Jak bojovat proti mandelince?

Co odpuzuje mandelinky

Pěstujte brambory spolu s křenem. Křen odpuzuje mandelinku bramborovou. V časných ranních hodinách, setřeste dospělé brouky z rostlin na zem na tkaniny a zachycené škůdce vhoďte do mýdlové vody.

Co použít proti mandelince bramborové

V současné době je u nás registrován proti mandelince bramborové pouze jeden botanický přípravek na bázi výtažku ze semen rostliny Azadirachta indica. Je povolen i pro ekologické pěstování brambor. Přípravek mandelinku bramborovou přímo nehubí, ale zastavuje žír brouků a larev.
Archiv

Kdy aplikovat postrik proti mandelince

1) Obecně je vhodné provádět aplikaci v brzkých ranních hodinách, kdy je ještě poměrně chladno (teploty nad 22 stupňů a přímé slunce účinnost přípravku výrazně snižují). Největší efekt pak mají přípravky zpravidla, když jsou mandelinky ještě ve fázi larev.
Archiv

Jak skodi mandelinka

Škodlivost. Škodlivost mandelinky bramborové spočívá především v žíru listů a případně stonků (obr. 4). V období, kdy již nemá dostatek „zelené potravy“ se často přesouvá i na hlízy, a to nejenom na ty, které vyčnívají ze země, ale i na hlízy těsně pod povrchem půdy (obr.

Jak dlouho žije mandelinka

Mandelinka je vyhlášený škůdce brambor

Toto poměrně atraktivní zbarvení jí díky turistům, kteří si ji vozili domů, pomohlo v jejím invazním úspěchu. Samice je dlouhá okolo 12 mm, široká 8 mm, samec o trochu méně. V průměru žije jeden brouk 150 dní, ale jsou jedinci, kteří i díky přezimování dokáží tento věk protáhnout.

Jak přezimují mandelinky

Mandelinka přezimuje ve stádiu dospělců v půdě a objevuje se záhy po vzejití bramboru. Po přibližně dvou týdnech úživného žíru dochází k páření a následně ke kladení vajíček po skupinách na spodní stranu listů. Jedna samička přitom klade maximálně 600 vajíček po částech na několik rostlin.

Jak se zbavit mandelinky mátové

Jak se mandelinky mátové zbavit Jednou z možností je postřik. Můžete použít třeba organické pesticidy na bázi pyrethrinů. Ty jsou údajně „pravděpodobně nejbezpečnějším insekticidem pro použití na potravinářských rostlinách“.

Co proti plísni bramborové

Výskyt choroby podmiňuje vlhké počasí,listy musí být vlhké minimálně dvanáct hodin, a teploty nad 10 oC. Zejména střídavé teploty (chladné noci a teplé dny) jsou vhodné pro rychlý rozvoj choroby. Pro ošetření brambor proti plísni bramborové je nyní možný jen přípravek, a to REVUS.

Čím se živí larvy Mandelinek

Mandelinky kladou vajíčka, ze které se vylíhnout larvy, které se živí listím vašich rostlin. Z nich poté spadnou po 21 dnech do půdy, do které se zahrabou a čekají 14 dní na vyvinutí v dospělého jedince.

Odkud pochazi mandelinka

„Americký brouk“ – mandelinka bramborová skutečně pochází z Ameriky. Poprvé byla popsána v roce 1824 v Coloradu. Do Evropy se pak dostala v roce 1875 na obchodních lodích, kde přežila na rostlinách a obalech.

Co napadá mátu

Máta peprná

Díky intenzivní vůni působí máta proti mšicím, veškerou zeleninu chrání i před dřepčíky – hlavně tu lichořeřišnici, a dále proti mravencům. Blahodárně působí i na ovocné stromy, zejména jabloně, hrušně a broskvoně. Takže vysaďte si mátu v blízkosti rostlin, které trpí napadením mšicemi.

Co okusuje mátu

Škůdce máty – mandelinka mátová

Na mátě se ze škůdců nejčastěji objevuje mandelinka mátová. Jedná se o malého zelenomodře zbarveného brouka nebo larvu, kteří okusují listy. Tento brouk má dvě generace ročně.

