Jak často zalévat cibuli a česnek?

Jak často se zalévá cibule

Správné zalévání cibule

Zapomenout nelze ani na zalévání. Pokud máte pouze zelené části cibule, pak rostliny pravidelně zalévejte. Zálivka se vyplatí i poté při delších obdobích sucha. Jinak je dobré cibuli zalévat jednou týdně.

Kdy zalít česnek

Závlaha česneku přes zimu není nutná vůbec. Během vegetačního období, kdy z česneku začínají rašit rostlinky, by se měl rozrušovat půdní škraloup, ale pouze po povrchu. Když bude na konci dubna a v průběhu května příliš velké sucho, česnek můžeme zalít, protože právě v této době má zvýšené nároky na vodu.

Jak se starat o česnek

Až do jara se pak o česnek nemusíte nijak starat. Jakmile česnek vyraší (cca do 15 centimetrů nad zem), půdu lehce kultivujte. Stačí, když rozrušíte půdní škraloup, více do hloubky zasahovat nemusíte. Česnek zalévejte zhruba od poloviny května do půlky června, kdy má česnek zvýšené nároky na vláhu.

Jak pěstovat cibuli a česnek

Cibule i česnek preferují živnou, ale propustnou půdu, nejlépe s obsahem písku. Těžká a jílovitá půda podporuje rozvoj hnilob. Pěstujeme na plném slunci. Pravidelně okopáváme a hnojíme, případně zaléváme.
Archiv

Jak se starat o cibuli

Cibule má ráda půdu propustnou, ale ne příliš vyschlou. Výhodné je pěstování na vyvýšeném záhoně, stačí 10 cm nad úrovní okolního terénu. Půdu můžete vylehčit příměsí písku. Nesmí však chybět ani humus, do půdy zapravte 5 cm silnou vrstvu vyzrálého kompostu.

Čím se hnojí cibule

Cibule se nesmí pěstovat po přímém hnojení chlévským hnojem. Přírodním hnojivem může být dřevěný popel, kompost, mulč nebo slepičince, které už dnes koupíte běžně v obchodě. Mezi trvalky patří cibule zimní zvaná sečka, cibule sibiřská nebo také ošlejch.

Jak casto zalévat česnek

V suchých dnech lze záhony zalévat až jednou za pět dní, přičemž půda by měla být navlhčena do hloubky 20 centimetrů. V dešti není třeba postup provádět, jinak to pouze negativně ovlivní stav ovoce. Zahradníci doporučují vzít v úvahu skutečnost, že záhony by měly být neustále vlhké, ale ne vlhké.

Jak zalévat česnek a cibuli

V prvních 14 dnech po výsadbě by se česnek měl zalévat každých 4-6 dní. To je nutné především ve chvíli, pokud venku panuje horké a suché počasí. Pokud je léto deštivé, není nutné další zavlažování. Po fázi tvorba palic by se mělo množství vody snížit.

Jak zalévat česnek a cibulí

V prvních 14 dnech po výsadbě by se česnek měl zalévat každých 4-6 dní. To je nutné především ve chvíli, pokud venku panuje horké a suché počasí. Pokud je léto deštivé, není nutné další zavlažování. Po fázi tvorba palic by se mělo množství vody snížit.

Co se nesmí sázet po česneku

Jakmile česnek sklidíte, můžete půdu využít třeba pro okurky (rané odrůdy), ředkvičky, pekingské zelí, salát, kedlubnu, kopr nebo bazalku. Naopak se nedoporučuje sázet po česneku brambory.

Kdy je zralá cibule

Opravdu vyzrálou cibuli poznáte tak, že nať je téměř celá suchá, pouze v krčku je ještě trochu čerstvá. Rostliny pěstované ze sazeček se sklízejí podle odrůdy zhruba od konce června do konce září.

Co když kvete cibule

Pokud rostlina začne tvořit květy, je třeba je včas odstranit. Tvoří se z paždí jednotlivých suknic v následujícím roce. Druhý rok vyraší z cibule hned několik květních stvolů. Vrcholičnaté květenství se skládá z oboupohlavých květů podepřené toulcem.

