Jak často se zalévají kaktusy?

Jak casto se má zalévat kaktus

Zálivka – kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec.
Archiv

Jak dlouho vydrží kaktus bez vody

Kaktus může bez vody přežít i dva roky.

Jak zachránit usychající kaktus

Pokud jsou uhnilé, rostlinu již nelze zachránit. Pokud jsou však kořeny zdravé, jisté šance na záchranu rostliny tu jsou. Předně necháme rostlinu 1 – 2 dny bez květináče, odstraníme uhnilé stonky a výhony. Teprve poté ji přesadíme do nového kaktusového substrátu.

Kdy probudit kaktusy

Naopak na jaře je nutné kaktusy probudit ze zimního spánku a přenést je v průběhu března do tepla. Umístěte je rovnou na jejich oblíbené stanoviště v bytě. Poprvé po zimě kaktusy zalijte až ve chvíli, kdy se objeví zelený vrchol a nové trny.

Kdy se mají zalévat kaktusy

Až teplota vzduchu stoupne nad 18 °C a substrát v květináčích je suchý, začněte mírně zalévat jedenkrát týdně. Během letních dnů bude kaktusům svědčit teplota od 20 °C do 30 °C. Zalévat potřebují kaktusy hlavně v červnu až srpnu, ale vždycky až po vyschnutí substrátu.

Kde rostou kaktusy

Největší výskyt kaktusů je však i nadále v Americe, hlavně v Mexiku a kolem obratníku Kozoroha (Argentina / Bolivie). Kaktusy najdeme v nejrůznějších biotopech. Vyskytují se v tropických dešťových lesech, v nížinách, vysokých horách, stepích, polopouštích i suchých pouštích.

Kdy se má zalévat kaktus

První zálivku po zimě rostlince dopřejte ve chvíli, kdy se objeví zelený vrchol a nové trny. Až teplota vzduchu stoupne nad 18 °C a substrát v květináčích je suchý, začněte mírně zalévat jedenkrát týdně. Během letních dnů bude kaktusům svědčit teplota od 20 °C do 30 °C.

Kde mít kaktus

Kaktusy potřebují přímé sluneční světlo. Milují tedy parapety jižních, západních a východních oken, kde jsou co nejblíže sklu. Pokud máme ale kupříkladu stůl přímo u jižního okna, snese bodlinatý zelenáč také místo vzdálené až 50 cm od okna.

Proč plesnivý kaktus

Půdní houby, phytophory nebo pythia mají na svědomí zahnívání báze kaktusů. Příliš těžká půda a nadměrná zálivka jsou nejčastějšími příčinami rozvoje těchto kaktusových škůdců. Plíseň šedá má ráda vysokou vzdušnou vlhkost. Projevuje se zahnívajícími šedivými skvrnami s houbovým povlakem.

Jak poznat že je kaktus mrtvý

když se neuchytl/nezakořenil, byl mrtvý. To poznáte. Jestli kaktus zmrznul, tak se po roztátí rozteče. Pokud vyschnul, tak zůstane zcvrknutý.

Kdy začít zalévat kaktusy

Vždy volíme nádobu jen o kousek větší a substrát lze koupit speciálně určený právě pro kaktusy. Substrát si však můžeme i namíchat, smísíme kvalitní zahradní zeminu s minerální drtí, ostrým pískem a nebo škvárou. A pozor – poprvé kaktus zalijeme až cca 14 dní po přesazení.

Čím hnojit kaktusy

Hnojivo na kaktusy od AGRO

Jde o kapalné hnojivo pro růst sukulentů a kaktusů, které obsahuje dusík, fosfor a draslík. To vše obsahuje v poměrech 4: 7: 6. Tento typ hnojiva používejte k přihnojování kaktusů, ale i ostatních suchomilných rostlin, jako jsou například aloe vera, agáve nebo opuncie.

Jakou vodou zalévat kaktusy

Zalévat potřebují kaktusy hlavně v červnu až srpnu, ale vždycky až po vyschnutí substrátu. Voda by měla být odstátá a nejlépe měkká, s malým obsahem vápníku a soli, ideálně dešťovka. Nepanikařte a nepřidávejte zálivku ani během veder uprostřed léta, kdy pichláčky přestanou růst.

