Co žere sleď
Sledi se živí planktonními klanonožci, krilem a malými rybkami. Jejich přirozenými predátory jsou ploutvonožci, kytovci, tresky a jiné větší ryby.
Jak jíst sledě
Je možné jej podávat smažené, pečené nebo grilované, v tomto případě by mělo ale být v drátěném koši, protože je jeho maso tak křehké, že má tendenci se rozpadat. Sledí maso se také v gastronomii často používá do salátů a je vhodné pro marinování. Sleď se dostal už ve středověku na dánskou vánoční tabuli.
Archiv
Jak chutná surströmming
Pod nechvalně známým slovem surströmming (švédsky sur – kyselý, strömming – sleď) se skrývá švédská delikatesa – fermentovaný sleď z Baltského moře. Jedná se v podstatě o kvašenou rybu slané chuti a hodně silného zápachu.
Archiv
Co to je sleď
Sleď obecný je největším zástupcem čeledi sleďovitých – dorůstá délky až 45 cm, ale nejčastěji se lze setkat s exempláři dlouhými 30 cm. Dožívá se až 25 let. Má delší úzké tělo, krátkou hřbetní ploutev a hladké skřele bez kostnatých hran.
Jak připravit sledě
Podélně rozřízneme na 2 filety, odstraníme páteř s kůstkami a odřízneme hřbetní a prsní ploutvičky. Připravené filety pokapeme citronovou šťávou, osolíme, necháme 30 minut odpočinout. Filety osušíme, potřeme drceným česnekem, obalíme v hladké mouce. Smažíme, na rozehřátém másle, dozlatova, z každé strany 1-2 minuty.
Co obsahuje sleď
Co sleď obecný obsahujekcal: 233 kcal. Sacharidy: 0 g. Proteiny: 18,2 g. Tuky: 17,8 g.Vitamin A: 38 µg. Vitamin B1: 0,04 mg. Vitamin B2: 0,22 mg. Vitamin B6: 0,45 mg. Vitamin C: 0 mg. Vitamin E: 1,5 mg.Vápník: 34 mg. Železo: 1,1 mg. Draslík: 360 mg. Hořčík: 31 mg. Sodík: 117 mg.
Co je to Matjes
Matjes je název pro soleného sledě, který zraje pomocí enzymů ve slaném nálevu. Název pochází z nizozemštiny (maatjesharing nebo maagdenharing) a nevyjadřuje nic jiného než nedostatečnou pohlavní zralost ryby. Slaný nálev jako součást výroby ryb je v Evropě znám již od středověku a rozšířil se z Nizozemska.
Kde žije treska
Treska obecná obývá chladnější vody severního Atlantského oceánu. Vyskytuje se tak na východním pobřeží USA a Kanady, okolo Grónska, Islandu, Velké Británie, Španělska, Portugalska, Francie, Dánska, Norska, Finska a části evropského Ruska. Vyskytuje se i v Baltském moři, kam proniká z Atlantského oceánu.
Jak vykostit sledě
Ryby omyjeme, osušíme a vykostíme následujícím způsobem: Vykuchaného sledě dáme na pracovní plochu břišní dutinou dolů. Jemně, ale pevně tlačíme na páteř po celé její délce, a tak rybu zplošťujeme. Pak ji otočíme a zajedeme palci po kosti na obou stranách páteře, abychom ji uvolnili.
Jak jíst Matjesy
Jemné maso, tuhé kostičky.
Tak chutná Matjes. Nedá se tedy jíst celý, ale je potřeba jej "obrat". Sleď v konzervě nebo naložený v oleji se maceruje dlouho a jeho kostičky jsou tak jemné a dají se lehce jíst.
Co to je Mates
Matjes je holandský burčák! Takto vypadá pravý Matjes připravený ke konzumaci. Matjes je mladý, ještě nevytřený sleď, který má velmi jemné, tučné maso a nakládá se do solného roztoku, případně do octa.
Co to je slaneček
Obvyklá velikost lovených sleďů je kolem 45 centimetrů a váha asi půl kilogramu, ovšem ne z každého takového se může stát slaneček. „Matjesy – tedy slanečci – by měli být pouze tuční sledi lovení zhruba od poloviny května do konce června, tedy ještě předtím, než se ryby vytřou,“ vysvětluje Jan Punčochář.
Jak okořenit třesku
Filet nakrájíme na menší kousky, osolíme, pokmínujeme, lehce posypeme paprikou a opepříme. Změklé máslo smícháme s bylinkami, citronem a rozetřeným česnekem. Maso potřeme ochuceným máslem a necháme chvíli odpočinout. Olej rozehřejeme a plátky masa opékáme z obou stran do zlatova.
