Jak chutná sleď?

Co žere sleď

Sledi se živí planktonními klanonožci, krilem a malými rybkami. Jejich přirozenými predátory jsou ploutvonožci, kytovci, tresky a jiné větší ryby.

Jak jíst sledě

Je možné jej podávat smažené, pečené nebo grilované, v tomto případě by mělo ale být v drátěném koši, protože je jeho maso tak křehké, že má tendenci se rozpadat. Sledí maso se také v gastronomii často používá do salátů a je vhodné pro marinování. Sleď se dostal už ve středověku na dánskou vánoční tabuli.
Archiv

Jak chutná surströmming

Pod nechvalně známým slovem surströmming (švédsky sur – kyselý, strömming – sleď) se skrývá švédská delikatesa – fermentovaný sleď z Baltského moře. Jedná se v podstatě o kvašenou rybu slané chuti a hodně silného zápachu.
Archiv

Co to je sleď

Sleď obecný je největším zástupcem čeledi sleďovitých – dorůstá délky až 45 cm, ale nejčastěji se lze setkat s exempláři dlouhými 30 cm. Dožívá se až 25 let. Má delší úzké tělo, krátkou hřbetní ploutev a hladké skřele bez kostnatých hran.

Jak připravit sledě

Podélně rozřízneme na 2 filety, odstraníme páteř s kůstkami a odřízneme hřbetní a prsní ploutvičky. Připravené filety pokapeme citronovou šťávou, osolíme, necháme 30 minut odpočinout. Filety osušíme, potřeme drceným česnekem, obalíme v hladké mouce. Smažíme, na rozehřátém másle, dozlatova, z každé strany 1-2 minuty.

Co obsahuje sleď

Co sleď obecný obsahujekcal: 233 kcal. Sacharidy: 0 g. Proteiny: 18,2 g. Tuky: 17,8 g.Vitamin A: 38 µg. Vitamin B1: 0,04 mg. Vitamin B2: 0,22 mg. Vitamin B6: 0,45 mg. Vitamin C: 0 mg. Vitamin E: 1,5 mg.Vápník: 34 mg. Železo: 1,1 mg. Draslík: 360 mg. Hořčík: 31 mg. Sodík: 117 mg.

Co je to Matjes

Matjes je název pro soleného sledě, který zraje pomocí enzymů ve slaném nálevu. Název pochází z nizozemštiny (maatjesharing nebo maagdenharing) a nevyjadřuje nic jiného než nedostatečnou pohlavní zralost ryby. Slaný nálev jako součást výroby ryb je v Evropě znám již od středověku a rozšířil se z Nizozemska.

Kde žije treska

Treska obecná obývá chladnější vody severního Atlantského oceánu. Vyskytuje se tak na východním pobřeží USA a Kanady, okolo Grónska, Islandu, Velké Británie, Španělska, Portugalska, Francie, Dánska, Norska, Finska a části evropského Ruska. Vyskytuje se i v Baltském moři, kam proniká z Atlantského oceánu.

Jak vykostit sledě

Ryby omyjeme, osušíme a vykostíme následujícím způsobem: Vykuchaného sledě dáme na pracovní plochu břišní dutinou dolů. Jemně, ale pevně tlačíme na páteř po celé její délce, a tak rybu zplošťujeme. Pak ji otočíme a zajedeme palci po kosti na obou stranách páteře, abychom ji uvolnili.

Jak jíst Matjesy

Jemné maso, tuhé kostičky.

Tak chutná Matjes. Nedá se tedy jíst celý, ale je potřeba jej "obrat". Sleď v konzervě nebo naložený v oleji se maceruje dlouho a jeho kostičky jsou tak jemné a dají se lehce jíst.

Co to je Mates

Matjes je holandský burčák! Takto vypadá pravý Matjes připravený ke konzumaci. Matjes je mladý, ještě nevytřený sleď, který má velmi jemné, tučné maso a nakládá se do solného roztoku, případně do octa.

Co to je slaneček

Obvyklá velikost lovených sleďů je kolem 45 centimetrů a váha asi půl kilogramu, ovšem ne z každého takového se může stát slaneček. „Matjesy – tedy slanečci – by měli být pouze tuční sledi lovení zhruba od poloviny května do konce června, tedy ještě předtím, než se ryby vytřou,“ vysvětluje Jan Punčochář.

Jak okořenit třesku

Filet nakrájíme na menší kousky, osolíme, pokmínujeme, lehce posypeme paprikou a opepříme. Změklé máslo smícháme s bylinkami, citronem a rozetřeným česnekem. Maso potřeme ochuceným máslem a necháme chvíli odpočinout. Olej rozehřejeme a plátky masa opékáme z obou stran do zlatova.

