Jak Batikovat látku?

Jak správně Batikovat

Při technice šité batiky potřebujete nit – nejlépe bílou, můžete vzít i jinou barvu např. bavlněnou červenou nit a dosáhnout zajímavých efektů až vám červená nit pustí při batikování barvu. Při batice více barvami vložíte část látky do sáčku a důkladně uzavřete gumičkou. Na zakrytou část se pak nedostane barva.
Archiv

Jak zafixovat Batiku za studena

Textil napřed vymáchejte v roztoku fixativu (sody na praní – uhličitanu sodného Na2CO3) a vody a vyždímejte. Roztok připravíte z teplé vody a 1 hrnku sody na cca 4 litry – necháte dobře rozpustit. Textil nechejte v lázni minimálně 20 minut, lépe přes noc.

Jak zafixovat batikování

Je dobré po obarvení obatikované oblečení vymáchat v octové vodě (velmi zředěný ocet). Ocet funguje jako fixátor barev. Rady se liší v době ponechání oblečení v lázni i koncentraci lázně. Někdo dokonce přidává ocet už do barvící lázně (některé barvy jsou k tomu uzpůsobeny).

Jak prát Batikovane

Vodu nepoužívejte příliš horkou, teplota vody by neměla přesáhnout 40°C. Barvy se vyšší teplotou úplně nezničí, reaktivní barvy tvoří s vlákny látky pevnou kovalentní vazbu. To je nejstabilnější chemická vazba, která zajišťuje větší stálost barev, než je tomu u barev přímých.
Archiv

Jaké barvy na batikování

Cheds a Chevas (barvy určené k barvení a tepla i za studena, také bývají k sehnání ve větších drogériích a mají širokou paletu odstínů) Artemis (reaktivní barva k použití za studena, k dostání v aplikovacích lahvičkách) Terno colour (barva k použití za studena, také v aplikovacích lahvičkách)

Co použít na batikování

K batikování se používají zejména práškové barvy, které je třeba rozpustit ve vodě a látku v barvě povařit (např. Druchema, Acid Dye). Tyto barvy lze také použít k barvení v pračce. K dostání jsou i barvy pro batiku za studena.

Jak Batikovat doma

Hedvábí, vlnu, případně některá směsová vlákna můžeme bez problému také batikovat, ale nikdy je nesmíme vložit přímo do horké vody. Je nutné je zahřívat postupně a opět postupně ochlazovat. Doporučuji použít speciální barvy, které barví při nižších teplotách a jsou přímo určeny pro tyto materiály.

Jak na Savovani

Textil, na který tvoříte by měl být tmavý (aby efekt Savování – odbarvování) byl zřetelný. Použijte Savo Perex, ředěné cca v poměru 1: 3 s vodou (3 díly vody). Ideální je použít speciální rozprašovací pumpičku, která roztok rozpráší hezky rovnoměrně. Použít můžete ale také jiné rozprašovače od různých chemikálií.

Jakou barvou Batikovat

K batikování se používají zejména práškové barvy, které je třeba rozpustit ve vodě a látku v barvě povařit (např. Druchema, Acid Dye). Tyto barvy lze také použít k barvení v pračce. K dostání jsou i barvy pro batiku za studena.

Jaké Savo na batiku

Použijte Savo Perex, ředěné cca v poměru 1: 3 s vodou (3 díly vody). Ideální je použít speciální rozprašovací pumpičku, která roztok rozpráší hezky rovnoměrně. Použít můžete ale také jiné rozprašovače od různých chemikálií.

Jak zafixovat barvu na oblečení

Fixace barev na textil

Posledním a nepostradatelným krokem je fixace. Zafixování probíhá pomocí žehlení přes tenké bavlněné plátýnko, nebo přes pečící papír. Žehlička musí být nastavena na stupeň bavlny a bez páry. Po 3-5 minutovém žehlení máme hotovo a výrobek lze prát naruby v pračce do teploty 40°C.

Jak Zazehlit fixy na textil

Fixy na textil můžete ozdobit trička, tašky, povlaky, penály a podobně. Tvoření s nimi bude určitě bavit i vaše děti pro jednoduché použití. Po zaschnutí barvu jednoduše zafixujete zažehlením přes pečící papír, po zažehlení můžete prát v pračce.

Jak zabránit blednutí barev

Blednutí barev dokáže také zabránit jeho otočením naruby. To dělejte nejenom před praním, ale také sušením. Navíc tím i zabráníte žmolkování, které zhoršuje vzhled tkaniny. Slunce je totiž skvělý pomocník na sušení, ale zlý pán na barvy.

