Jak často zalévat fíkovník?

Jak casto se má Zalevat fíkus

Horší je vždy přelití ,než krátký přísušek a pokud si sice hlídáte ,aby v miskách nestála voda ale zaléváte často, tak můžete i takto rostliny přelévat. Takže idealní je zalévat 2-3 x týdně ,ale vždy jen to co rostlina potřebuje. U ficusů se také dělá velice často chyba,že jsou umístěny daleko od okna .

Co potřebuje fíkus

Umístění v bytě: Pro růst nových listů potřebují fíkusy, stejně jako ostatní rostliny, dostatek světla. Z druhů, které se používají jako pokojové rostliny jim na udržení listové plochy stačí nejméně světla, proto mohou být nejdále od okna. Vyžadují ale teplotu nad 15 °C.
Archiv

Kdy hnojit fíkus

3. Kdy fíkus hnojit. Fíkusy se dokáží rychle rozrůst do velkých rozměrů, potřebují ale doplňovat živiny. Hnojte proto po celý rok – jednou za měsíc na jaře a v létě, jednou za dva měsíce na podzim a v zimě.

Jak se starat o fíkus Malolistý

Základním doporučením tak zůstává prevence: Fíkus pravidelně zalévejte a hnojte tekutými hnojivy. V místnosti, kde ho pěstujete, udržujte konstantní teplotu a nestěhujte rostlinu z místa na místo. Dopřejte mu časté rosení a otírání listů. Pokud tyto nenáročné podmínky dodržíte, velmi pěkně vám poroste.
Archiv

Jak nechat Zakorenit fíkus

Všechny druhy fíkusů se množí řízkováním – vrcholovými nebo listovými řízky. Pro dřevité řízky je dobré použít stimulátor, který podpoří růst kořenového systému nové rostliny. Řízky s měkkým zeleným kmínkem stimulaci většinou nepotřebují a kořeny tvoří bezproblémově. Řízek odřízneme ostrým nožem, nůžkami nebo břitvou.

Kdy Řízkovat fíkus

Další důvod, proč nejlépe řízkovat na jaře, je ten, že mladá sazenice má pak dostatek času k nárustu a vyzrání výhonů.

Jak rozvětvit fíkus

Uříznutím vrcholku přimějeme fíkus, aby se pěkně rozvětvil. Z paždí jeho listů vyrostou nové výhonky. Odrůdy se strakatými listy jsou na světlo náročnější.

Jak velký květináč na fíkus

Kdy fíkus přesadit a do čeho

Fíkusy přesazujte zásadně na jaře, kdy jsou v plné síle a můžete si být jistí, že přesazení zvládnou. Květináč vybírejte jen o fous větší (cca 2-3 cm), aby rostlina stihla odebírat zálivkovou vodu. Ve větším květináči se drží více vody, což může způsobit hnilobu kořenů.

Jak zachránit fíkus

Kupte si hnojivo na pokojovky nebo přímo fikusy a podle návodu mu přidejte do zálivky. Uvidíte, kde se budou tvořit nové lístečky, a co je nadobro suché. To se pak může vystříhat. Když se fikusek zotaví, tak ho můžete přesadit do většího květináče, ideálně z pálené hlíny a ten do obalu.

Čím hnojit fíkus Benjamín

Na hnojivo není ficus benjamina nějak náročný, stačí mu univerzální hnojivo pro pokojové rostliny v tekutém stavu.

Jak zastřihnout fíkus

Řez provádíme tak, že si odpočítáme shora 2 až 3 listy a mezi kolínky na kmínku rostlinu „hladce“ řízneme. Jelikož fíkusy roní v místech řezu lepkavé mléko (latex), je třeba pracovat v gumových rukavicích. Je též třeba si dát pozor na možné potřísnění oděvu. U citlivých lidí může tento latex vyvolat i alergické reakce.

Jak zakořenit fíkus

Fikusy se rozmnožují řízky. Provedeme šikmý řez a řízek necháme alespoň 2hod máčet ve vlažné vodě. Srolujeme listy odřízlé větvičky z důvodu zmírnění odparu vody. Řez ošetříme gelovým stimulátorem a zasadíme s opornou tyčkou.