Jak chutná treska

Treska má bílé pevné, jemné a šťavnaté maso. Je libovější než maso jiných ryb tohoto druhu a nemá mnoho kostí. Skvěle voní a chutná. Jelikož je toto maso chuťově méně výrazné, můžeme si zde dovolit výraznější dochucování nebo omáčky.

Která ryba je bez kosti

Mořský ďas. Ďas mořský (Lophius piscatorius) je dravá ryba, která žije především na dně. Mořský ďas je specialita mezi rybami, maso je velmi delikátní. Z kulinářského hlediska jde o velmi vhodnou rybu, protože kromě páteře prakticky nemá kosti.

Co znamená Matjes

Matjes je název pro soleného sledě, který zraje pomocí enzymů ve slaném nálevu. Název pochází z nizozemštiny (maatjesharing nebo maagdenharing) a nevyjadřuje nic jiného než nedostatečnou pohlavní zralost ryby. Slaný nálev jako součást výroby ryb je v Evropě znám již od středověku a rozšířil se z Nizozemska.

Co je to Matjesy

Matjes je název pro soleného sledě, který zraje pomocí enzymů ve slaném nálevu. Název pochází z nizozemštiny (maatjesharing nebo maagdenharing) a nevyjadřuje nic jiného než nedostatečnou pohlavní zralost ryby. Slaný nálev jako součást výroby ryb je v Evropě znám již od středověku a rozšířil se z Nizozemska.

Jak naložit třesku

Příprava – tresku omyjeme, osušíme, ochutíme kořením na ryby a na 2 hodiny naložíme do směsi bylinek (rozmarýn, tymián, smil) a citronového oleje. Poté filety po obou stranách opečeme na pánvi na oleji s bylinkami, ve kterém byly naloženy.

Jak připravit aljašskou tresku

Postup přípravy receptu

Do pekáče vysypte zeleninu a na ní máslo, tresčí filety posolte, okmínujte a položte na zeleninu, zalijte trochou vody. Přiklopené do trouby na maximální teplotu (250 °C), když se voda začne vařit odklopte a pokračujte dalších 10 minut na maximální teplotu. HOTOVO.

Jak nejlépe připravit třesku

Postup přípravy. Filety tresky omyjte, důkladně osušte a rozdělte na porce. Rozložte je na plech vyložený pečicím papírem, potřete olivovým olejem, osolte, opepřete, přidejte pár snítek tymiánu a dejte do trouby vyhřáté na 180 °C. Ryba se bude péct asi 15 minut.

Co je v koreni na ryby

Koření na ryby má své pevné místo v kuchyni každého milovníka sladkovodních i mořských ryb. Složení: paprika zelená a červená, kmín, hořčice bílá, petržel, koriandr, bazalka, pepř zelený, šalvěj, kurkuma, tymián, muškátový oříšek, sůl (1 %), kyselina citronová.

Jaká ryba má nejvíc kosti

Kaprovité ryby jsou naopak „nejkostnatější“, přičemž nejvíc kůstek se u nich nachází v ocasních částech (kdežto u dravců je tomu přesně naopak). Podle toho se dá odrazit při servírování rybího menu – aby nedošlo k maléru, tak dětem na talíř naložte porce z dravčího ocasu nebo naopak kapří žebra.

Jak dlouho Restovat třesku

Rybu opatrně položte na pánev a restujte asi 4 – 5 minut (podle výšky filetu). Dejte si pozor, ať ji nevysušíte, ryby si totiž poměrně dlouho drží zbytkové teplo. Pokud máte hodně ploché filety, postačí jen 3 minutky. Poté filety obraťte a restujte ještě asi 3 – 4 minuty.

Jak okořenit rybu

Jak rybu ochutit

Nebojte se používat různé ochucené oleje, čerstvé bylinky, nebo svěží omáčky. Na mořské ryby je tradiční kombinace pepře a citronu, na sladkovodní sůl a kmín, ale možností je mnohem více. Ideální je, když se k rybě přidají čerstvé bylinky, které ji skvěle dochutí, ale zároveň chuť ryby nepřehluší.

Jaké koření použít na štiku

Mezi nejoblíbenější koření a bylinky pro štiku patří petržel, kmín, tymián, rozmarýn a bobkový list. Pokud máte rádi pikantní jídla, můžete přidat také chilli papričky. Kromě koření a bylinek se také můžete sáhnout po některých příchutích. K štice se hodí například citronová šťáva, med, hořčice nebo zázvor.