sazby, apod.

Jak dlouho trva refinancování

Nejnáročnější je vyřízení hypotéky na stavbu domu, které trvá 5 až 6 týdnů, vyřízení hypotéky na rekonstrukci domu obvykle trvá 4 až 5 týdnů a refinancování hypotéky banky zvládnou i za 2 týdny.

Kdy klesnou hypotéky

Vývoj úrokových sazeb v roce 2023 bude záviset na vývoji inflace. Dle poslední prognózy centrální banky dosáhla inflace svého vrcholu právě závěrem minulého roku a nyní by měla pozvolna klesat.

Co je potřeba k refinancování hypotéky

Jakmile se rozhodnete hypotéku refinancovat, musíte nejdříve stávající banku požádat o vyčíslení zůstatku úvěru, získat souhlas s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě a příslib k vymazání zástavního práva k nemovitosti v katastru nemovitostí.

Co následuje po splacení hypotéky

Po uhrazení poslední splátky poskytne banka takzvanou kvitanci (s tímto pojmem se můžete setkat i u refinancování hypotéky). Znamená to, že instituce oznámí katastrálnímu úřadu stažení zástavní smlouvy k nemovitosti. S tím je spojen správní poplatek ve výši čtyř tisíc korun.

Jak dlouho fixovat hypotéku

Pětileté fixace jsou výhodnější. A desetileté jsou ještě výhodnější (v den psaní tohoto článku už se srovnaly s pětiletými, ale během roku 2022 byly často o několik desetin procentního bodu výhodnější).

Co je potřeba při refinancování hypotéky

Co je potřeba k refinancování hypotéky

Zároveň oznamte vaší nové bance, že její nabídku využijete a budete refinancovat. Následně vyplníte žádost a s hypotečním specialistou se domluvíte, jaké doklady bude potřeba zajistit. Jakmile banka obdrží potvrzení o příjmu a původní úvěrovou smlouvu, může začít schvalovat.

Jak funguje refinancování

Co znamená refinancování půjčky Refinancovat půjčku znamená převést ji do jiné banky, která nabízí pro Vás výhodnější podmínky. Nová banka za Vás splatí u staré banky celý úvěr, a pak Vám nabídne nový ve stejné výši, ale s jinými podmínkami.

Jak funguje refinancování hypotéky

Co je refinancování hypotéky Pokud se klient rozhodne novou nabídku od své stávající banky pro další úrokové období (tedy období fixace) neakceptovat, má možnost splatit svůj úvěr novým úvěrem, který mu nabídne jiný poskytovatel. Tento nový úvěr pak splácí místo toho původního.

Jaký bude vývoj úrokových sazeb hypoték 2023

Nikdo bohužel nedokáže s jistotou říci, zda během roku 2023 dojde k výrazným změnám výše úrokových sazeb. Nicméně odborníci výraznější pokles sazeb neočekávají do doby, než Česká národní banka ze současných 7 % nesníží svou základní úrokovou sazbu.

Kdy budou levnější hypotéky

Na výrazně levnější hypotéky si ještě počkáme

Repo sazba se dle výhledu České národní banky nedostane pod šest procent minimálně do konce roku 2023. Pokud se tedy některý z hráčů na hypotečním trhu nepustí do výraznějšího boje, nabídky hypoték se budou pravděpodobně pohybovat v rozmezí čtyř až pěti procent.

Jak dlouho se Splaci úroky hypotéky

Záleží na finanční situaci žadatele. Doba splatnosti hypotéky je časové období, po které žadatel o úvěr hypotéku splácí. Nejčastěji se nabízí hypotéky se splatností 5 – 30 let, na trhu však můžete získat také hypotéku, kterou lze splácet pouze 12 měsíců.

Jak dlouho se plati úroky z hypotéky

Odpověď je jednoduchá. Ve chvíli, kdy máte úvěr ve fázi čerpání, tedy stále ještě postupně získáváte peníze z hypotéky a platíte dodavateli stavby, platíte pouze úroky z aktuálně vyčerpané částky. Možná ještě jednodušeji řečeno – platíte pouze za to, kolik máte zrovna vyčerpáno z hypotéky.

Jakou zvolit délku fixace

Standardně nejvýhodnější úrok je u hypoték, které mají domluvenou délku fixace na 5 let. Zároveň se také jedná o období, které volí většina žadatelů. Pokud chcete fixovat kratší dobu, můžete si kromě zmíněných 5 let zvolit ještě 3 nebo pouze 1 rok. Takové období ale není pro každého.

Jak dlouhou zvolit fixaci

Úrokovou fixaci je možné zafixovat na jeden rok i třeba patnáct let a samozřejmě je otázkou, jak dlouhou dobu zvolit. Češi nejčastěji volí fixaci na dobu pěti let. Velké oblibě se ovšem těší i fixace sedmileté. To ovšem neznamená, že tato doba je vhodná i pro vás.

Jak navýšit hypotéku

‚Navýšení' hypotéky

Dodatečné navyšování úvěrového rámce u již schváleného úvěru není možné. Klient to však může řešit novou hypotékou, a to za předpokladu dostatečné zástavní hodnoty nemovitosti. V praxi tak může například refinancovat dříve poskytnutý úvěr a navýšit jej o další prostředky na dostavbu.

Jak refinancovat

Jakmile se rozhodnete hypotéku refinancovat, musíte nejdříve stávající banku požádat o vyčíslení zůstatku úvěru, získat souhlas s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě a příslib k vymazání zástavního práva k nemovitosti v katastru nemovitostí.

Kdy spadnou úrokové sazby

Signálem pro pokles základní úrokové sazby bude právě klesající inflace, pokles úrokových sazeb z hypoték, který by mohl následovat, ale bude velmi opatrný a spíše pozvolný. Na úrokové sazby z let 2020 a 2021 si budeme muset ještě počkat. Vyloučit ale nelze ani další možný růst úrokových sazeb.

Kdy klesnou uroky hypotéky

Signálem pro pokles základní úrokové sazby bude právě klesající inflace, pokles úrokových sazeb z hypoték, který by mohl následovat, ale bude velmi opatrný a spíše pozvolný. Na úrokové sazby z let 2020 a 2021 si budeme muset ještě počkat. Vyloučit ale nelze ani další možný růst úrokových sazeb.

Na co lze poskytnout hypoteční úvěr

Hypoteční úvěr je poskytován na koupi nebo výstavbu nemovitostí, opravu či modernizaci, její rekonstrukci, koupi podílu nemovitosti za účelem vypořádání dědických a spoluvlastnických nároků nebo za účelem splácení dříve poskytnutých krátkodobých a střednědobých úvěrů, které byly použity k investicím do nemovitostí.

Kdy nelze odečíst úroky z hypotéky

Úroky z úvěru na bydlení nelze naopak od základu daně odečíst například u investiční nemovitosti (pozn. nemovitost určená k pronájmu) a nemovitosti využívané k podnikání či rekreaci. Jednotlivé bytové potřeby jsou podrobně popsány v § 15 zákona o daních z příjmů.