Jak často zalévat jahody v květináči
Jahodníkům by se měla dopřát dostatečná vláha, přičemž platí, že je lepší vydatná zálivka jednou týdně, než zalévání každý den po troškách. Problém vzniká při delších deštích, kdy vlivem přílišné vlhkosti plody snadno chytají plísně.
Kdy hnojit jahodníky
Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj.
Archiv
Jak hnojit jahody
Přihnojovat, přihnojovat, přihnojovat
Použít lze i granulovaný kravský hnůj. Ke každé rostlině vystačíme v tomto případě s polévkovou lžící granulí (kravský hnůj je velmi vydatným hnojivem), které zahrneme půdou při okopávce v blízkosti rostliny. Granule mají tu výhodu, že při jejich použití nehrozí rostlinám popálení.
Kdy hnojení jahod po výsadbě
Hnojení jahod po výsadbě
Po výsadbě je nutné počkat tři týdny, dokud se jejich kořeny neadaptují na nové podmínky, do té doby opět hrozí jejich poškození.
Jak pečovat o stále plodící jahody
Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.
Jak správně zalévat jahody
Jahody více uvítají vydatnou zálivku než časté a mělké zalévání nebo dlouhotrvající deště. Vydatně třeba zalévat těsně po výsadbě, aby jahody dobře zakořenily. V době kvetení a vyšplhání do plodu je také vláha důležitá, jinak mohou mladé plody seschne. V jiném období zalévejte podle potřeby, vlhkosti půdy.
Jak často se hnojí jahody
Jestliže jste i tak pro pěstování v nádobě, jahody budete muset hnojit každý týden po celou dobu vegetace. Proto se používá kapalné hnojivo s okamžitým účinkem.
Jak pěstovat jahody v květináči
Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.
Čím hnojit jahody po sklizni
Co s půdou po sklizni
Půdu po sklizni jahod zkypříme a prohnojíme. Prohnojení například Cereritem (nebo speciálním hnojivem určeným pro jahody) je nutné hlavně v chudších kamenitých půdách. Při hnojení je třeba zohlednit, že jahodníky jsou citlivé na soli v půdě a na chlór.
Kdy hnojit Stáleplodící jahody
Živiny pro jahody
Přihnojovat můžete do konce října, ale od září už si odpusťte přípravky s vysokým obsahem dusíku a hořčíku. Vhodná jsou naopak hnojiva s vápníkem, fosforem nebo draslíkem. Z přírodních hnojiv obsahuje draslík a fosfor slepičinec. Můžete ho střídmě přidat do zálivky na jahody.
Jak dlouho vydrží Stáleplodící jahody
Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.
Proč usychají květy jahod
Příčinou není špatná výživa ani chladné počasí, ale škůdce květopas jahodníkový (Anthonomus rubi), brouk z čeledi nosatců, který nakusuje stopky květních poupat. Ta potom vadnou, zasychají a opadávají. Květopas škodí lokálně, ale může zničit až 80 % úrody.
Jak často se zalévají jahody
Jahody potřebují, zejména v letním období, hodně vláhy. Podle konkrétních teplot a vyschlosti půdy je zalévejte jednou až dvakrát denně. Pro hnojení používejte hnojiva obsahující rohovinu či guáno. Hnojí se na začátku vegetace a ihned po sklizni.
Kdy hnojit jahody v truhlíku
Kapalné hnojivo na jahody sice rostlinám pomůže ihned, ale příliš dlouho v půdě nevydrží. Obvykle je nutné hnojit pravidelně každý týden od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt.
Jak casto plodí jahody
Pěstované kultivary plodí opakovaně, až dvakrát ročně menší plody nebo velmi malé plody v nevelkém množství. Jde o velmi dekorativní ovoce (a rostliny). „Day neutral“ – jahodníky plodící celý rok. Tyto jahodníky ovšem dávají velkou úrodu také pouze v pozdním jaře a počátkem léta.
Jak zachranit Uschle jahody
Ostříhejte uschlé listy – je potřeba zbavit rostlinky všech uschlých listů, ale také listů poškozených nebo jinak napadených. Právě v suchých listech mohou přebývat nejrůznější houbové choroby či škůdci. Listy vždy stříhejte zahradnickými nůžkami, nikdy se je nesnažte trhat. Poškodili byste celou rostlinku.
Proč hnědnou listy u jahod
Příčinou může být kořenová a krčková hniloba. Příčinou může být špatná půda, nevhodná lokalita či napadení škůdci a chorobami. V posledních letech se například poměrně často vyskytovalo napadení jahodníku houbami z rodu Phytophora, v němž odborná literatura rozlišuje dva původce onemocnění s poněkud odlišnými příznaky.
Co skodi jahodám
Mějte na mysli, že kořenům jahodníků nejvíce škodí přímé sluneční paprsky, proto vysazujte vždy buď navečer, nebo za podmračeného počasí, nejlépe před deštěm nebo po něm. Správně zasazená sazenice by neměla jít vytáhnout, pokud ji uchopíte za listy. Nově založené záhony posílíte mulčem dobrého kompostu.
Čím hnojit kvetoucí jahody
Jahodníky přihnojujte
Jahody hnojivo potřebují, raději s ním ale opatrně, abyste mladé listy nepopálili. Přihnojit můžete už při první okopávce jahodového záhonu, hodí se třeba kravský nebo koňský hnůj, jenž zapracujete do půdy. Stačí, když ke každé rostlině použijete zhruba polévkovou lžíci hnojiva.
Co skodi Jahodam
Mějte na mysli, že kořenům jahodníků nejvíce škodí přímé sluneční paprsky, proto vysazujte vždy buď navečer, nebo za podmračeného počasí, nejlépe před deštěm nebo po něm. Správně zasazená sazenice by neměla jít vytáhnout, pokud ji uchopíte za listy. Nově založené záhony posílíte mulčem dobrého kompostu.