Jak chovat sumce?

Jak chovat Sumečky

Sumečci se zdržují především na dně, na stěnách, čistí i větší listy rostlin. Ke spokojenému životu potřebují dostatek tmavých úkrytů, kamenných jeskyněk, zapuštěných květináčů a podobných skrýší kam se mohou schovat. Aktivní jsou především večer a v noci, přes den jsou obvykle plašší a nejlépe se cítí v úkrytu.

Co udělat ze sumce

Skvěle chutná v klasickém trojobalu, pivním těstíčku či bylinkové krustě. Hodí se rovněž k přípravě polévek – sumec a kapr jsou nedílnou součástí maďarské rybí polévky halászlé. Ryba se rovněž dá naložit nakyselo a využít k přípravě nejrůznějších salátů, v uzené formě patří k rybím delikatesám.

Jak dlouho se dožívá sumec

Patří k rybám dlouhověkým. Dožívá se běžně věku až 50 let. V příznivých podmínkách (dostatek potravy, teplá voda) roste velmi rychle. V chladných vodách je jeho růst pomalejší.

Jak chovat sumce v akváriu

Pro chov v akváriu není vhodný. Chová se v dostatečně hlubokých a velkých rybnících. Krmení: Masožravec, v mládí především bezobratlé a rybí potěr, v dospělosti ryby, obojživelníky a korýše.
ArchivPodobné

Jak se starat o sumce

Sumeček africký je teplomilná ryba, potřebuje 26 – 29°C teplou vodu. Clariase můžeme chovat ve velice zahuštěné obsádce. Odborné literatury uvádějí 350 – 400 kg sumečka afrického na 1 kubík vody, podle našich zkušeností doporučujeme maximálně 200 kg ryb na 1 kubík a při kvalitní filtraci až do 300 kg sumečků.

Jak dlouho žije sumeček v akváriu

Mekong a Chao Phraya), kde se živí zejména rybami, korýši a detritem. Pangasius sutchi je klidná společenská ryba, která potřebuje dostatečný prostor k plavání. Proto je doporučujeme do akvárií od 600l. Pangasius sutchi se může dožít až 12 let.

Jak upéct sumce

Sumce naporcujeme, prošpikujeme proužky slaniny, osolíme a poprášíme jemně paprikou. Pekáček vymažeme máslem, poklademe kolečky brambor, na ně položíme porce ryby, na kolečka nakrájenou cibuli, rajčata a papriku, posypeme špetkou šalvěje, poklademe lístečky másla a pečeme v předehřáté troubě asi 45 minut.

Jak Okorenit sumce

Jedna z možností, jak tepelně upravit maso ze sumce. Jde o odleželé podkovy sumce zbavené páteřní kosti, okořeněné, obalené v hladké mouce, orestované, potom podušené, mírně podlité vodou, spolu s cibulí a česnekem. Jde o výtečnou dobrotu!

Jak vidí sumec

Rybí druhy se zakrnělým zrakem (sumec, úhoř) mají malé oči, a proto přednostně využívají k lovu i orientaci jiné smysly – hmat, sluch, čich, čidla pohybu. Ryby vidí barevně! Jejich oční receptory rozeznávají plné barevné spektrum.

Jak se loví sumec

Je dobré vědět, že sumec je velmi krátkozraký a lov je založen především na jeho velmi vyvinutém sluchu, čichu a vnímáním vjemů svými charakteristickými vousy. Proto je důležité, aby se vaše nástraha pohybovala, byla cítit, nebo vytvářela zvuky, na které sumci reagují.

Jak casto krmit sumce

Dodržování doby krmení např co 3 – 4 hodiny bych doporučil pouze opravdu v minimálních dávkách. U překrmování tímto krmivem dochází k tomu, že se voda začně kazit a dochází k tomu, že své malé násady sumce afrického vlastně udusíte ve zbytku krmiva, které ve vodě zůstává jako smradlavý prach.

