Jak být dobrým třídním učitelem?

Jaké jsou povinnosti třídního učitele

Třídní učitel zodpovídá za komplexní výchovně vzdělávací činnost zaměřenou na rozšíření vědomostí, dovedností a návyků žáků školy s využitím specifických diagnostických vzdělávacích a kontrolních metod stanovených rezortním předpisem. Je nutno, aby se neustále vzdělával odborně, pedagogicky, ale i všeobecně.

Co má za úkol třídní učitel

Řízení výchovy a vzdělávání ve třídě:

Systematicky sleduje a hodnotí osobnostní a sociální rozvoj žáků, spoluvytváří pro něj adekvátní podmínky. Věnuje pozornost jak mimořádně nadaným, tak v učení zaostávajícím žákům. Sleduje interpersonální vztahy ve třídě, vyhodnocuje a navrhuje řešení či změny.

Kdo je třídní učitel

Třídní učitel je koordinačním a integračním činitelem s řadou závažných úkolů ve vztahu k žákům své třídy, k jejich rodičům, k ostatním učitelům školy, k jejímu vedení a – za jistých okolností – také k širší veřejnosti.

Co musí dělat učitel

Učitel v České republice

Učitel má většinou za povinnost, podle druhu školy a stupně vzdělávání, doprovázet žáky na školních výletech, dohlížet na chodbách a jiných prostorách školního zařízení, pomáhat s organizací školy, komunikovat s rodiči o problémech jejich dětí a snažit se je řešit.

Co nesmí dělat učitel

Učitel nemá právo sahat dítěti na jeho majetek. Je velkým pochybením učitele, když křičí na dítě ve škole. Učitel má totiž zákonnou povinnost vytvářet ve škole pozitivní bezpečné prostředí a to s křikem nejde dohromady. Učitel nemůže dítě při vyučovací hodině poslat za dveře.

Co smí a nesmí učitel

Není také vhodné kritizovat kolegy nebo zpochybňovat jejich postupy a metody. Pracovníci školy by navenek měli vystupovat jednotně. Pokud spolu mají nějaké neshody, je třeba je vyřešit osobně nebo za pomoci vedení školy nebo poradenských pracovníků. Takové informace však nesmí nikdy sdělovat rodičům žáků.

Co je dobrý učitel

Z výzkumů uváděných výše zmíněnými autory plyne, že dobrý učitel by měl být podle studentů především chápavý, přátelský, odpovědný, systematický, vynalézavý, nadšený pro svoji profesi, spravedlivý, měl by dokázat hodně naučit, udržet si ve třídě kázeň atd.

Jak uklidnit třídu

Základem je nekřičet, který se věnuje Plevinovým metodám, jsme poukázali na to, že je důležité nekřičet a pokusit se žáky spíše pozvolna zklidnit tím, že si s nimi chvilku neformálně popovídáme, vyhneme se konfrontacím a vyzdvihneme chování, které od nich očekáváme.

Jak by se měl chovat učitel

Kromě patřičného vzdělání je nezbytné, aby byl učitel vybaven osobnostními a profesními kompetencemi, které učitelské povolání vyžaduje. Mezi základní kompetence patří zodpovědnost, trpělivost, tvořivost, schopnost předávat informace, řídit a řešit problémy, sebereflexe apod.

Co dělat když si na mě zasedl učitel

Takovou situaci je nutné s dítětem urychleně probrat a začít ji řešit. Nejlépe s třídním učitelem, případně psychologem, pokud učitel nepřizná svou chybu jako v případě Jitčiny třídní učitelky. Psycholog by měl celou situaci rozpoznat a navrhnout řešení.

Jak vypadá dobrý učitel

Ve většině výzkumů se mění pouze pořadí jednotlivých kategorií. Z výzkumů uváděných výše zmíněnými autory plyne, že dobrý učitel by měl být podle studentů především chápavý, přátelský, odpovědný, systematický, vynalézavý, nadšený pro svoji profesi, spravedlivý, měl by dokázat hodně naučit, udržet si ve třídě kázeň atd.

Co by měl umět učitel

Učitel – podle oficiálních institucí – má znát příslušný Rámcový vzdělávací program (RVP) a má umět sepisovat Školní vzdělávací program (ŠVP). Tyto dvě požadované schopnosti je možno označit za nejklíčovější ze všech klíčových kompetencí učitele.

Jak si získat respekt ve třídě

Sebereflexe, nastavení pravidel a přirozená autorita jsou klíčem k udržení kázně ve třídě. Dlouhodobé a běžné vyrušování a hluk žáků ve třídě dokáže učiteli poměrně dost ztížit práci, navíc to může zpomalovat proces výuky.

