Jak často zalévat liči?

Jak se starat o liči

Pěstování ličiLiči pěstujeme v propustné a velmi výživné půdě.Jako subtropická rostlina přezimuje při teplotě kolem 10 °C.Liči je náročné na zálivku, nesnese však zároveň trvalé přemokření.Rostlinu přihnojujeme od konce února až do konce září jednou za 14 dní běžnými tekutými hnojivy pro pokojové rostliny.

Kdy se sklízí liči

Ovoce zraje od července do října, dozraje asi 100 dnů poté, co strom kvetl. U přezrálých plodů je dužina hnědá až povidlová. Slupka plodu (epikarp) je tenká, pevná a má bradavičnatý povrch, ze zralého plodu ji lze lehce sloupat.

Jak vyklíčit liči

Klíčení liči

Pecku zasaďte do substrátu vodorovně do hloubky 2 až 4 cm. Přihrňte zeminou a nechte při pokojové teplotě (okolo 22 °C). Asi za jeden týden byste měli pozorovat malý klíček. Klíčivost je poměrně velká, takže pokud jste si nasadili více rostlinek, zachovejte si všechny.

Jak zpracovat liči

Plody jsou nejlepší syrové, lze je přidat i do koktejlů a dezertů. Labužníci mohou zkusit náplň do palačinek, kdy se dužnina nejprve lehce podusí na másle a likéru. Vyzkoušet můžete také lahodný salát s liči. V Číně je liči považováno za nejjemnější ovoce a také za pokrm lásky.

Na čem roste liči

Liči, nebo také litchi je malé oválné ovoce s načervenalou tvrdší slupkou, bílou dužinou a tmavou peckou, které pochází z Asie. Tyto malé sladké plody pomáhají například při kašli nebo bolestech žaludku. Rostou na tropickém stálezeleném ovocném stromě, který ve své domovině dorůstá až do 10 metrů.

Kdy se prodava lici

Liči zraje od července do října, dozrává přibližně 100 dní po odkvětu stromů. Zralé plody jsou pevné, slupka z nich jde snadno oloupat. Přezrálé plody mají hnědou dužinu.

Jak dlouho vydrží liči

Jak dlouho tedy liči vydrží Při pokojové teplotě vydrží plody liči 2 až 3 dny. Pokud je však teplota v místnosti vysoká, můžete očekávat, že vydrží pouze jeden den.

Jak správně oloupat liči

Liči vložte do dlaně, sevřete ji a celou pěst obejměte ještě druhou rukou. Jemně zmáčkněte a ozve se puknutí. V tu chvíli pěst rozevřete a slupku z liči nadvakrát stáhněte. Tato metoda je opravdu velmi snadná, a během chviličky tak můžete oloupat celou misku.

Proč jíst liči

Liči má velmi málo kalorií a hodně vlákniny, což pomáhá očistit trávicí systém a pomáhá udržet váhu pod kontrolou. Navíc také umí udržovat elektrolytovou rovnováhu organismu. Umí posilovat imunitní systém, zlepšuje celkově trávení, podporuje pevnost kostí.

Na co je dobré liči

Je bohaté na vitamín C, obsahuje také vitamíny B1 a B2, z minerálních látek zejména draslík, fosfor, hořčík a měď. Díky obsahu draslíku liči může pomoci se snížením krevního tlaku, navíc pozitivně ovlivňuje i hladinu “zlého” LDL cholesterolu.

Kdy je sezóna liči

Liči je k dostání po celý rok. Jeho sezóna, respektive hlavní sklizeň probíhá od listopadu do března.

Jak skladovat liči

Spotřeba, zrání, skladování

Zralé plody jsou pevné, slupka z nich jde snadno oloupat. Přezrálé plody mají hnědou dužinu. Liči je možné skladovat v chladnu maximálně 5 dní po sklizni, a proto je potřeba při případném nákupu čerstvých plodů dávat pozor na datum sklizně. Sušené liči je možné skladovat až jeden rok.

Kdy se prodava liči

Liči zraje od července do října, dozrává přibližně 100 dní po odkvětu stromů. Zralé plody jsou pevné, slupka z nich jde snadno oloupat. Přezrálé plody mají hnědou dužinu.

Jak se jí lici

Liči koupíte čerstvé, kompotované nebo sušené. Čerstvé liči oloupejte a dužinu snězte. Pecky liči se nejedí. Liči se hodí i do šťáv a kompotů.

Jakou zeleninu skladovat v lednici

Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice. Zelenina se v lednici umísťuje do k tomu určených spodních šuplíků.

Jak poznat zralou Mucenku

Zralá maracuja vypadá jako pomačkaný míček – skoro jako golfový. Dolíčky ve slupce tedy nejsou na závadu, pokud není nikde prasklá. Slupka může být i hladká, avšak vnitřek nebude tak sladký. Hlavní je, aby byla pevná a dala se dobře rozkrojit nožem.

Jak loupat lici

Stačí oloupat povrchovou slupku a sníst dužinu. Pecka se není. To je vše. Dužina se dá s trochou snahy loupat pomocí nehtu, takže nepotřebujete žádný extra nástroj.

Které ovoce a zelenina nepatří do lednice

Ze zeleniny a ovoce do chladničky v žádném případě nepatří rajčata, okurka, avokádo, banány, hrušky, citrusové a další exotické plody. Rajčatům chlad brání v dozrávání a způsobuje nevýraznou moučnou chuť.

Proč neskladovat rajčata v lednici

„Ideální teplota pro uchování chuti rajčat by se měla pohybovat lehce nad 10 °C. Určitě proto nedávejte rajčata do ledničky, ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu.

Která mučenka je jedlá

Maracuja jinak známá jako mučenka jedlá má krásné květy a fialové plody vynikající chuti. Passiflora edulis – pěstuje se zejména pro velmi kvalitní plody, které poskytují lahodnou šťávu. Slupka plodů je tuhá kožovitá, vnitřek je vyplněn žlutooranžovo rosolovitou hmotou. Plody v plné zralosti samy opadávají.

Jak jíst liči

Liči koupíte čerstvé, kompotované nebo sušené. Čerstvé liči oloupejte a dužinu snězte. Pecky liči se nejedí. Liči se hodí i do šťáv a kompotů.

Co se nesmí dávat do lednice

Do lednice umisťujeme všechny druhy, kromě zeleniny, která tam vyloženě nepatří: rajčata, okurky, lilky, papriky, zázvor, dýně (ty uchovávejte v pokojové teplotě), cibule, česnek (ty milují tmu, je dobré je umístit do papírové tašky nebo bavlněného pytlíku), cukety a batáty se hodí spíše do sklepa nebo spíže.

Jak dlouho vydrží rajčata v lednici

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Rajčata 3 – 5 dní 2 – 7 dní
Paprika 5 dní 5 – 7 dní
Brokolice 3 – 5 dní
Mrkev, petržel 1 týden 2 – 3 týdny

Proč nepatří banány do lednice

Banány. Banány dozráváním přirozeně sládnou. Pokud doma máte větší trs banánů a nestíháte je jíst, skladováním v lednici sice zpomalíte jejich zrání, banány ale zároveň ztrácejí chuť, rychleji hnědnou a moučnatí.

Jak se pozná zralá mučenka

Zralá maracuja vypadá jako pomačkaný míček – skoro jako golfový. Dolíčky ve slupce tedy nejsou na závadu, pokud není nikde prasklá. Slupka může být i hladká, avšak vnitřek nebude tak sladký. Hlavní je, aby byla pevná a dala se dobře rozkrojit nožem.