Jaká barva drží na textilu

Nejlepšími barvami na textil jsou akrylové barvy, které jsou vyráběné na bázi polymerů. To znamená, že pigment neprochází skrze vlákna, ale pokrývá je „ochrannou fólií“. Struktura textilie se stává hustší a ztrácí svou pružnost.

Čím se dá malovat na textil

Textil můžeme dekorovat nesčetnými způsoby. Můžeme použít barvy na textil, fixy na textil, látky můžeme obarvit či nabatikovat, zdobit slupovacími barvami, nažehlovacími fóliemi, aplikacemi atd.

Jak obnovit vybledlé barvy

Přírodní varianta. Do velké nádoby nalijte vroucí vodu a v ní nechte dvě až tři hodiny vyluhovat několik hrstí břečťanu. Poté břečťan vyjměte, do vody namočte své vybledlé černé oblečení a nechte ho ve výluhu několik hodin, nejlépe přes noc. Pak prádlo vyždímejte, nechte uschnout a vyperte.

Jak se Zažehluje barva na textil

Zažehlujte tak, aby žehlička nepřišla do styku s barvou a to ani po jejím zaschnutí. Zažehlení se provádí z rubu nebo přes pečící papír, zamezíte tím přenos barvy na žehličku nebo žehlící prkno. Teplotu žehličky nastavte podle typu textilie. Po fixaci jsou barvy více odolné běžnému užívání a také praní v pračce.

Čím barvit na textil

Akrylové barvy se pro vícebarevné malovaní na tkanině snadno míchají, což umožňuje získat různé nové odstíny. Chcete-li fixovat akrylový nátěr, použijte sušení lehce nahřátou žehličkou. Akrylovými barvami se dají namalovat nejen kusy oblečení, ale můžete s nimi také zdobit textilní obuv, pomalovat kabelku nebo deštník.

Jak obnovit bílou barvu

Prášek do pečiva i soda

Určitě v ní najdete třeba obyčejnou kuchyňskou sodu. Ta pomůže nejenom vybělit prádlo, ale při pravidelném používání jej také udržet zářivě bílé. Přidejte asi lžíci jedlé sody k pracímu prášku nebo rovnou k prádlu do bubnu pračky. Pokud nemáte sodu po ruce, použijte obyčejný prášek do pečiva.

Jak obarvit prádlo na černo

Černou barvu prádla pomohou osvěžit 2 šálky uvařené kávy přidané do máchacího cyklu. Zkusit můžete obarvit prádlo také v odvaru z černých fazolí. Dalším zdrojem tmavého barviva jsou i slupky od avokáda. K barvení textilu můžeme použít také odpad z konzumace avokáda.

Jak malovat na látku

Pro kresbu jsou vhodné kulaté štětce menších velikostí, pro nanášení barvy ve větších plochách se hodí spíše široké štětce nebo molitanové štětce. Tupfovací štětec využijete zvláště při nanášení barvy přes šablony. Stejně tak lze barvy na textil nanášet houbičkou nebo pomocí razítek.

Jak barvit látky

Jak barvit látky přírodními barvami

Tkaninu nejprve navlhčete vodou. To pomůže barvivu vsáknout se do vašeho materiálu. Dále ponořte svou látku (či jinou položku) do barviva a počkejte. Čím delší dobu tomu dáte, tím bude barva hlubší a sytější a tím více se barvivo rozšíří.

Jak vyprat zaslou bílou

Obyčejný citron nebo koncentrát kyseliny citronové má skvělé bělicí účinky. Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí.

Jak vyprat Zapranou bílou

Zaprané bílé prádlo rozzáříte díky citronu. Prádlo nechte odmočit ve vodě s několika plátky nakrájeného citronu, případně vytvořte lázeň z vody a citronové šťávy. Budete překvapeni výsledkem. Proti zašednutí skvěle fungují i obyčejné vaječné skořápky.

Čím obarvit látku

Nejlepší zeleninová a ovocná přírodní barviva:Modrá přírodní barviva: borůvky a ostružiny.Červená přírodní barviva: maliny a řepa.Žlutá a okrová přírodní barviva: kůra z citronů a pomeranče, mrkev, kurkuma.Zelené přírodní barvivo: listy špenátu, mrkev.Oranžové přírodní barvivo: cibulové slupky, mrkev.