Jak často používat vertikutátor?

Kdy poprvé Vertikutovat

5/ Kdy vertikutovat Ideální doba pro první vertikutaci trávníků nastává na jaře (březen-duben) v době, kdy trávník začíná růst. Proveďte 1-2 první sečení, nechte trávu proschnout, pokud byla promáčená a pak vertikutujte.
Archiv

Jak správně použít vertikutátor

Vertikutaci provádíme dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Tedy před sezónou, stejně tak po ní. Plochu určenou k vertikutaci je třeba nejdříve posekat na co nejnižší výšku a nechat ji zhruba dva dny proschnout. Ovšem pozor, trávník nesmí být ani příliš vlhký, ani zcela vysušený.
Archiv

Co dělat po vertikutaci

Pokud při vertikutaci trávníku došlo k jeho poškození nebo se objevila holá místa, je nutné trávník dosít vhodným osivem. Celý trávník bychom pak měli také pohnojit. Ve vegetačním období nezapomínejte na pravidelnou zálivku!
Archiv

Jak často Vyčesávat trávník

Trávníku vyčesáním prospějete – nadechne se, zbaví zátěže v podobě plsti a odumřelých trav a vy budete mít po budoucí vertikutaci o něco méně práce. V sezóně poté vyčesávajte po každé vertikutaci a pokud ji neprovádíte, pak optimálně alespoň 1x měsíčně, či pokaždé když opticky trávník plstnatí.
Archiv

Jak starý trávník Vertikutovat

Kdy vertikutovat Vertikutaci provádějte jen u trávníků starých alespoň 3 roky, mladší byste mohli poškodit. Opakujte ji 2× ročně: vždy na jaře a na podzim. Na jaře se do vertikutace pusťte v období od konce března do konce dubna, na podzim pak od konce srpna do konce září.

Co s trávníkem po vertikutaci

Co následuje po vertikutaci

Trávník velmi rychle zregeneruje a vertikutace mu prospívá. Z trávníku, pokud nemáme stroj z košem, sebereme vyčesané zbytky. Použijeme buď hrábě nebo sekačku s košem, dle velikosti plochy. Následně trávník přihnojíme a zavlažíme.

Jak často hnojit trávník

Jste-li zastáncem tradičního hnojení, hnojí se dvakrát nebo třikrát ročně. Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.

Kdy se hnojí trávník

Zdravý trávník teoreticky stačí dostatečně přihnojit na přelomu léta a podzimu. Tím mu dodáte živiny k tomu, aby zesílil a přečkal bez větší újmy zimu. Jste-li pro tradičnější hnojení, můžete ještě trávník přihnojit na jaře a počátkem léta, ale sami můžete zkusit, nakolik je to nutné.

Kdy použít vertikutátor

Travní plochu vertikutujeme strojem osazeným noži a pružinami dvakrát ročně. Na jaře (březen-duben), kdy trávník začíná růst, a na podzim (září-říjen). Před vertikutací plochu posečeme a necháme cca 2 dny proschnout. Všeobecně platí, že vertikutaci neprovádíme na vysušené ani naopak deštěm promáčené ploše.

Kdy naposledy Vertikutovat

Kdy vertikutovat Vertikutaci provádějte jen u trávníků starých alespoň 3 roky, mladší byste mohli poškodit. Opakujte ji 2× ročně: vždy na jaře a na podzim. Na jaře se do vertikutace pusťte v období od konce března do konce dubna, na podzim pak od konce srpna do konce září.

Proč se Vápní trávník

Vápnění trávníku se používá pro odstranění mechu. Ten se tvoří na ostíněných místech s kyselou půdou. Hašené vápno z českého nebo dolomitického vápence snižuje kyselost půdy a vytváří optimální pH.

Jak často hnojit Slepičincem

Neuvěřitelně blahodárně působí takto připravené hnojivo na růže. Kdy takto připravený roztok použít Kapalné slepičince můžeme používat v podstatě celou vegetační dobu, tedy od jara do konce srpna. Odborníci doporučují prolít půdu hnojivem na jaře a v létě a další rok postup opakovat.

Kdy začít hnojit trávník

Pokud jste navíc hnojili předešlý podzim, živiny pomalu uvolňované z podzimního hnojiva pomohou trávníku i brzy z jara. Nejlepší doba k jarnímu hnojení je v květnu nebo začátkem června, aby se trávník připravil na léto.