Kdy hnojit cibuli a česnek

V ideálním případě se hnojení provádí v měsících březnu – červenci jednoduchým rozhozením na plochu, kde chceme česnek vysadit.

Co potřebuje česnek

Pro česnek je ideální slunné stanoviště, kde proudí vzduch. Potřebuje teplo a vyživenou a dobře propustnou půdu. Důkladně ji zpracujte, aby byla jemná a kyprá. Chcete-li mít vlastní česnek po celý rok, vysaďte část sadby koncem podzimu a další koncem zimy.

Čím se hnojí česnek

Česnek nemá rád chlór, proto je třeba vybírat hnojivo s jeho nízkým obsahem. Přednost mají hnojiva s draslíkem ve formě síranu draselného, jelikož síru potřebuje česnek pro tvorbu silic.

Kdy v létě zalévat

Zalévat se doporučuje spíše ve večerních hodinách, protože tak zvláště v letním období omezíte riziko, že se vám velká část vody vypaří bez užitku. Pokud to večer nestihnete, přivstaňte si ráno na sedmou hodinu, kdy je vhodný čas na závlahu trávníků a hodně hustých porostů – například listové zeleniny.

Po jakých plodinách se může sázet česnek

Ideální je vytyčit mu záhon po bramborách nebo košťálovinách, nevadí ani jahody nebo rajčata. Naopak nevhodnými předplodinami jsou hrách a cibulová zelenina, které mohly do záhonu zavléct plísně.

Co dělat když kvete cibule

Pokud rostlina začne tvořit květy, je třeba je včas odstranit. Tvoří se z paždí jednotlivých suknic v následujícím roce. Druhý rok vyraší z cibule hned několik květních stvolů. Vrcholičnaté květenství se skládá z oboupohlavých květů podepřené toulcem.

Proč žloutne cibule

Zalévání Hlavním důvodem žloutnutí peří cibule je nedostatečné zalévání v plném rozsahu. Do poloviny července, kdy se cibulky aktivně tvoří, potřebuje rostlina vydatné zalévání – až 2krát za 7 dní.

Proč nekvetou cibuloviny

Horší je to s kořeny dřevin, které odnímají příliš vláhy a živin. Těžká a nepropustná půda. V místech, kde voda vůbec nebo jen stěží odtéká, cibule rychle uhnívají. Před vysazením proto přidáme do půdy hrubozrnný písek nebo jemný štěrk a organickou hmotu, čímž její propouštěcí schopnosti vylepšíme.

Čím nejlépe hnojit česnek

Česnek nemá rád chlór, proto je třeba vybírat hnojivo s jeho nízkým obsahem. Přednost mají hnojiva s draslíkem ve formě síranu draselného, jelikož síru potřebuje česnek pro tvorbu silic. Mezi kvalitní výrobky patří například Síran draselný Forestina.

Jak často zalévat

V zimě zavlažujte zhruba jednou za dva týdny, na jaře trošku přidejte a rostlinám zálivku dopřejte zhruba jednou týdně. V létě zalévejte podle teplot a suchosti substrátu, na podzim znovu zpomalte na týdenní zálivku.

Kdy zalévat ráno nebo večer

Obecně je nejvhodnější zalévat těsně před východem slunce nebo naopak později večer. Zkrátka v době, kdy je teplota vzduchu nejnižší. Nejnižší teplota je právě těsně před východem slunce, kdy je také největší vzdušná vlhkost, takže se opět minimalizuje výpar.

Co znamená když se začne cibule kroutit

S největší pravděpodobností je napadená vrtalkou porovou. Pokud nať cibule důkladně prohlédnete a najdete malé bílé skvrnky / vpichy/ , mohou být drobné, nebo až 1 cm dlouhé,tak je to ono. Vrtalka naklade do natě vajíčka,z kterých se vylíhnou larvy,které sestupují dolů co cibule.

Čím ošetřit cibuli

K přímé ochraně menších ploch se dá použít netkaná textilie, kterou cibuli přikryjeme. Květilka je zavrtaná v listech, proto se musí používat insekticidy s hloubkovým účinkem. Z chemických insekticidů jsou doporučeny přípravky na bázi diazinonu a fenitrothionu.