Kdy se Strikaji brambory proti plísni

Proti plísni na rajčatech doporučujeme jako první 2-3 postřiky fungicidním systémovým přípravkem Ortiva. Účinná látka se po postřiku rozvede do celé rostliny. Preventivní ošetření je třeba udělat ideálně na začátku června, v polovině června a popř. na konci června.

Jak vypadá plíseň na rajčatech

Zpravidla plíseň poznáte podle skvrn, které se začnou objevovat na okrajích a ze spodní strany listů. Fleky mohou mít různou barvu podle typu plísně: od šedozelených přes hnědé až černé. Rajčata napadená plísní vypadají, jako kdyby je sežehlo sluníčko, přičemž listy postupně usychají a plody hnijí.

Kde se berou mandelinky

Původně se vyskytovala jen v Severní Americe, avšak od roku 1859 se na bramborách rychle rozšiřovala napříč Amerikou, poté Evropou a následně také Asií. Některá data mohou pocházet z datové položky. Mandelinku bramborovou poprvé popsal v roce 1824 americký entomolog Thomas Say, avšak poprvé ji pozoroval Thomas Nuttall.

Kdy se zasazuje máta

Kdy a kam vysadit mátu

Při vysazování či setí máty je třeba brát ohled hlavně na počasí. Optimální dobu představuje přelom měsíců března a dubna. Jestliže nestihnete jarní výsev, můžete ji klidně zasadit i v září. Půda by měla být vlhká.

Jak zalévat mátu

Máta sice miluje vodu, ale podmáčená půda může způsobit nadměrné hnití kořenů. Mátu je potřeba zalévat během suchých období, aby půda byla vždy míně vlhká, ovšem ne mokrá! To nejlépe zjistíte přiložením prstu, pokud je půda na dotek suchá, znamená to, že vaše rostlina potřebuje zalít.

Jak se zbavit molice bez chemie

Proti savým škůdcům, jako jsou mšice a molice, můžeme použít hned několik zbraní. Často využívaným pomocníkem je aksamitník neboli afrikán. Ten má opravdu široké pole působnosti – kromě molic odpuzuje i třásněnky a je opravdu nenahraditelný v boji proti háďátkům.

Kdy přesazovat mátu

Jak již bylo zmíněno, mátu lze sadit kdykoliv během roku. Samozřejmě do záhonu nesadíme mladé rostliny uprostřed zimy, nicméně můžeme si je doma klidně v tomto období předpěstovat. Na sadbě pak není nic těžkého.

Kdy postřik na rajčata proti plísni

Preventivní ošetření je třeba udělat ideálně na začátku června, v polovině června a popř. na konci června. Pro komplexní ošetření rajčat doporučujeme soupravu ZDRAVÉ rajče plus. Obsahuje fungicid Ortiva a přírodní kontaktní přípravek z bylin Rajčata koncentrát.

Jak se pozná plíseň na bramborách

Na spodní straně listů, na rozhraní zdravého a napadeného pletiva se za vlhkého počasí objevují nevýrazné povlaky houby. Napadené listy postupně odumírají. Původce plísně bramborové způsobuje i hnilobu hlíz. Hlízy pak mají na svém povrchu hnědé až stříbřitě šedé skvrny, které se částečně propadají.

Jak zničit plíseň na rajčatech

Šedou hnilobu rajčat způsobuje Botrytis cinerea, která vytváří na celé rostlině šedé skvrny. Ty se postupně zvětšují, hnědnou, zasychají a pokrývají plody šedým povlakem. Pokud jste na rajčatech objevili právě tuto plíseň, sáhněte po fungicidním přípravku Teldor, který má vysokou účinnost a rychle se vstřebává.

Co okusuje rajčata

Nejčastějšími škůdci rajčat jsou mšice, molice, slimáci včetně plzáka španělského, ale i svilušky a třásněnky.

Co léčí máta

Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Co nemají rádi molice

Například molice nemají rády rýmovník, levandule zase ochrání proti mšicím, lilík mochyňovitý proti molicím a aksamitníky čili afrikány proti háďátkům kořenovým a dalším hmyzím škůdcům. Vyzkoušejte i osvědčené domácí postřiky. Výluh z kopřiv pomůže při likvidaci mšic.