Jak často zalévat trávník

Jak často a jak moc Pokud neprší, měl by se trávník zalévat dvakrát týdně, pokaždé 10 až 15 milimetry. Pokud tráva dlouhodobě nedostává dostatečné množství vody, je kořenový systém nucen tlačit se k povrchu, kde voda je, a tráva je postupně čím dál citlivější vůči suchu.

Jak Provzdusnit trávník

Trávník lze aerifikovat pomocí speciálních provzdušňovacích vidlí nebo pomocí motorizovaného trávníkového provzdušňovače. S oběma přístroji se do půdy vytlačí trubkovitými válci díry. Poté se takto vyhloubená zemina celá odstraní. U malých ploch k provzdušnění trávníku zpravidla postačí provzdušňovací vidle.

Kdy se má Vápnit trávník

Kdy se má trávník vápnit

Vápnění můžete provádět mimo vegetační období. To znamená buď brzy na jaře, kdy už roztál sníh, ale tráva ještě nezačala růst (únor/březen), nebo na podzim, kdy traviny naopak růst přestávají (říjen/listopad). Pokud je to ale možné, zvolte si raději podzim.

Kdy se Vápní zahrada

Pokud je půda pro peckoviny neutrální (pH7) a pro ostatní druhy ovoce jen mírně kyselá, postačí vápnit přibližně jednou za 8 let. Na kyselých půdách vápníme zpravidla jednou za 3 až 5 let. Vápníme nejlépe na podzim za suchého počasí při rytí, a to tak, aby se vápno dostalo do celého profilu ryté půdy.

Jak často používat hořkou sůl

Pro listové hnojení (postřikem na list) doporučujeme dávku 5 – 15 g na 1 litr vody. Zálivku nebo postřik provádíme v ranních nebo večerních hodinách, kdy sluneční záření není tak silné. Při silných příznacích nedostatku hořčíku může být uvedené dávkování až zdvojnásobeno. Doba aplikace: použití není časově omezeno.

Co se může hnojit Slepičincem

Zkvašený slepičí trus je opravdu třeba ředit, jinak bychom rostliny spálili. Po týdnu můžeme opět hnojení opakovat. Používáme je nejen na okurky, rajčata, papriky, květák, jahody, maliny, borůvky ale i muškáty, begonie, azalky, rododendrony, lilie apod.

Proč tráva žloutne

Jestliže tráva žloutne nebo hnědne, porost je buď příliš utužený, přemokřený, chybějí mu živiny a někdy ho mohou ničit houbové choroby. V této situaci se doporučuje provést aerifikaci a plochu zasypat křemičitým pískem – dávkujte zhruba kilogram na metr čtvereční.

Kdy nejlépe zalévat trávník

Trávník bychom neměli zalévat v době, kdy se do něho opírá plné slunce. Prudkým zchlazením ledovou vodou by totiž mohl utrpět šok. Ideální je tedy zavlažovat s rozbřeskem, když jsou trávník i půda vychladlé, a voda se tak nebude zbytečně odpařovat.

Jaký je nejlepší vertikutátor

Nejlepší vertikutátory

Pořadí Název Koupit
1. Fieldmann FZV 4003-E Tipa.eu
2. Fieldmann FZV 2004-E 4home.cz
3. MTD Optima 37 VE Onlineshop.cz
4. Fieldmann FZV 4010-E Tipa.eu

Jak a kdy použít vertikutátor

Vertikutaci provádějte jen u trávníků starých alespoň 3 roky, mladší byste mohli poškodit. Opakujte ji 2× ročně: vždy na jaře a na podzim. Na jaře se do vertikutace pusťte v období od konce března do konce dubna, na podzim pak od konce srpna do konce září.

Kdy hnojit vápencem

Vápník jednou za čtyři roky

Hnojení vápníkem by se mělo provádět jednou za čtyři roky, to je přesně doba, po kterou dochází k rozpadu a uvolnění vápníku z mletého dolomitického vápence. Toto hnojivo je vlastně nerost namletý na jemný prášek a vápník se z něho uvolňuje postupně po dobu čtyř let.

Které rostliny potřebuji vápno

Nejúčinnější je vápnění košťálovin (zelí, květák, kapusta, kedlubny, ředkvička aj.), kořenové zeleniny a luskovin (půdu pro kořenovou zeleninu vápníme na podzim či v zimě předchozího roku). V případě kyselejších půd vápníme půdu i okurkám, paprice, cibuli a česneku, celeru a špenátu.