Jak správně brousit dřevo
Při broušení dřeva byste měli postupovat po řádech zrnitosti brusného papíru např. 80-100-120-150-180. Bruste rovnoměrným pohybem ve směru vláken dřeva a na brusný papír příliš netlačte. Nikdy nedržte brusný papír jen v prstech – napněte ho na špalík, abyste na něj vyvíjeli rovnoměrný tlak.
Archiv
Jak čistit trámy
Nano houbičku stačí pouze namočit vodou, lehce vyždímat mezi dlaněmi a můžete se dát do úklidu. Lehce krouživými pohyby čistěte a brzy budete mít trámy jako nové. Můžete použít například nano houbičku Nanie scrub s drátěnkou na drsnější nečistoty.
Jak ošetřit trámy v podkroví
Odpověď: Pro povrchovou úpravu trámů a jejich přibarvení můžete použít tenkovrstvý lazurovací lak s 1023 lazurol classic nebo s 1035 lazurol topdecor ve vybraném odstínu. v případě potřeby je možné trámy předem pro preventivní ochranu dřeva proti dřevokazům napustit prostředkem s 1033 lazurol impregnační základ.
Čím brousit prkna
Čím brousit dřevo
Vybírat můžete z brusných houbiček, brusných papírů nebo výseků, které se připevní na brusku na dřevo. Jako brusivo se nejčastěji používá korund, který je všestranný. Důležitou roli hraje zrnitost brusiva – při broušení dřeva si vystačíte se zrnitostí od 60 do 220.
Jak na kartáčování dřeva
Nejpoužívanější je asi bruska na kartáčování dřeva. Jedná se o nástroj přímo určený k těmto účelům, na který lze umístit kartáče různých velikostí. Tento způsob je velmi rychlý, málo pracný a zvládne to opravdu každý. O něco méně nákladné je pořízení abrazivního kartáče na drásání dřeva do vrtačky.
Jak brousit dřevěný plot
K broušení můžete použít brusný papír obalený okolo dřevěného hranolu nebo kartáč, ruční broušení je ale dost namáhavé. Proto doporučujeme použít brusku.
Jak opracovat trám
Při broušení je zapotřebí vrtačku s nasazeným brusným kotoučem pevněji držet, protože celé zařízení může při vysokých otáčkách mírně odskakovat. Vezměte to pěkně zprava doleva a postupně vybruste celou jednu stranu trámu. Stejně postupujte i na dalších stranách, trám zbavte kromě nečistot i drobných otřepů.
Jak ošetřit trámy napadené červotočem
Do napadeného trámu se nejprve navrtají malé otvory, kterými pak odborník speciální násadou vstřikuje hubící látku pod tlakem okolo 30 barů. Insekticid prostoupí dřevem a naváže se na něj. Pokud larva takto ošetřenou hmotu sežere, rychle se otráví a zahyne.
Jak ošetřit napadené trámy
Do napadeného trámu se nejprve navrtají malé otvory, kterými pak odborník speciální násadou vstřikuje hubící látku pod tlakem okolo 30 barů. Insekticid prostoupí dřevem a naváže se na něj. Pokud larva takto ošetřenou hmotu sežere, rychle se otráví a zahyne.
Jak zrenovovat Stare trámy
Na broušení starého trámu je vhodné použít výkonnější akumulátorovou nebo elektrickou vrtačku a ještě vybavenou hrnkovým brusným kotoučem. Ten zde použijte z důvodu, že perfektně odstraní zašlý prach a další nečistoty. Nasazení hrnkového kartáče do vrtačky s rychlosklíčidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jakou bruskou brousit podlahu
Na okrajích místností je vhodné použít menší krajovou brusku o průměru 270 mm, zatímco na místa, kde nás nelimituje prostor, využijeme robustní planetové brusky s průměrem 450 mm nebo 510 mm.
Jak zvýraznit kresbu dřeva
Pro měkké dřevo se hodí lazura
Jsou silně pigmentované, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva. "Existují v klasických barevných odstínech, případně je možné si přesný odstín nechat namíchat na míru,“ vysvětluje Monika Linghartová, odbornice na barvy a laky z projektových marketů HORNBACH.
Jak správně opalovat dřevo
Desku ze dřeva rovnoměrně opálíme nejprve z jedné strany a následně i ze strany druhé. Následně ohořelé části očistíme kartáčem. Kartáčovat přestaneme až ve chvíli, kdy se krásně vybarví kresba dřeva a “vylezou” suky.