Jak oživit fíkus

Jednoduše stačí, že mu chcete dopřát víc místa a zkusíte přesadit do většího květináče. Nebo mu přidáte hnojivo. Pak už stačí jen malá chyba a je na starosti zaděláno. Například vrátíte rostlinu původní místo, ale pootočíte ji do jiné polohy ke světlu.

Jak oživit fíkus Benjamín

Ficus Benjamina perfektně nastartujete přírodními enzymy příkladně typu Vitality komplex. Ten se dá přidat buďto do zálivky, nebo do postřikovače a aplikovat na listy. V druhém případě je účinek rychlejší. Použít jde i prostředek Lignohumát obsahující přírodní huminové látky.

Jak rychle roste fíkus

Při správné péči vyroste fíkus každoročně asi o 50 centimetrů.

Proč opadávají listy fíkusu

Nejpravděpodobnější příčinou opadávání listů je přelití, nízká zimní teplota, přehnojení, chladný průvan, nedostatek světla nebo náhlá změna prostředí. Pokud listy žloutnou, jedná se nejspíš o následek podvýživy, proto je nutné rostlinu přihnojit nejlépe organickým hnojivem (kravský hnůj apod.).

Co dělat když opadává fíkus

Méně častou zálivku dopřejte rostlině na světle, ale v chladnějším prostředí, a úplně nejmíň zalévejte ve stínu a v chladu. Na dostatek světla pro fíkus myslete i pravidelným roztahováním závěsů a vytahováním žaluzií. Budete-li chtít rostlinu přesadit, udělejte to v lednu – fíkus raší časně.

Proč žloutne Benjamin

Ficus benjamina potřebuje stálou vlhkost, ale pokud ho budete zalévat příliš často nebo naopak nedostatečně, mohou jeho listy začít žloutnout a opadávat. V zimě se pak často objevuje i přehřátí: Pokud je rostlina v místnosti s příliš vysokou teplotou, mohou její listy žloutnout a opadávat.

Kdy přesazovat fíkovník

Zejména prvních 5 let je nutné každoroční přesazování, později stačí každé 3 – 4 roky. Nikdy nepřesazujeme v době vegetačního klidu. Takové rostliny vyžadují pravidelnou zálivku a pravidelné přihnojování zejména v době vegetace. V zimě zaléváme mírně, aby substrát nikdy zcela nevyschl.

Jak zachranit uschly fíkus

Když se fikusek zotaví, tak ho můžete přesadit do většího květináče, ideálně z pálené hlíny a ten do obalu. A k tomuto zbytku fikusu zasadit něco, co vyplní ten prázdný prostor. Ideálně druhý fikusek benjamínek, třeba s bílými okraji, malý, ale hlavně více větvený.

Jak Zaštipovat fíkovník

Zajímavostí je též zaštipování fíkovníku na jaře, které se provádí tak, že zaštípneme zelené měkké konce nových výhonů. A stačí to udělat jednoduše rukou. Stejně, jako to děláme třeba u rajčat. Pokud budeme výhonky pravidelně zaštipovat, fíkovník se více zaměří na tvorbu plodů.

Kdy obráží fíkovník

Fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce.

Jak se pozná zralý fík

Správně vyzrálé fíky voní tak intenzivně, že vám jejich aroma vystoupá až do hlavy, a lákají sladkou chutí lehce připomínající bobulové ovoce. Takto správně zralé fíky lze těžko převážet na dlouhé vzdálenosti. Pokud koupíte fíky ještě ne úplně dozrálé, jednoduše je nechte dozrát na teplém a sluncem ozářeném místě.

Kdy Zaštipovat fíkovník

Jak fíkovník stříhat a zajistit na zimu

S tvarováním keře vydržte až na podzim, po opadu listů. „Pak ho ostříhejte tak, aby byl co nejforemnější k zabalení na zimu,“ usmívá se zahradník. Pak už záleží jen na tom, jak je keř velký.