Jak oživit kaktus

Nemusíme zalévat jen substrát. Vodu můžeme lít na kaktus z vrchu, čímž se napodobí rosení, které je pro tyto rostliny přirozeným zdrojem vláhy. Z podmisky vylijeme přebytečnou vodu a znovu zaléváme až za týden, případně až bude zemina viditelně suchá.

Jak se zbavit bílé plísně

V obzvlášť úporných případech můžeme použít i fungicidy, které jsou v prodeji v zahradnictví a květinářstvích. Výborný je přípravek prodávaný pod názvem Previcur, ale i ten působí jen na některé typy plísní, jeho aplikace nemusí být stoprocentní.

Jak zachránit plesnivý kaktus

Na plíseň šedou zabírá jen odstranění napadených částí kaktusu a posypání míst po odstraněných článcích. Kořenové mšice je nutné z kořenových částí kaktusu důkladně omýt a spláchnout proudem vody. Do nové zeminy po přesazení kaktusu aplikovat aphicid anebo ošetřit zálivkou s přidaným Pirimorem.

Jak často přesazovat kaktusy

Kaktusy přesazujeme na jaře a nebo v létě, když za největších veder jejich růst stagnuje. Kaktus vyjmeme z nádoby, zbavíme starého substrátu a přesadíme do nového. Ovšem až poté, co nám kořeny do několika dnů pořádně zaschnou.

Proč mi nekvetou kaktusy

Nejčastější příčinou, proč pěstitelům kaktusy nekvetou a uhnívají, je špatná zálivka. Zálivka kaktusu by neměla probíhat po příliš krátkých intervalech. Lépe než často a mírně kaktusům vyhovuje delší absence vody a poté důkladné zalití. Nemusíme zalévat jen substrát.

Jak dlouho je citit Savo

Opusťte místnost a nechte působit 15-20 minut. Poté opláchněte ošetřené místo vodou nebo přípravek nechte zaschnout. Plíseň před postřikem neodstraňujte, aby nedošlo k rozptýlení nebezpečných výtrusů. Při silném napadení postup v případě potřeby zopakujte poté, co přípravek opláchnete, nebo po jeho zaschnutí.

Co způsobuje plíseň v bytě

Růst plísní v bytech je ovlivňován i nedostatečným či nárazovým vytápěním bytu a neprováděním řádného úklidu. V poslední době stále častěji dochází k růstu plísní v bytech z důvodů jejich nevhodného užívání. Především zvýšení cen za vytápění vede k tomu, že se v domácnostech méně topí a málo větrá.

Co se stane když se nadýchám Sava

Nadýchání Sava tedy rozhodně nepředstavuje nic dobrého. Krátkodobé nadýchání způsobuje podráždění plic, dlouhodobé pak může způsobit dokonce i edém plic. Pravidelné a opakované nadýchání pak může nakonec způsobit i rakovinu.

Na co je dobré Savo

Savo Original je schválený pro dezinfekci vody v bazénech a jako jediný i pro pitnou vodu ve studních. Ideální pro čištění a dezinfekci podlah, obkladů, sanitární keramiky, nábytku, dlažeb, kuchyňského a hygienického náčiní. Odstraňuje pachy a má bělící účinky, ideální pro každodenní úklid domácnosti.

Jak poznat plíseň doma

Odhalte plíseň včas

Může vyrůst téměř kdekoli, stačí jen ideální teplota a vlhké místo. Snadno poznáte druh plísně vyskytující se na zdi: ze začátku se objeví malé černé tečky či skvrny, ale později se rozrůstá do velkých ploch. Vidět je často na zdi v koupelně, ve spárových liniích ve sprše či v kuchyni.

Jak škodí plíseň v bytě

Je jasné, že plíseň na zdi nebo plíseň na oknech není v domě žádoucí. Plíseň je zdraví škodlivá a to nejen pro alergiky. Nejčastěji vyvolává problémy s dýcháním, astma, alergie, kožní problémy ale i bolesti hlavy či problémy se spánkem. Faktem je, že hlavní příčinou vzniku plísní je nadměrná vlhkost v bytě.

Jak rychle vyprchá Savo

Do znovu naplněné studny s čistou vodou a čistými rozvody přidáme 10 ml Sava na 1 m3 rozmíchaného ve kbelíku s vodou. Po 4 hodinách by mělo dojít k vyprchání přípravku. Preventivní dezinfekci je možné provádět každý měsíc.