Jak chutná mochyně?

Jak se pozná zralá mochyně

Se sklizní nespěchejte: vyčkejte, až začnou pergamenovité obaly hnědnout, zasychat a kulaté plody uvnitř se žlutooranžově rozzáří. Pokud však z nějakých důvodů potřebujete sklidit nezralé plody, nevyhazujte je: když dojdou v teplé místnosti v domě, získají dobrou chuť i aroma.

Která mochyně je jedlá

Mochyně mexická (Physalis Ixocarpa) je u nás méně známá, ovšem ve své domovině velmi oblíbená. Její plody se užívají jako zeleniny, jsou světle žluté, zelené či fialové a jejich váha dosahuje 30–60 g.

Jak se jí mochyně

Plody mochyně můžeme jíst samotné, přidat je do ovocné či zeleninového salátu nebo do ovocného koktejlu. V každém z případů dodá mochyně výraznou a příjemnou chuť.
Archiv

Jak daleko od sebe sázet mochyni

Doporučujeme rostlinku přivázat k opoře, může vyrůst i do výšky 120 cm. Pro dobrý růst je pro mochyni optimální teplota 16-25°C. Rostliny vysazujeme do sponu 60 x 40 cm.
Archiv

Jak dlouho roste mochyně

Mochyně židovská (Physalis alkekengi) je u nás pěstována jako jednoletá (v domovině i jako víceletá). Dorůstá do výšky 1 metr a šířky až 1,8 metru, pokud jí poskytnete ty nejlepší podmínky.

Čím hnojit mochyni

Mochyni peruánskou někdo zbožňuje, jiný ji naopak nemusí. Rostliny potřebují výživnou půdu, proto na podzim zapravím do záhonu hnůj.

Kdy se vysévá mochyně

Mochyně vyžaduje umístit na slunnou stranu záhonu nebo zahrady. Nejlépe na jižní stranu zdí. Daří se jí v hluboce zrytých půdách, které jí poskytnou dostatečný prostor a živiny. Výsev – semínka vyséváme v březnu až v dubnu, semínka rostliny jsou malinkatá.

Kdy stříhat mochyni

Mnohými odborníky na výživu jsou bobule mochyně peruánské považovány za superpotravinu, protože obsahují antioxidanty a podporují látkovou výměnu. Po sklizení, nejpozději pak na začátku listopadu, odstřihněte všechny zbývající výhony, kolem rostlin rozhoďte kompost a přikryjte chvojím.

Jak se pěstuje mochyně

Rostlina vyžaduje slunné polohy (polostín) a ochranu před větrem. Sazenice mochyně mají stejnou pozici v osevním postupu jako rajčata. Před výsadbou je třeba záhon pohnojit, ovšem stačí i jen kvalitní kompost. Ven můžeme mochyni vysazovat až po polovině května – po ledových mužích.

Jak zpracovat mochyni

Způsob zpracování a použití

Sušené bobule se připravují jako odvar. Jednotlivá dávka je asi 10 sušených bobulí na 0,25 l vody. Bobule se před vařením nadrtí nebo nakrájí a vaří se 3-5 minut. Sušené bobule můžeme přidávat do čajů antirevmatických, ledvinových či na pročištění krve.

Kdy se sazi mochyně

Teplomilná mochyně nesnese mráz, ven se vysazuje až v půli května. V té době můžete sazeničky zakoupit – ale nejsou ani zdaleka tak běžně k dostání, jako třeba rajčata nebo papriky. Když již koncem ledna nebo v únoru vysejete semínka, můžete si za oknem předpěstovat sadbu vlastní.

Jak nechat dozrát mochyně

Vděčná bude za pravidelné přihnojování. Plody sklízíme na podzim a uložíme je v chladu a suchu, kde vydrží i několik měsíců. Pokud nejsou před příchodem prvních mrazíků plody dozrálé, můžeme úrodu sklidit a nechat dozrát na okenním parapetu, případně přesadíme celou rostlinu do nádoby a plody sklidíme po dozrání doma.

Jak přezimovat mochyně

Přestože se na záhonu pěstuje mochyně peruánská jako jednoletka, zkuste ji přezimovat doma. Ještě před příchodem mrazů mochyni vyryjte a zasaďte do květináče (průměr volte raději větší) s běžným substrátem pro pokojové rostliny. Přes zimu ji mírně zalévejte a dopřejte jí co nejvíce slunce a světla.