Jak chutná treska
Treska má bílé pevné, jemné a šťavnaté maso. Je libovější než maso jiných ryb tohoto druhu a nemá mnoho kostí. Skvěle voní a chutná. Jelikož je toto maso chuťově méně výrazné, můžeme si zde dovolit výraznější dochucování nebo omáčky.
Která ryba je bez kosti
Mořský ďas. Ďas mořský (Lophius piscatorius) je dravá ryba, která žije především na dně. Mořský ďas je specialita mezi rybami, maso je velmi delikátní. Z kulinářského hlediska jde o velmi vhodnou rybu, protože kromě páteře prakticky nemá kosti.
Co znamená Matjes
Matjes je název pro soleného sledě, který zraje pomocí enzymů ve slaném nálevu. Název pochází z nizozemštiny (maatjesharing nebo maagdenharing) a nevyjadřuje nic jiného než nedostatečnou pohlavní zralost ryby. Slaný nálev jako součást výroby ryb je v Evropě znám již od středověku a rozšířil se z Nizozemska.
Co je to Matjesy
Matjes je název pro soleného sledě, který zraje pomocí enzymů ve slaném nálevu. Název pochází z nizozemštiny (maatjesharing nebo maagdenharing) a nevyjadřuje nic jiného než nedostatečnou pohlavní zralost ryby. Slaný nálev jako součást výroby ryb je v Evropě znám již od středověku a rozšířil se z Nizozemska.
Jak naložit třesku
Příprava – tresku omyjeme, osušíme, ochutíme kořením na ryby a na 2 hodiny naložíme do směsi bylinek (rozmarýn, tymián, smil) a citronového oleje. Poté filety po obou stranách opečeme na pánvi na oleji s bylinkami, ve kterém byly naloženy.
Jak připravit aljašskou tresku
Postup přípravy receptu
Do pekáče vysypte zeleninu a na ní máslo, tresčí filety posolte, okmínujte a položte na zeleninu, zalijte trochou vody. Přiklopené do trouby na maximální teplotu (250 °C), když se voda začne vařit odklopte a pokračujte dalších 10 minut na maximální teplotu. HOTOVO.
Jak nejlépe připravit třesku
Postup přípravy. Filety tresky omyjte, důkladně osušte a rozdělte na porce. Rozložte je na plech vyložený pečicím papírem, potřete olivovým olejem, osolte, opepřete, přidejte pár snítek tymiánu a dejte do trouby vyhřáté na 180 °C. Ryba se bude péct asi 15 minut.
Co je v koreni na ryby
Koření na ryby má své pevné místo v kuchyni každého milovníka sladkovodních i mořských ryb. Složení: paprika zelená a červená, kmín, hořčice bílá, petržel, koriandr, bazalka, pepř zelený, šalvěj, kurkuma, tymián, muškátový oříšek, sůl (1 %), kyselina citronová.
Jaká ryba má nejvíc kosti
Kaprovité ryby jsou naopak „nejkostnatější“, přičemž nejvíc kůstek se u nich nachází v ocasních částech (kdežto u dravců je tomu přesně naopak). Podle toho se dá odrazit při servírování rybího menu – aby nedošlo k maléru, tak dětem na talíř naložte porce z dravčího ocasu nebo naopak kapří žebra.
Jak dlouho Restovat třesku
Rybu opatrně položte na pánev a restujte asi 4 – 5 minut (podle výšky filetu). Dejte si pozor, ať ji nevysušíte, ryby si totiž poměrně dlouho drží zbytkové teplo. Pokud máte hodně ploché filety, postačí jen 3 minutky. Poté filety obraťte a restujte ještě asi 3 – 4 minuty.
Jak okořenit rybu
Jak rybu ochutit
Nebojte se používat různé ochucené oleje, čerstvé bylinky, nebo svěží omáčky. Na mořské ryby je tradiční kombinace pepře a citronu, na sladkovodní sůl a kmín, ale možností je mnohem více. Ideální je, když se k rybě přidají čerstvé bylinky, které ji skvěle dochutí, ale zároveň chuť ryby nepřehluší.
Jaké koření použít na štiku
Mezi nejoblíbenější koření a bylinky pro štiku patří petržel, kmín, tymián, rozmarýn a bobkový list. Pokud máte rádi pikantní jídla, můžete přidat také chilli papričky. Kromě koření a bylinek se také můžete sáhnout po některých příchutích. K štice se hodí například citronová šťáva, med, hořčice nebo zázvor.