Jak často zalévat HOYU?

Jak Řízkovat HOYU

Množení Hoyu je možné řízkovat pomocí části stonku. Ten rozdělte na části obsahující alespoň dva růstové body (listy) a ty vložte do vody nebo na vlhký rašeliník. Po zakořenění řízek zasaďte do vhodného substrátu.

Jak často zalévat voskovky

Nevyžadují zvláštní péči ani bohatou zálivku. Výtečně snáší sucho, proto je často vysazována na veřejná prostranství do okrasných truhlíků. Jsou ale náchylné na mráz, proto je do venkovních prostor vysazujeme až po zmrzlých mužích, což znamená v druhé polovině května.
Archiv

Jak pěstovat HOJU

Nenáročná a odolná voskovka se pěstuje poměrně snadno, a i když ji občas zanedbáme, dobře regeneruje. Sázíme ji do běžné zeminy pro pokojové rostliny, dobře propustné. Teplota jí vyhovuje pokojová, v zimě, pokud možno, mezi 10–15 °C. Snížení teploty v zimě zvyšuje šanci na kvetení (od konce jara do podzimu).
Archiv

Čím hnojit voskovky

Pro pravidelné kvetení většina voskovek vyžaduje hnojení. Vhodná jsou hnojiva pro pokojové květiny či Kristalon určený pro květy.
Archiv

Kdy Řízkovat

Většinu rostlin je dobré řízkovat v období, kdy již nehrozí raní mrazíky, tedy od května do července. S trochou úsilí a času si tak můžete namnožit třeba dostatečné množství rostlin pro kvetoucí živý plot. Dole větvičku seřízneme dlouhým šikmým řezem. Na řízku ponecháme jen 1 až 2 páry listů nebo 3 až 4 listy.

Proč mi nekvete voskovka

Příliš mnoho nebo naopak málo vody může způsobit, že rostlina nekvete. Tip: Odkvetlé květy neodstraňujeme. Voskovka nevykvétá pouze na nových výhonech, ale i na květních stopkách staré rostliny.

Co dělat aby kvetla voskovka

Voskovka je pokojová rostlina. V létě má být umístěna na teplé a světlé místo bez přímého slunečního světla. Od plného růstu ke kvetení ji bohatě zalévejte. V období odpočinku, tedy od října do února, ji umístěte do místnosti s teplotou okolo 10 -12°C.

Kdy kvete Hoya

Kvete od června do října. Vůně: Květy intenzivně voní.

Kdy se sazi voskovky

V únoru nebo v březnu je třeba začít s výsevem semen, pokud chceme pěstovat své vlastní voskovky. Semena voskovek klíčí na světle, proto je po vysetí nepřikrývejte půdou. Ideální klíčící teplota je pro ně 20až 25°C. Voskovky nesnášejí mráz, takže ven je přeneste až po zmrzlých mužích.

Kdy množit rybíz

Ideální doba pro řízkování rybízu je září. Vyhlédněte si letoští vyzrálou větvičku, u ní je největší pravděpodobnost, že zakoření. Poznáte ji snadno, má světlejší a hladší kůru než ty z předchozích let.

Jak dlouho trvá zakořenění řízků

K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Jak dlouho kvete voskovka

Kvete od jara do podzimu hvězdicovitými květy, které se lesknou jako vosk. Mohou mít bílou nebo narůžovělou barvu, střed květu je červený. Kvete po celé léto a její květy jemně voní. Odkvetlé stonky nikdy neodstraňujeme, protože se na nich vytváří nová květenství.

Jak se množí voskovky

Voskovky otáčejí listy ke světlu a špatně snášejí změnu stanoviště vůči světlu. V létě vyžadují dostatečnou zálivku, rosení i omývání listů, v zimě vystačí se suchým vzduchem a jen mírnou zálivkou. Množí se nejlépe řízkováním, zakořeňují ve vodě, písku nebo v jiných substrátech.

Jak uchovat voskovky přes zimu

V období odpočinku, tedy od října do února, ji umístěte do místnosti s teplotou okolo 10 -12°C. Dopřejte jí světlé místo a chraňte ji před průvanem. Před obdobím klidu zálivku omezte a v období klidu květinu udržujte vlhkou, aby nedošlo k vyschnutí kořenového balu.

Proč nekvete Hoya

Příliš hodně nebo málo zálivky, je nejčastější příčinou toho, proč voskovka nekvete. Správný postup je následující: od plného růstu ke kvetení bohatě zaléváme vodou, poté se zálivka omezí pro přípravu na období klidu. Od října se rostlina udržuje jen vlhká, tak aby nedošlo k vyschnutí kořenového balu.

Jak roste Hoya

Obecně můžeme říci, že se jedná o stálezelené rostliny, které s pomocí vhodné opory (např. stromu) dorůstají až 18 metrů. Jejich listy rostou ve střídavém vzoru na tenkých stoncích a mohou být hladké nebo chlupaté.

Jak se stříhá rybíz

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.

Jak Nařízkovat rybíz

Keřové rybízy je možné množit zejména pomocí řízkování. Řízek je výhon zcela oddělený od mateřské rostliny. Při množení řízkováním by řízky rybízu měly být odděleny z bujně narostlých letošních výhonů. Ideální jsou řízky z mladých keřů, které nejsou silně plodící.

Kdy dělat řízky

Řízkování je prováděno v srpnu a v září, kdy jsou letorosty poněkud vyzrálejší. K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem.

Jak podpořit zakořenění

Velmi oblíbené je hřížení, kdy větévku ohneme k zemi, přichytíme drátem a necháme zakořenit. Pak už jen stačí větévku odstřihnout od matečné rostliny a na konci léta přesadit na budoucí stanoviště.

Co je to Kolopejka

Kolopejka (Kalanchoe), česky též kalanchoe, je rod rostlin z čeledi tlusticovité. Jsou to převážně dužnaté až sukulentní keře a polokeře s jednoduchými vstřícnými listy a čtyřčetnými květy. Rod zahrnuje přes 120 druhů a je rozšířen zejména na Madagaskaru a v Africe, v menší míře i v tropické Asii.

Kdy je zralý rybíz

Vysoce pravděpodobně Vám nejprve dozrají rybízy červené, jejichž zralost je dle odrůdy od začátku června, až do konce srpna/ začátku září. Plody bývají spíše kyselejší. Bílé rybízy dozrávají později, v období od poloviny července.

Jak daleko od plotu sázet rybíz

Sklizeň ze stromků je snadnější než z keřů a ovoce bývá kvalitnější. Stromkové sazenice vysazujeme spíše na podzim ve sponu 2 x 1 m nebo cca 1,5 m od sebe k pevným kolíkům, které mají sahat nad korunku a upevníme (viz. obrázek).

Kdy se roubuje rybíz

Rouby odebíráme v prosinci až lednu a uložíme je tak, aby nevyschly (vlhký písek ve sklepě nebo do novin a igelitu, to je pořád stejné). Roubovat se dá v době vegetačního klidu (podnož je bez mízy), nejčastěji kopulací (i anglickou – viz kapitola o roubování). To je již v předjaří (únor).

Kdy a jak množit rybíz

Nejsnadnější a nejlevnější způsob rozmnožování černého rybízu je množení dřevnatými řízky. Řízky řežeme z jednoletých výhonů v délce 20 – 25 cm. Starší řízky se špatně ujímají. Řízky musíme řezat v údobí vegetačního klidu rostliny, pozdě na podzim nebo na jaře před vyrašením pupenů.