Jak často hnojit pelargonie
Dodávejte jim výživu během jara i léta. Přihnojujte je zhruba jednou za týden.
Archiv
Kdy hnojit pelargonie
Podmínkou úspěšného pěstování muškátů je pravidelné a vydatné přihnojování v době od konce jara do začátku podzimu. Snad nejvýhodnějším způsobem přihnojování je rostliny zalévat silně naředěným výluhem z dobrého kompostu nebo slepičího zákvasu.
Jak hnojit pelargonie
Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.
Jak rozmnožit pelargonie
Doma muškáty namnožíme nejsnáze řízkováním, výsevy se používají většinou jen v zahradnických a šlechtitelských podnicích (vysévat doma je třeba již v prosinci). A pro řízkování nepotřebujeme ani semena – jen ostrý nůž. Řízky odebíráme na konci léta až začátkem podzimu.
Jak se starat o pelargonie
Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).
Kdy zacit Prihnojovat muškáty
První přihnojení a zároveň mírné zvýšení zálivky aplikujeme až na konci února, do konce března pak zálivku postupně zvyšujeme na jednou týdně. Od začátku dubna též jednou týdně přihnojujeme. Nové výhony zkrátíme, načež si z řízků vypěstujeme nové sazenice.
Jakou nejnižší teplotu snesou muškáty
Muškáty dokážou přežít i v místnosti bez světla, budou mít sice stonky vytažené a bílé, ale na jaře se rychle vzpamatují. Teplota při přezimování by neměla klesat do minusových teplot. V pohodě snesou 10 °C až 0 °C.
Jak Vegetativne Rozmnozit pelargonie
Muškáty zakořeňují dobře ve směsi písku a rašeliny při mírné vlhkosti a teplotě 16–18 °C. Pokud řízky odlamujeme v kolínku, tak čistými prsty. Řízky z rostliny odebíráme vylomením nebo ostrým nožem či nůžkami. Buď odstřihneme stonek a ten potom rozdělíme na jednotlivé řízky, nebo jednotlivé řízky oddělujeme přímo.
Jak uchovat pelargonie přes zimu
Přes zimu potřebují teplotu mezi 6 až 10 °C. Umístit je můžete kdekoli, kde je chladno, ale nemrzne, a je zde i zároveň dostatek světla. V paneláku bývá ideálním stanovištěm prosvětlené místo poblíž okna na chodbě, přežijí i mezi skly oken v bytě. Rostlinám je potřeba seříznout letošní výhony.
Jakou teplotu snesou pelargonie
Umístění rostlin
Pelargonie snesou teplotu i kolem 0 °C, některé i krátkodobě -2 °C. Dokonce existují i botanické pelargonie, které snesou teplotu – 18 °C. Pokud neprojdou tímto obdobím mrazů, nenasadí poupata a nekvetou. Jediná podmínka je, že musí být v suchu.
Kdy dát ven pelargonie
Ihned po výsadbě rostliny zalijeme, ovšem na venkovní stanoviště je umístíme až po 15. květnu, pelargonie nesnesou mrazíky. Stanoviště musí být světlé a slunné, nejlépe orientované na jih.
Co na muškáty aby kvetly
Během vegetačního období muškáty pravidelně přihnojujeme speciálním hnojivem pro kvetoucí balkonové rostliny – je podmínkou bohatého kvetení, ideální je zakomponovat zásobní hnojivo do substrátu už při výsadbě a po rozrostu rostliny ještě dodatečně přihnojovat.
Co dát mezi muškáty
Podkladovou vrstvu na spodním dně nádoby vyplníme kompostem nebo nadrobno posekanou trávou a můžeme přidat i trochu granulovaného kravského hnoje, což je výborné, avšak neškodné hnojivo, které novým rostlinám pomůže získat na síle.
Jak stříhat pelargonie
Pokud máte doma pelargonie, které po zimě značně skomírají, v prvé řadě je přeneste do tepla a dostatečně je zalijte. Pak si vemte ostré nůžky a začněte krátit. Nejprve odstřihněte suchou část rostlinky, přičemž stříhejte až na živé, zelené části stonku. Ten se zhruba během dvou týdnů zacelí.
Jak dlouho vydrží pelargonie
Koncem února nebo začátkem března je přesadíme do čerstvé zeminy a asi po třech týdnech začneme přihnojovat. Muškáty potom vydrží v plném květu tři roky. V dalších letech nakvétají méně a méně.
Co znamená vegetativní rozmnožování
Vegetativní rozmnožování je druh nepohlavního rozmnožování, při němž potomci vznikají jinak, než pomocí výtrusů (spor) a semen. Je velmi častý u rostlin, ale také u bakterií a hub.
Jak urychlit zakořenění řízků
Šťáva z aloe s nehodí jen na popáleniny. Jde o nezastupitelného pomocníka,kterého by měl mít doma prakticky každý. A to včetně zapálených zahrádkářů. 10 kapek čerstvé šťávy stačí na to, aby stimulovaly růst kořenů u řízků květin nebo bylinek.
Jakou nejnižší teplotu vydrží muškáty
Pelargonie snesou teplotu kolem 0 °C, některé krátkodobě –2 °C. Dokonce existují i botanické pelargonie, které snesou teplotu –18 °C. Pokud neprojdou tímto obdobím mrazů, nenasadí poupata a nekvetou. Jediná podmínka je, že musí být v suchu.
Proč mi nekvetou muškáty
Pokud vám náhle přestal kvést, může to být ze dvou důvodů. Ten první je, že substrát vyschl až příliš a rostlina tak začíná usychat. V tomto případě opatrně zvyšte zálivku. Druhým důvodem může být to, že je rostlina příliš přemokřená a tak začala od kořenů uhnívat.
Jak mít krásné muškáty
Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).
Kdy se stříhají pelargonie
Přezimování převislých muškátů (Pelargonium peltatum)
Kratší výhony ponecháme celé, aby mohla rostlina vegetovat. Optimální teplota v místnosti pro přezimování má být mezi 8–10 °C. Podle vývoje počasí, ideálně koncem února seřízneme rostliny na 3–5 oček. Řez nemá být příliš hluboký.
Čím se liší růst rostlin a živočichů
Rostliny na rozdíl od živočichů rostou rychleji a během celého života. Na růstu může být založen pohyb rostlin. Růst je způsoben buněčným dělením. Zmnožení počtu buněk dělivých pletiv a nárůst CTPM.
Co je Odkopek
Odkopek je rostlina, která vyrůstá z adventivního pupenu na kořenech matečné rostliny. Běžně se tento způsob používá u úplně zdravých rostlin. Jednoleté výhony se na podzim odkopávají a hned se třídí podle tloušťky a délky kořenové soustavy. Nejčastěji se používají odkopky slivoní a višní.
Co použít místo stimulátoru
Co použít místo umělých stimulátorů
Osvědčenou radou našich babiček je dozajista droždí. Používaly ho na všechno možné – od pečení koláčů, přes hnojení až po péči o řízky.
Jak dlouho trvá zakořenění řízků
K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.