Jak chránit rohy v bytě?

Jak omítnout roh

Rohový profil se při omítání vkládá do předem nataženého lepicího tmelu na povrchu izolantu nebo zdiva. Zatlačí se do lepidla, stejně jako perlinka po stranách lišty, a srovná se pomocí vodováhy. Vytlačené lepidlo se stáhne pomocí ocelového hladítka.

Jak přidělat rohovou lištu

Před nalepením lišty se musíme přesvědčit, že je podklad rovný, a následně rohovou lištu osadíme zadní lepivou stranou symetricky na roh stěny. Potom lištu pevně a rovnoměrně přitlačíme. Rohové spoje s úkosem zhotovíme tak, aby se lišty navzájem v rohu nedotýkaly.

Jak opravit ulomený roh

Oprava uraženého rohu

Doma tmel připravte podle návodu na obalu a naneste jej na otlučený roh. Špachtlí ho rozhrňte po celé ploše tak, aby ve skutečnosti přesahoval za roh a z druhé strany jej stáhněte do ztracena. Tento postup bude možná nutno opakovat tak dlouho, dokud nebudete s nově vytvořeným rohem spokojeni.
Archiv

Jak Stukovat roh

Začištění rohu

Vždy je nutné štukovat tak, aby vznikl krásný ostrý roh. Nejprve si tedy začistíme stěnu sousedící s oknem a pak přejdeme do výklenku. Houbu vždy točíme od rohu – buď směrem k oknu, nebo od rohu podél stěny. Tímto postupem se roh okna krásně vykreslí.

Jak dlouho vysychá omítka

Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.

Jak správně nahodit zeď

Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).

Jak udělat vnitřní roh

Seříznutí lišt – vnitřní roh

Po označení spojte ulamovacím nožem označenou rysku a roh lišty a řezem (ne tlakem) seřízněte lištu. To samé zopakujte zrcadlově na druhé liště. Vnitřní roh máme hotový a můžeme začít lepit na strop.

Jak uříznout rohovou lištu

Rohy řežeme pokosovou pilou s jemnými zuby, nebo pomocí prokosnice. Lištu přiložte kolmo k jedné z vnitřních stěn pokosnice (stejně, jako byste ji chtěli přiložit ke zdi) a zajistěte ji tak, aby se při řezání nepohybovala. Řezejte pravý nebo levý úhel dle toho, který chcete získat.

Jak Zahazet diru ve zdi

Jak opravit velké díryProstor otvoru vyčistěte od sutin, prachu a jiných nečistot. Povrch navlhčete.Pomocí suchých cihel vyplňte oblast poškozeného zdiva. K zajištění jednotlivých kusů se používá speciální lepidlo na obklady.Zbytek díry nahoďte maltou, nechte 2-3 dny zaschnout a nakonec zaštukujte.

Jak na díru ve zdi

Na hluboké díry po hmoždinkách použijte nejdříve hrubší výplňovou a tmelicí hmotu, která se dá později vrtat i znovu zatížit. Velké otvory můžete vyplnit hrubším tmelem. Nakonec použijte tmel s malou zrnitostí. Výhodou akrylátového tmelu v tubě je, že i po pár letech zůstává mírně vláčný, takže nepraská a nedrolí se.

Jak dlouho nechat schnout štuk

Nevím, jak dlouho štuk "zraje", ale měl by být proschlý, je dobré vyčkat až celý zesvětlá, což může být podle místních podmínek i několik dní.

Jak tahat štuk

Postup při nanášení štuku

Štuk nanášejte od rohů a okrajů doprostřed pomocí ocelového nebo plastového hladítka (natahováku) v pruzích a s co nejmenším počtem tahů. Nabírejte a nanášejte vždy jen slabší vrstvu, aby štuk tíhou neopadával. Štuk nejdříve do plochy vtlačujte a až následně uhlazujte.

Jak Vysusit omítku

Mezi nejčastější metody patří mechanické odstranění vlhké omítky, prořezání spár a aplikace injektážní malty nebo krému do vyvrtaných otvorů. Injektáží vyplníte póry zdiva a zvýšíte tak jeho vodoodpudivost. Pro sanaci vlhkého zdiva se vám bude hodit sanační jádrová omítková směs.