Jak často natírat dřevěný plot
Vždy záleží na aktuálním stavu plotu. Ideálně se však uvádí rozmezí po 2 – 5 letech. Ošetření záleží na tom, zda jste použili krycí nátěr nebo lazurovací lak. U krycího nátěru musíte starý nátěr přebrousit a znovu natřít.
Jak dlouho vydrží dřevěný plot
Vhodný nátěr je základ
Nátěr však musí být dostatečný a kvalitně provedený, aby svůj účel splnil. Toto pravidlo platí jak u nového plotu, který právě stavíte, ale i u plotu starého, kterému chcete vdechnout nový život. Pokud je totiž dřevěný plot již starší, je vhodné ho po 2-5 letech renovovat a znovu ho natřít.
Jak opracovat Stare trámy
Na broušení starého trámu je vhodné použít výkonnější akumulátorovou nebo elektrickou vrtačku a ještě vybavenou hrnkovým brusným kotoučem. Ten zde použijte z důvodu, že perfektně odstraní zašlý prach a další nečistoty. Nasazení hrnkového kartáče do vrtačky s rychlosklíčidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jak odstranit barvu z trámů
Jak odstranit barvu z trámu
K odstranění barvy můžeme použít drcené sklo (skleněnou balotinu) nebo hydrogenuhličitan sodný. Díky těmto metodám odhalíme pravou krásu dřeva, která je skryta po barvou. Doporučujeme spíše metodu drceného skla, které má lepší konečný výsledek na povrchu.
Co žere trámy
Červotoč proužkovaný napadá především jehličnaté dřevo, dosti vzácně i listnaté, opracované a proschlé, již déle používané. V jádrovém dřevě neprosperuje, vyvíjí se špatně. Charakteristické je, že trámy napadá jen na vnitřní straně místnosti. Venkovní stranu stěn domů a trámů nepoškozuje.
Čím ošetřit střešní trámy
Náležitě připravené dřevo se nejdříve ochrání vhodným fungicidním nebo biocidním napouštědlem. Doporučujeme FUNGISTOP S1031, který dřevo ochrání vůči dřevokazným houbám a hmyzu, plísním, zamodrání a současně i dobře hloubkově zpenetruje.
Jak opravit trám
Jedním z doporučených opravných postupů je protézování trámů, tedy nahrazení poškozené části zdravým dřevem. Spočívá v odstranění (odříznutí) shnilé či jinak narušené části, vytvoření „protézy“ z nového zdravého dřeva a jejího vložení pomocí tesařských spojů do stávajícího trámu.
Jak ošetřit starý trám
Odpověď: Pro likvidaci dřevokazů, ošetření napadeného dřeva můžete použít např. příslušný druh Lignofixu. Následně pro prevenci je možné aplikovat S1033 Lazurol imprgnační základ a následně tenkovrstvý lazurovací lak S1035 nebo S1023 Lazurol které dřevo ochrání proti vlhkosti a pod.
Jak se brousí podlahy
Celý proces by měl být třífázový, nejdříve hrubé obroušení, poté broušení nástrojem střední hrubosti a nakonec přeleštění jemným brusným nástrojem. Mezi jednotlivými kroky podlahu vždy důkladně vysajte. Po broušení je potřeba obnovit povrchovou úpravu. Buď podlahu nalakujte nebo napusťte olejem či voskem.
Jak brousit starou podlahu
Spusťte válcovou brusku a počkejte, dokud se pytel na prach nenaplní vzduchem. Poté se pozvolna pohybujte dopředu a páčkou při tom pomalu sklopte brusný válec. Pohybujte bruskou dopředu a opět stiskněte páčku tak, aby se válec zvedl ze země. Při chodu vzad válec opět opatrně zvedněte a bruste zpět v téže stopě.
Jak správně natírat
Technika natírání
Štětcem táhněte vždy až do chvíle, než přestane barvit. Především nikdy nepřetírejte část, která ještě není úplně zaschlá. Vznikly by vám stopy od štětce. Když zahlédnete stékající kapku, co nejdříve přes ni lehce přejeďte štětcem, abyste ji vyhladili.
Jak dlouho schne lak na dřevo
Parketový lak nanášejte v pruzích cca 1,5 m po celé šířce místnosti. Směr postupu lakování zvolte podle vstupu světla do místnosti. Po ukončení musí plocha, nejméně cca 2-3 hodiny schnout. Po zaschnutí základního laku můžete na plochu opět vstoupit a jemným mezibroušením odstranit postavená dřevěná vlákna.