Jaký beton na pergolu?

Jak velke betonové patky na pergolu

Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.
Archiv

Jaké trámy na pergolu

Dolní nosné trámy by měly mít profil 10×14 až 12×16 cm. Horní příčky by pak měly být vyrobeny z latí o tloušťce 4×12 nebo 6×14 cm. Aby vše drželo pohromadě, potřebujete proto pozinkované vruty. Na zastřešení pergoly můžete použít pálené tašky nebo také asfaltové, či plastové šindele.

Jaký materiál na pergolu

Podlaha pergoly

Měla by tedy být odolná a jednoduše udržovatelná. Nejlepší životnost má obecně kámen, beton a dlažba, nicméně krásu dřeva to nenahradí. Nejoblíbenější typy podlahy: Kamenná podlaha – vybírejte kameny s rovnou plochou, aby se vám dobře pokládaly do hlíny nebo betonu.
Archiv

Jak ukotvit pergolu do betonu

Jak kotvit pergolu do betonu nebo dlažby Pro kotvení velmi tvrdého povrchu, jako je beton nebo například zámková dlažba, se používají speciální podlahové úchyty K301. Tyto úchyty mají tvar písmene U a pomocí hmoždinek se připevní k podkladu. Do „účka“ se pak zasadí pergolový sloupek.

Co dát pod pergolu

Použít můžete žulu, mramor, travertin nebo pískovec. Oblíbený je i kamenný koberec tvořený kamínky zalitými v pryskyřici. Dřevoplast – neboli WPC imituje dřevo, je však odolnější, tvrdší a není tak náročný na údržbu.

Jak spojit trámy na pergole

Pro spoje se používají dva druhy vrutů – se zápustnou a s talířovou hlavou. Jde o silné vruty s průměrem dříku šest milimetrů, jsou ale konstruované tak, že většinou jdou zašroubovat bez předvrtání. Doporučujeme ale předvrtat díl, kterým vrut prochází, jen tak se perfektně přitáhne k druhému dílu.

Jaký hranol na pergolu

Nejlépe se k těmto účelům hodí a také jsou v dnešní době nejvíce používané dřevěné KVH hranoly o profilu 120 x 120 mm, 140 x 140 mm nebo 160 x 160 mm. KVH hranoly jsou hoblované a mají sražené hrany. Pro pohledové použití je tak stačí jen přebrousit a opatřit povrchovou úpravou.

Co je potřeba na stavbu pergoly

Je pro pergolu potřeba stavební povolení Stavební zákon v tomto mluví velmi jasně a pokud vaše pergola dle §103 zákona č. 183/2006 Sb. nepřesáhne zastavěnou plochu 25 m² a výšku 5 m, není pro tuto stavbu nutné stavební povolení ani zrychlené řízení v podobě ohlášení stavby.

Jakou barvu polykarbonátu na pergolu

Pro skleníky a pařeniště je nejvhodnější zvolit čirou variantu. Díky své síle a tloušťce je plný čirý polykarbonát ideální volbou pro stavbu a zastřešení skleníku. Naopak barevné provedení s UV úpravou je vhodné pro zastřešení přístřešků a pergol. Na výběr jsou bronzové, šedé, nebo opálové barevné varianty.

Jak správně ukotvit pergolu

Při kotvení pergoly do fasády bez zateplení se nejčastěji používá tzv. chemická kotva, jejíž montáž je poměrně jednoduchá. Do fasády se vyvrtá díra, následně se vyčistí a vyplní se chemickou maltou. Do díry se poté vloží nerezová kulatina se závitem.

Jak ukotvit pergolu do zamkove dlazby

Pergolu je možné ukotvit také do betonu nebo zámkové dlažby, a to s pomocí speciální podlahové úchytky K301. Úchyt má tvar písmene U a připevňuje se k podkladu pomocí hmoždinek. Do účka pak zasadíte sloupek pergoly. Povrch musí být zcela rovný a pevný, aby se časem nezačal viklat pod tíhou pergoly.

Čím osázet pergolu

Popínavé rostliny k pergole

Na slunném místě se bude dařit vinné révě, pnoucím růžím, vistárii, povíjnici nebo trubači. Ve stínu využijete podražec či břečťan, do polostínu se hodí popínavá hortenzie, klematis, hlohyně, zimolezy, přísavníky nebo brslen.

Jak udělat podklad pod pergolu

Zámková (betonová) nebo keramická dlažba

Stará dobrá klasika pro pergolu. Zámková dlažba patří k těm finančně méně náročnějším řešením. Na rozdíl od keramické dlažby se pokládá nasucho. Keramická dlažba se hojně využívá u přímořských států.