Jak mluvit s učitelem

Jak s učitelem mluvitVždy s učitelem mluvte slušně.I přes problematické téma udržujte příjemnou atmosféru.Nechejte učiteli prostor, aby vám mohl sdělit svůj vlastní pohled.Ptejte se, co můžete udělat, aby byla situace lepší.Náročnější rozhovory veďte vždy osobně a snažte se věci řešit v klidu.

Jak se bránit proti učiteli

Dříve, než se obrátíte na vedení školy, zkuste si promluvit přímo s šikanujícím učitelem a domluvit se, že pokud svého jednání zanechá, nevyvodíte z toho žádné vážné důsledky. 3. Oslovte ředitele školy. Pokud se rozhovor s učitelem mine účinkem, informujte o celé situaci ředitele školy a žádejte po něm řešení.

Jak ztišit třídu

U předškolních a mladších školních dětí je možné pro dosažení klidu ve třídě s úspěchem využít zvoneček anebo ozvučná dřívka. Učitel si s dětmi může domluvit i určité neverbální signály pro ztišení třídy. Osvědčuje se například využití pohybu: pokud učitel chce, aby se třída ztišila, zvedne ruce nad hlavu.

Jak resit problém s ucitelem

Pokud nejste spokojení s řešením školy ani zřizovatele, můžete si stěžovat přímo u České školní inspekce (ČSI). Tu můžete kontaktovat hned na začátku, nicméně doporučujeme nejprve zkusit problém vyřešit přímo u vedení školy.

Jak žalovat učitele

Nejjednodušší je nasypat první várku stížností rovnou na učitele. Pokud budete vyřizovat spor za jeho zády rovnou s ředitelem, vzájemné vztahy do budoucna definitivně zazdíte. Žalování není žádoucí ani v rámci školních lavic, nedělejme to mimo ně!

Jak řešit šikanu od učitele

V případě, že se ani vedení školy řešení šikany dostatečně nevěnuje, máte možnost podat stížnost zřizovateli nebo České školní inspekci. V případě, že máte podezření na trestný čin (vydírání, vyhrožování, krádež apod…) obraťte se na Policii ČR. Škola je povinna se vaším oznámením zabývat.

Jak mít respekt ve třídě

Sebereflexe, nastavení pravidel a přirozená autorita jsou klíčem k udržení kázně ve třídě. Dlouhodobé a běžné vyrušování a hluk žáků ve třídě dokáže učiteli poměrně dost ztížit práci, navíc to může zpomalovat proces výuky.

Jak poznat Sikanu od učitele

Šikana nespadne z nebe, jejím podhoubím jsou dlouhodobě narušené vztahy v kolektivu. Vnímaví rodiče i učitelé si mohou všimnout signálů, které pak vedou až k případům šikany. Některé z dětí je trvale odstrčené, zamlklé, ustrašené, agresivita – slovní i fyzická – je namířena vždy proti stejnému dítěti atd.

Jak zabranit šikaně ve tride

Jak s dítětem o šikaně hovořit.

Zjistěte co nejvíce podrobností (co a kdy se přesně stalo, případně kdo nezúčastněný to může dosvědčit. zjištěné skutečnosti je dobré si zapsat.) Ujistěte dítě svou podporou, rozptylte jeho obavy – dítě může mít pocit, že řešení šikany může jeho situaci i zhoršit.

Jak má učitel řešit šikanu

Domluvte se s učitelem, že z jednání bude pořízen zápis a požadujte ho. Máte na to právo. Pokud s třídním učitele nemáte dobrý vztah, obraťte se na výchovného poradce nebo metodika prevence. Pokud vaše jednání s učitelem opakovaně selhává, obraťte se na ředitele školy.

Jak se bránit při šikaně

První instancí je vždy zaměstnavatel, který by měl stížnost zaměstnance na nežádoucí chování na pracovišti řešit. Pokud se k tomu zaměstnavatel nemá nebo je řešení šikany nepostačující, je možné kontaktovat příslušný inspektorát práce. Konečnou instancí je potom soud.

Co dělat když jsem svědkem šikany

Pomáhej těm, kteří zažívají šikanu.

Zachovej se jako kamarád, i když se třeba moc neznáte. Navaž kontakt a dej jim najevo, že víš, jak se cítí. Podpoř je, aby se svěřili dospělému s tím, co se jim stalo. Přemýšlej, jak skvělé by bylo, kdyby se takhle nějaký jiný spolužák zajímal o tebe, kdybys byl v jeho situaci.