Co nesnáší rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.
Co chybí rajčatům
Nedostatek doplňkových živin
Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat.
Archiv
Jak zachránit rajčata napadená plísni
Při silném napadení je nutné odstranit celé rostliny. Napadené rostliny je nutné okamžitě zlikvidovat, nejlépe spálit! Rozhodně nepatří na kompost! Na pěstování rajčat jsou vhodné chráněné záhony s co nejdelším slunečním svitem, optimálně na jižní straně domu pod přesahem střechy, kde jsou chráněna před deštěm.
Archiv
Kdy se stříkají rajčata
Kdy rajčata proti plísni stříkat Od půlky června doporučujeme rajčata stříkat pomocí prostředků s delší ochrannou lhůtou, a to každých 10–14 dní především, pokud prší. V průběhu léta sáhněte už po postřicích s kratší, týdenní ochrannou lhůtou, což je v době sklizně výhodnější z hlediska konzumace.
Co dát pod rajčata
Do jamky se hodí kompost, tráva i popel
Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.
Jakou zem na rajčata
Do kontejneru můžete nasypat jakýkoli kvalitní, nejlépe organický a lehký substrát pro zahrady i pokojové rostliny nebo také přírodní zeminu obohacenou o humus, ta by však měla tvořit asi jen 40 % objemu květináče. Někdo přidává i trochu (zahradního) kompostu.
Proč zasychají listy rajčat
Asi nejčastějším důvodem žloutnutí listů je nesprávná zálivka. Vody nesmí být ani málo, ale ani příliš mnoho. Přebytečná voda zabraňuje přístupu kyslíkům ke kořenům, které následně mohou zahnívat. Méně kyslíku je také pro listy, což je důvod, proč žloutnou a opadávají.
Jak urychlit růst rajčat
Máčení a výsev
Máčení klíčení urychlí a usnadní, a pokud místo vody použijeme bylinkový nálev, podpoří i odolnost mladých rostlinek vůči nemocem. Heřmánkový nálev je pomáhá chránit proti houbovým chorobám a potírá bakterie a plísně. Přesličkový nálev bohatý na křemík klíčící rostlinky posiluje.
Proč se u rajčat kroutí listy
Na vině ovšem často bývá i tzv. abiotická porucha, kterou způsobuje jak nadbytečná, tak i nedostatečná zálivka, tedy přemokřený i přesušený substrát. Stejně jako velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Ale také nedostatek dusíku a draslíku.
Jak se projevuje plíseň na rajčatech
Jak plíseň poznáte
První příznaky plísně na rajčatech jsou často zaměňovány se skvrnitostí rajčete. Plíseň se ale na rozdíl od skvrnitosti šíří velmi rychle a napadá i plody, které už pak nelze zachránit. Na listech a stoncích se nejprve objeví šedozelené skvrny, jež postupně hnědnou a usychají, až uschnou celé listy.
Co okusuje rajčata
Nejčastějšími škůdci rajčat jsou mšice, molice, slimáci včetně plzáka španělského, ale i svilušky a třásněnky.
Kdy a čím hnojit rajčata
Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.
Jak často se hnojí rajčata
Rajčata mají rády výživnou půdu a vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Nejlepší je hluboké zrytí záhonu na konci sezóny s přidaným organickým hnojivem. Přihnojujte 2-4x za měsíc.
Jak se správně starat o rajčata
Rajčatům prospívá nakypřená půda, dobré je i přihrnutí zeminy ke stonku; více naroste kořenový systém, a s ním i pozdější výnosy. Velmi důležitá je závlaha. Při nedostatku vláhy plody praskají, jsou malé a deformované. Zalévejte ráno nebo na večer, a to přímo ke kořenům, nikdy ne na list!
Co ne sázet vedle rajčat
Většinou se říká, že kombinaci rajče/jiná rostlina, je třeba vyzkoušet v praxi. Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián.
Proč žloutnou rajčatům listy
Žluté listy mohou souviset s nesprávnou zálivkou
Mezi nejčastější příčinu, která způsobuje žloutnutí listů, patří nesprávná zálivka. Rajčata bychom měli zalévat tak akorát – ne mnoho, ne málo.
Proč vadnou rajčata
Bakteriální vadnutí rajčete je bakteriální choroba způsobená bakterií Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (označovaná Cmm). Nejtypičtějším příznakem je náhlé vadnutí a později usychání jednotlivých listových úkrojků na jedné straně listové čepele obvykle u spodních listů rajčete.
Jak podpořit zrání rajčat
Pokud chcete celý proces zrání urychlit, můžete k rajčatům přidat i kousek jablka. Pokud máte na rostlině velké množství nedozrálých rajčat, můžete vyzkoušet další způsob dozrávání. Uřízněte celou rostlinu, zbavte jí všech listů a pak zavěste do místnosti vzhůru nohama. Místnost musí být teplá a světlá.
Co napadá rajčata
Když je rajče nemocné aneb ochrana proti škůdcům a chorobámPlíseň na listech.Plíseň na plodech rajčat.Mšice na listech.Molice na listech.Suchá hniloba konců plodů – výživová porucha z nedostatku vápníku.Svilušky.Trásněnky.septorióza rajčat.
Jak zastavit plíseň na rajčatech
Proti plísni na rajčatech doporučujeme jako první 2-3 postřiky fungicidním systémovým přípravkem Ortiva. Účinná látka se po postřiku rozvede do celé rostliny. Preventivní ošetření je třeba udělat ideálně na začátku června, v polovině června a popř. na konci června.
Co proti plísni na rajčatech
Rajčata pěstujte na stanovištích s dostatkem slunce, vláhu jim dodávejte přímo ke kořenům. Chraňte je před deštěm, umístěte je pod stříšku nebo ke zdi. Zalévejte nejlépe ráno, aby slunce co nejdříve vysušilo vlhkost na listech. Rostliny vyvazujte k tyčkám a pravidelně zaštipujte.
Čím je nejlepší hnojit rajčata
Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.
Jak moc zalévat rajčata
Rozhodně se vyvarujte zalévání kolem poledne nebo brzy odpoledne, rostliny by dostaly teplotní šok. Pro zálivku je nejlepší dešťová voda nebo voda odstátá, napuštěná do sudů nebo konví. Stát by v nich měla alespoň den. V červenci rajčata zalévejte nejlépe denně, nic nezkazíte, když každé rostlině dopřejete půl kropáče.
Jak vysoko nechat růst rajčata
Maximální výška tyčkových rostlin by měla být asi 150 cm – pak hlavní výhon zaštípněte; rostlina se tak nebude vysilovat a všechnu svoji sílu dá do plodů (ne do stonku a listů). U keříčkových rajčat tvarujte rostlinu tak, aby bylo uvnitř keříčku dostatek světla.
Čím se hnojí rajčata
Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.