Jak se Omítá

Stěna se omítá od spodu nahoru.

Omítka se nahodí mezi omítníky přibližně v půl metru širokém pásu a poté se pomocí hliníkové latě či dřevěné ohoblované desky strhne do roviny. Tam, kde omítka chybí, ji doplňte a povrch omítky opět stáhněte latí a postupujte dále v omítání stěny směrem nahoru.

Jak na omítky v bytě

Na opravu malých prasklin, děr či otlučenin nám stačí trochu malty, tmel nebo kousky desky ze sádrové lepenky. Moderní sádrové omítky jsou velikým přínosem pro usnadnění práce při omítání v bytě. Nanášejí se snadněji, rychleji tvrdnou a mají hladší povrch než vápenocementové omítky.

Jak se lepí rohy

Postup tapetování rohů

Tužkou podle pravítka narýsujeme svislou čáru od stropu k podlaze ve vzdálenosti asi 2,5 cm od okraje rohu. Ostřím řezákem tapetu podle pravítka podél vyznačené kolmé linky odřízneme. Válečkem přejedeme po okraji zahnutého dílu, aby tapeta pevně přilnula ke stěně.

Jak řezat rohy

Při řezání vnitřího rohu položte lištu na hranu tenším okrajem na podložku i k sobě. Pro jednoduší označení úhlu řezu přiložte druhou lištu k řezané liště a označte spoj lišt ve vnitřním rohu. Po označení spojte ulamovacím nožem označenou rysku a roh lišty a řezem (ne tlakem) seřízněte lištu.

Jak nařezat lišty

Nejlépe uděláte, když využijete pilku na železo s jemným zoubkem a to jak na kovové lišty, tak lišty z umělé hmoty. Takto zkrácená lišta bude mít čistý, hladký a nepoškozený řez. Při řezání kovových lišt např. do dveří, doporučujeme řezat lištu s diletací, tj. o 1-2mm kratší na každé straně oproti přesnému rozměru.

Co použít místo sádry

SÁDROVÝ TMELvelmi dobrá přilnavost na stavební podklady.snadno použitelnýsnadno roztíratelnýpo vyschnutí brousitelnýpodle návodu dobře připravená pasta nestékásvými vlastnostmi plně nahrazuje klasickou sádru.vzhledem k delší zpracovatelnosti, cca 20 min., nabízí dostatek času k provedení oprav či instalací

Jak ucpat díru po Hmoždince

Na hluboké díry po hmoždinkách použijte nejdříve hrubší výplňovou a tmelicí hmotu, která se dá později vrtat i znovu zatížit. Velké otvory můžete vyplnit hrubším tmelem. Nakonec použijte tmel s malou zrnitostí.

Jak pracovat se sádrou

Připravíme si starý míč nebo gumovou misku (lze po skončení pěkně vyklepnout zbytek sádry do koše), naplníme vodou a sypeme do vody sádru, nemícháme, sypeme sádru tak dlouho, dokud ji voda pohlcuje, pak promícháme tak, aby sádra neměla hrudky, a naléváme do forem nebo tvoříme to, co jsme si předem přichystali.

Co použít místo štuku

Když už jsou stěny hodně opotřebované, před malováním je dobré jejich povrch srovnat. Místo tradičního štuku se dá použít moderní stěrka.

Čím se brousí štuk

Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou. Také v interiéru, když už není hrubá strukturovaná omítka na stěnách a stropě žádoucí, se nabízí obrousit omítku sanační frézkou, aby pak bylo možné na stěnách a stropě např. vytvořit hladký povrch.

Jak dlouho nechat schnout omítku

Každý milimetr tloušťky omítky schne cca 1 den. Štuková omítka tedy schne minimálně 2 – 3 dny, lepší je však počkat déle.

Jak brousit omítku

Jedna možnost, jak omítku odstranit, je kladivem a sekáčem, což je ale velmi namáhavé, nebo se dá použít nářadí jako vrtací nebo sekací kladivo, u kterého ale nelze odsávat, a vzniká tak velké množství prachu a špíny. Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou.