Jak krmit holoubata
Měkkou potravu dávejme 2-3krát týdně a střídejme ji se zrním a zeleným krmivem. Ve voliérách krmme v létě třikráte, v zimě dvakrát denně. Pokud se holubi starají o holoubata, měli by mít první krmení co nejdřív ráno, aby staří brzo nakrmili holoubata.
Kdy vylétají holuby z hnízda
Mláďata vylétají po 4 týdnech a dospívají asi za 5 měsíců. Maximální délka života je pravděpodobně 20 let. Potrava se skládá ze semen, rostlin a odpadků. Holubi hnízdí na tvrdém povrchu na půdách, balkonech, na okenních římsách, pod mosty.
Jak ochránit krmítko před holuby
Akrobacie na kouli. Pro sýkorky, brhlíky a červenky můžete vyvěsit oblíbené lojové koule. Ideální je pořídit si na ně speciální krmítko – pěknou klícku, a poté vkládat koule již bez plastových sítěk (vyzobané a odlétnuvší síťky způsobují mnohou neplechu).
Čím krmí holubi svá mláďata
Mláďata jsou po vylíhnutí zprvu slepá a téměř lysá. Nejprve je rodiče krmí kašovitou hmotou vytvářenou ze stěn volete (tzv. holubí mléko), později semeny a plody, jimiž rodiče plní nejdříve své vole, zapíjejí vodou a vyvrhují potom do volete mláďat.
Co mají rádi holuby
Nejvhodnější jsou proto krmné směsi se zastoupením obilovin (ječmen, pšenice, oves, proso, kukuřice), 30 % luštěnin (bob, hrách, peluška, vikev), 5 % olejnin (řepka, slunečnice, semenec, lněné semeno, sója). Jako šťavnatou potravu podáváme např. mrkev, vařené brambory, salát.
Co žerou holuby
V létě a na podzim je tvořena především obilím a v menší míře i luštěninami, semeny a plody různých dřevin (třešněmi, žaludy), také semeny plevelů. Ojediněle požírá i malé měkkýše (patrně kvůli obsahu vápníku v ulitách), žížaly a hmyz. Ve městech se živí také chlebem a jiným pečivem.
Jak často hnízdí holubi
Svá mláďata holubi krmí kašovitou hmotou z volete, kterou vyvrhují do volete mláďat. Holubi hnízdí až pětkrát do roka po dvou vejcích, což výrazně zvyšuje jejich počty.
Co zobou holubi
Nezapomeňte na krmení holubů šťavnatými krmivy
mrkví, vařenými bramborami, brokolicí, špenátem, čekankou, pampeliškou, řeřichou nebo salátem.
Jak umírají holubi
Ti holubi, co už jsou tak slabí, že si již nemohou hledat ani potravu, obvykle umírají za dlouhého utrpení kdesi v koutech domů, střech nebo pod zaparkovanými auty. V Zelené domácnosti máme přirozeně rádi všechna zvířata.
Čím se krmí holuby
mrkev, vařené brambory, salát. Zkrmovat lze i suchý rozdrcený nebo rozmočený chléb. Nesmíme zapomínat ani na přídavky minerálních doplňků a vitaminů. Holuby bychom měli krmit asi třikrát denně, výhodnější je použití krmítka se zásobníkem, k němuž mají holubi přístup po celý den.
Co přenáší holuby
Městské populace holubů se tak významně podílejí na přenosu některých zoonóz (ornitóza, aviární tuberkulóza či salmonelóza), ale také např. hostí vir klíšťové encefalitidy či prvoky, jež šíří trichomonády a toxoplasmózu.
Co dělá v zimě holub
Holubi snášejí zimu dobře, protože jsou to otužilí ptáci. Nepotřebují mít zateplenou voliéru, jen je potřeba upravit krmnou dávku a hlídat, aby jim nezamrzala voda v napáječkách. Krmná dávka se nezvětšuje, ale je potřeba upravit její složení tak, aby byla pro holuby v období zimy vhodná a výživná.
Jak poznat nemocneho holuba
Nervové příznaky: zkroucení krku, obrna, ztráta rovnováhy. Holubi po vyplašení naletí na stěnu, nebo se převrátí. Při zobání zrní holub zvrátí hlavu na stranu a zobne vedle zrna. Při pokročilém stadiu nemoci holub nedokáže sám přijímat potravu.
Jak hnojit holubím trusem
Holubí (slepičí) trus můžete používat v tekutém stavu. K tomu účelu se 1 díl trusu zkvašuje po 10 až 14 dnů se 2 díly vody za občasného promíchání. Pro přihnojování je třeba zákvas pětinásobně až desetinásobně zředit. /Trus nandáte do sudu, zředíte vodou 1:1 a necháte asi 14 dní kvasit.
Jak zastrašit holuby
Odpuzovače mohou být gelové lepové a nebo pachové. Gelové odpuzovače se nanášejí na místa, kde ptáci s oblibou sedají. Zde vytvoří souvislou lepivou vrstvu a právě ta holuby odrazuje. Jej jim totiž nepříjemné, že se k ploše lepí.
Co obsahuje holubi trus
Holubí (a slepičí) trus má poměrně vysoký obsah živin – 1% dusíku, 1,5 procenta P2O5 (oxid fosforečný) a 1% K2O (oxid draselný). Většinou se proto kompostuje, používá se však i zkvašený k hnojivým zálivkám.
Co nesnáší holuby
To, co holubi nemají rádi, je koření. Nasypejte tedy na místa, na kterých se často zdržují, trochu pepře, skořice nebo jiného koření. Nešetřete a v případě deště nezapomeňte koření dosypat. Kromě holubů vás může potrápit také invaze asijských berušek.
Jak zjistit komu patří holub
Databázi čísel základních organizací chovatelů poštovních holubů najdete na odkaze www.postovniholub.cz/Adresar.htm . Jsou tam i kontakty na člena z organizace, který může zjistit, kterému chovateli byl jednotlivý kroužek přidělen.
Co dělat když najdu holuba s kroužkem
Pokud najdete poštovního holuba s poraněním, znemožňujícím let, předejte jej prosím některému chovateli ve vašem okolí, nebo někomu dle adresáře spolků a funkcionářů zde… Pokud najdete mrtvého poštovního holuba, bude vám majitel vděčný za nahlášení čísla kroužku a místa nálezu.
Co dát Postovnimu Holubovi
mrkev, vařené brambory, salát. Zkrmovat lze i suchý rozdrcený nebo rozmočený chléb. Nesmíme zapomínat ani na přídavky minerálních doplňků a vitaminů. Holuby bychom měli krmit asi třikrát denně, výhodnější je použití krmítka se zásobníkem, k němuž mají holubi přístup po celý den.