Jak nastražit pelety na sumce

Jak chytat sumce na plovoucí pelety Ideální je peletu nastražit klasicky na vlas pod velký háček (stejně jako na kapry).

Jak na lov sumců

Pokud jste bez člunu tak můžete použít nástrahy, které jdou jednoduše nahodit (sumčí boilies, pelety nebo lov na játra). Pro chytání sumce ze břehu potřebujete prut v délce 2,4 – 2,7 metru. Někdo má rád i delší pruty kolem tří metrů, takový klacek v sumcovém kalibru už dokáže prověřit vaši fyzickou kondici.

Jak dlouho se tře sumec

V prvním roce života dorůstá 10-18 cm délky těla, ve druhém roce 20-38 cm, ve třetém roce 35-53 cm, ve čtvrtém roce 45-68 cm, v pátém roce 55-75 cm, v desátém roce 85-120 cm, v patnáctém roce 120-170 cm, ve dvacátém roce 150-200 cm.

Jak často se čistí akvárium

Ideální doba pro čištění je jednou za týden, ale svět se nezboří, když vodu vyčistíte jednou za 14 dní.

Jak dlouho péct sumce

Sumec pečený ve vinných listech

Pečeme 20—25 minut v troubě vyhřáté na 200 °C.

Jak grilovat sumce

Porce sumce osušíme v papírové utěrce a upečeme zprudka na rozpáleném grilu po obou stranách (mřížku grilu potřeme špekem nebo trochou oleje, aby se ryba nepřichytila). Sumce pečeme dle výšky filetů 1–3 minuty z každé strany. Rybu nepropékejte úplně, aby nebyla suchá.

Jak vykuchat sumce

Nejprve opracujeme sumce, omyjeme ho pod tekoucí vodou, vykucháme. Nařízneme kůži kolem hlavy sumce, přichytneme kůži ostřím nože a začneme ji oddělovat od těla. Je nutné oddělit kůži od masa v oblasti břicha, pak ji lze snadno stahovat, občas si pomůžeme nožem. Dále zpracováváme rybu jako jiné druhy.

Jak dlouho se UDI sumec

Udíme teplým kouřem zhruba při 60-80 °C, podle velikostí balíčků rybího masa, zhruba 3-5 hodiny. Správně vyuzený sumec musí být křehký, maso se odděluje od páteře, povrch je suchý, vybarvený do hněda a maso ztratilo syrovou chuť. Takto vyuzený sumec má omezenou trvanlivost, konzumujeme teplé nebo studené.

Čím se živí sumec

Mladí sumci se živí zooplanktonem, dospělí ze dna filtrují drobné bezobratlé nebo loví živočichy od červů, přes žáby, hlodavce, mláďata vodních ptáků až po nejčastější ryby (byl zaznamenán i kanibalismus). Velký sumec je schopen ulovit i kachnu, ondatru nebo dvoukilovou rybu.

Jak drzet sumce

Vždy bychom se měli řídit stejným pravidlem jako při zdolávání ze břehu. Pokud je sumec v tahu, měla by osa rukojeti prutu být vodorovně s hladinou. Pouze pokud se ryba nechá přitahovat, můžeme prut zvedat a následně rychle získanou šňůru dovíjet.

Kdy sekat sumce

Poznáme tak záběr a moment, kdy sekat. Sekáme tehdy, když nám číhátko vyjede až k prutu. Místo žížal lze na háček navléknout i menší živou nástražní rybku, stačí ji zavěsit za hřbet.

Kdy se mohou chytat sumci

Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.

Jak přilákat sumce

Právě method mix přiláká menší ryby – cejny, plotice, perlíny, tlouště, anebo i menší kapry. A i když se jich u pelet zjeví obrovské množství, tak nám to může být jedno, protože na místě leží tak velké pelety, že s nimi ryby nic neudělají. Tudíž počkají na sumce.

Jaké pelety na sumce

Když lov sumců na pelety, pak asi nejúčinnější jsou tzv. „halibutky“ tedy pelety, které, kromě jiného, obsahují maso sardinek.