Jak chránit zubní sklovinu?

Co je pod zubní sklovinou

Povrch zubní korunky je přirozeně kryt zubní sklovinou, zatímco kořen zubu, uložený v alveolární kosti čelisti, pokrývá tenčí vrstva zubního cementu. Pod sklovinou i cementem formuje jádro zubu zubovina (neboli dentin) a obklopuje dřeňovou dutinu spolu s kořenovými kanálky.

Co se nachází v kostech a zubní sklovině

Sklovina (latinsky: enamelum) je tvrdá (stupeň 5 podle Mohsovy stupnice tvrdosti) vnější vrstva korunky zubů. Kryje a chrání níže umístěné části zubu. Je asi z 98 % tvořená z anorganických solí (zejména fosforečnan vápenatý, resp. spíše hydroxyapatit) a jen z 2 % z organických látek (amelogeniny a enameliny) a vody.

Co na popraskanou sklovinu

Pro remineralizaci a obnovu struktury zubní skloviny jsou určeny remineralizační zubní pasty s fluoridy, zubní pasty Apadent/Apagard Premio s hydroxyapatitem nebo Swissdent Crystal.

Jak vypada znicena sklovina

Nicméně, když se sklovina začne oslabovat, budete mít zuby nažloutlé, nehledě na barvu vaší skloviny. Zubovina je totiž normálně žlutá a má pórovitou strukturu. Během stárnutí se může zabarvovat až do žlutohněda. A přes oslabenou sklovinu začne prosvítat právě tato nelibě vypadající část zubu.

Jak obnovit zubní sklovinu

Bohužel ztrátu skloviny již plnohodnotně nahradit nelze. Pro domácí péči lze v lékárně pořídit přípravek Elmex Gelee, který díky zvýšenému obsahu fluoridů povrch zubu remineralizuje a zároveň pomáhá snížit citlivost.

Co je dobré na zubní sklovinu

Nejdůležitějším způsobem doplňování fluoridů je způsob lokální, prostřednictvím zubní pasty, ústních vod nebo tzv. fluoridových gelů. Druhou, doplňkovou, možností je systémové doplňování fluoridů skrze konzumaci soli s vysokým obsahem fluoridů, fluoridových tablet apod.

Co ničí zubní sklovinu

Oslabená zubní sklovina

Na oslabení skloviny má vliv především kyselé prostředí v ústech. Kyselé prostředí může být způsobeno konzumací kyselých potravin a nápojů, což vyústí v rozpouštění povrchu zubu s následným úbytkem tvrdých zubních tkání, především v oblasti zubních hrbolků a velkých ploch zubů.

Jak na zničenou sklovinu

Bohužel ztrátu skloviny již plnohodnotně nahradit nelze. Pro domácí péči lze v lékárně pořídit přípravek Elmex Gelee, který díky zvýšenému obsahu fluoridů povrch zubu remineralizuje a zároveň pomáhá snížit citlivost.

Co na spatnou sklovinu

pro zpevnění skloviny můžete sáhnout po přípravku Elmex gelée s vysokým obsahem fluoridů, které remineralizují dekalcifikovanou zubní sklovinu. Přípravek užívejte jednou týdně. Tento úkon nenahrazuje pravidelné čištění zubů. Při přetrvávajících potížích kontaktujte zubního lékaře.

Co nejvíce ničí zuby

Obecně škodlivé je podle stomatologů zkrátka to, co obsahuje hodně sacharidů a má tendenci ulpívat na zubech, například pečivo, chipsy, karamely, turecký med a podobně. „Za prospěšné zubům považuji hlavně tvrdé sýry, ale i jiné mléčné výrobky, zeleninu, tvrdší druhy ovoce a neslazené nápoje," uvádí Lucie Hronková.

Jak poznat Poskozenou sklovinu

Poškození skloviny se projevuje mnoha elementy – zuby mohou být díky ztrátě skloviny jakoby „průsvitné“ a mohou mít šedý až nažloutlý nádech. Při konzumaci studeného či teplého pak cítíme bolest.