Jak udělat podlahu pod pergolu

Zámková dlažba je levnou volbou. Je odolná a protiskluzová, na druhou stranu ji neumyjete a ve spárách může překvapit rostoucí tráva, to ale vyřeší fólie proti plevelu. Pod zámkovou dlažbu použijte stejný podklad jako u betonové desky, tj. zhruba 20centimetrovou vrstvu hrubého štěrku a 5 cm jemnější drtě.

Jak udělat základy pro pergolu

Základy pergoly

Pokud budete stavět pergolu sami, můžete si objednat kotvící patky. Jako podklad vytvořte betonovou desku nebo betonové pilíře. Po změření a vytyčení si určete rohové body pro nosné stojiny, zatlučte do země dřevěné kolíky nebo ocelové tyče. Na ně v rozích napněte šňůru.

Čím obložit pergolu

Sloupky u zděné pergoly je vhodné obložit speciálními pálenými cihlami, které jsou odolné vůči různým povětrnostním vlivům. Klidně ji můžete nechat obrůst popínavými rostlinami. Velmi často se zděné pergoly kombinují s dřevem.

Jak daleko můžu postavit pergolu od plotu

V případě, že hodláte postavit pergolu, jejíž rozměry nepřesáhnou 25 metrů čtverečních, s výškou se vlezete do 5 metrů a stavbu umístíte alespoň 2 metry od hranice pozemku, vůbec ohlášení pergoly nemusíte řešit. Běžnou pergolu si tedy na zahradě můžete postavit prakticky bez úředních překážek.

Jak velká muze být pergola bez stavebniho povoleni

V případě, že pergola splní podmínku zastavěné plochy menší než 25 m2 nemusí stavitel žádat o stavební povolení ani nemusí řešit ohlášení stavby. Toto je pro většinu staveb hliníkových pergol dostačující a samozřejmě to výrazně urychlí celý proces objednání a stavby pergoly.

Jak silny polykarbonát na pergolu

Vzdálenost latí je v závislosti na zvolené tloušťce komůrkového polykarbonátu. Pro komůrkový polykarbonát Makrolon® obecně platí při rozteči trámů 1,05 m a při plánovaném zatížení do 75 kg/m2, že pro sílu 10 mm je max. doporučená vzdálenost mezi latěmi 2 m.

Jakou zvolit tloušťku polykarbonátu

Doporučená síla desek:

Dutinkové (komůrkové) desky – pro zastřešení doporučujeme v tloušťce od 10 – 25 mm. Plné polykarbonátové desky – pro zastřešení doporučujeme od 10 mm. Trapézové desky a vlnovky – pro zastřešení doporučujeme od 0,8 mm.

Jak Pridelat pergolu

Nejčastějším způsobem, jak pergolu připevnit k domu, je instalace příčného ráhna, které k fasádě připevníte pomocí chemických vrutů a závitových tyčí. Konkrétně proces vypadá tak, že do fasády vyvrtáte dostatečně dlouhé vrty, které vyplníte chemickou maltou.

Co pod pergolu

Použít můžete žulu, mramor, travertin nebo pískovec. Oblíbený je i kamenný koberec tvořený kamínky zalitými v pryskyřici. Dřevoplast – neboli WPC imituje dřevo, je však odolnější, tvrdší a není tak náročný na údržbu. Navíc je stálobarevný a představuje dokonalou volbu k moderním stavbám.

Jak zpevnit svah rostlinami

Pomůže skalník, jalovec, růže, plamenka, barvínek i mulč Pokud při osazování svahů dodržíte určitá pravidla, můžete i na svažité ploše zahrady vytvořit efektní a téměř bezúdržbové okrasné výsadby.

Co na podlahu do pergoly

Na výběr jsou tradiční i exotické dřeviny, ty jsou většinou výhodné svou vyšší tvrdostí a stálostí. Používá se většinou dřevo teak, bangkirai, eukalypt nebo massaranduba. Podlahy ze dřeva je potřeba pravidelně ošetřovat – je nutné používání impregnací a prostředků proti chorobám a škůdcům.

Jak spojit pergolu

Spoje. Při stavbě zahradního domku nebo pergoly používáme nejvíce jednoduché truhlářské spoje na čep a dlab, nebo přeplátování. Jejich výrobu nám usnadní ostrá čepovací pilka, úhelník, vhodně široké dlátko a palička. Použít je také možné různé kovové spojky a úhelníky.