Jak často stříhat levanduli?

Kdy stříhat květy levandule

Levandule se stříhá několikrát do roka. Na jaře (březen – duben), v létě po odkvětu (červen – srpen) nebo případně na podzim (srpen – září).
Archiv

Kdy stříhat květy levanduli na sušení

1. Kdy stříhat levanduli na sušení Levanduli si můžete usušit prakticky ve kterékoli fázi během období květu, ale pokud si chcete uvázat pěkné dekorativní svazečky, je dobré ji nastříhat dříve, než rozkvete naplno. Ideální to je v době, kdy je přibližně polovina květů v klásku otevřená.

Jak se starat o levanduli na zahradě

Při sázení vyberte slunné místo (6+ hodin slunce) a pokud vysazujete v dubnu / květnu je vhodné levanduli pravidelně zalévat (pozor nepřelévat) až do podzimu (málo vody poznáte zvadlými listy) + je vhodné ji v průběhu léta pravidelně zastřihávat, aby hezky košatěla (ideálně na 15-20 cm).

Jak se starat o levanduli v bytě

Při pěstování v květináči, musí být květináč, pro správný vývoj rostliny alespoň dvojnásobné šířky a s odtokem, aby nedošlo k přemokření rostliny. Levandule potřebují dostatek slunečního světla, proto by jste je měli umístit na zahradě na slunné a suché místo (snáší i přímé slunce).
Archiv

Jak se stříhají levandule

Střih provádíme tak, že u starších rostlin odstraníme přibližně ⅓ nových výhonků, poničené a uschlé výhony odstraníme zcela. Dáváme pozor, abychom nezasáhli do starého dřeva, vždy by mělo zůstat pár centimetrů zelených výhonů s lístečky. Zároveň se jarním řezem snažíme levanduli vytvarovat do úhledného bochánku.

Jak často kvete levandule

Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Až se rozhodnete uschlá květenství odstranit, opět vezměte do ruky nůžky, nadešel čas na druhý stříhání levandule. Po odkvětu postačí levanduli ostříhat jen odkvetlé části květů.

Jak Zaštipovat levanduli

Aby levandule měla hezký tvar a bohatě kvetla, bude potřeba ji také dopřát sestřih, a to dvakrát za rok. Řez se provádí na jaře a ihned po odkvětu. Zkrátit byste měli jednu třetinu výšky rostliny, ale nestříhejte dřevnatou část. A jako poslední krok, který zajistí bujnější květenství, je hnojení.

Proč mi usychá levandule

A:Levandule může usychat z několika různých důvodů, včetně nedostatečného zavlažování, nadměrného slunečního svitu, špatné půdy nebo infekce chorobami a škůdci.

Co dělat když uschne levandule

Na jaře, aby levandule získala nádherný tvar, si můžete dovolit ostříhat nové výhonky a zbavit se omrzlých částí. Na podzim po odkvětu ostříhejte uschlé stonky a odkvetlá květenství. Nikdy ale nestříhejte její dřevnatou část, protože by se mohlo stát, že už nikdy neobrazí a z příliš hlubokého zásahu se už nevzpamatuje.

Co s Odkvetlými květy levandule

Co dělat s odkvetlou levandulí Odkvetlé levanduli odstraníme stonky s květy a zároveň zlehka zastřihneme špičky zelených výhonů. Podpoříme tak další, podzimní kvetení.

Jak stříhat levanduli na zimu

Levandule stříháme na podzim a na jaře „dokulata“, nejlepší je zkracovat starší rostliny o cca 1/3, přičemž odstraňujeme i uschlé výhonky a větvičky. Ty odstraníme zcela. Z rostlin tvarujeme rovnoměrné bochánky a nikdy nestříháme do dřeva, když nevidíme nové lístky.

Jak dlouho vydrží levandule

Na péči i údržbu je levandule nenáročná, daří se jí na plném slunci. Spokojí se se sušší, kamenitou a málo výživnou půdou. Ve stínu poroste také, ale bude jen málo aromatická a slabě pokvete. Na jednom stanovišti vydrží dlouho, i více než deset let.

Jak oživit levanduli

Nemusíme se vůbec bát, že rostlině střihem nějak ublížíme, právě naopak, omladíme ji. Stříháme do třetiny nových větviček. To levanduli přiměje k tomu, aby vytvořila rychleji nové zdravé lístky a stonky, na kterých během pár měsíců uvidíme krásně fialové květy, plné sladké a pronikavé vůně.

Jak stříhat starou levanduli

Starší levandule se můžete pokusit omladit tak, že na jaře ve středu rostliny provedete opravdu hluboký řez na starém dřevě cca na 10 cm. Po straně necháte několik dlouhých výhonů, které zajistí výživu rostliny. Koncem léta, kdy střed rostliny obrazí, tyto zbylé dlouhé výhony rovněž odstraníte.

Proč uschla levandule

Obecně platí, že čím více slunce do sebe levandule vstřebá, tím silněji a nádherněji bude vonět. Levandule si také libuje na sušších místech. Na vodu je totiž velmi citlivá. Díky tomu se nemusíte bát, že pokud ji nebudete zalévat, tak uschne.

Co delat s uschlou levanduli

Na jaře, aby levandule získala nádherný tvar, si můžete dovolit ostříhat nové výhonky a zbavit se omrzlých částí. Na podzim po odkvětu ostříhejte uschlé stonky a odkvetlá květenství. Nikdy ale nestříhejte její dřevnatou část, protože by se mohlo stát, že už nikdy neobrazí a z příliš hlubokého zásahu se už nevzpamatuje.

Co s květy levandule

Květy levandule můžeme přidat do zavařenin, kompotů, sirupů, limonád, sladkého i slaného pečiva – například domácích sušenek. Nebo jimi nejrůznější dezerty, ovocné saláty a nápoje jednoduše posypeme. Lehké promnutí snáze uvolní vůni a třeba takové levandulové latté je jedinečnou letní laskominou.

Jak moc stříhat levanduli

levanduli můžeme stříhat několikrát v roce, poprvé v březnu až dubnu, podruhé po odkvětu v červnu až srpnu a případně potřetí i na podzim od konce srpna do září. Ovšem podzimní řez se příliš nedoporučuje. Řez levandulí je velmi důležitý, jedině tak totiž můžeme dosáhnout několika let krásného kvetení rostlin.

Co dělat s Odkvetlou levanduli

Odstřihává se odkvetlé soukvětí s jedním či dvěma páry listů. Žádný řez však nesmí být veden hluboko do dřevnatých částí rostliny, to levandule nesnáší a jen velmi těžko pak obrůstá. Někteří pěstitelé přistupují ještě k podzimnímu řezu. Ten je však vhodnější pouze pro teplejší oblasti.