Jak chutná smrž?

Co se dělá ze smržů

Houba opravdu neoslní svým vzhledem, hnědá pórovitá čepička připomínající včelí plástev má k pohádkovým hříbkům hodně daleko. Co chybí ve vzhledu, je ale přidáno k chuti. Smrž se výtečně hodí do omáček, pomazánek a výborně chutnají i sušené.
Archiv

Kdy sbírat smrže

Roste od dubna do května, ale někdy se první plodnice začínají objevovat už v březnu. Roste převážně jednotlivě, na jenom místě se jen výjimečně dá posbírat více než nakolik málo kusů.
Archiv

Jak hledat smrže

okolí vápenek, cementáren, ale i ruiny budov a nebo stará smetiště se stavebním nepořádkem-hledejte pod jasany, jilmy, vrbami, buky, (ptačími)třešněmi, ve starých sadech a zarostlých zahradách, v lužních lesích se zaměřte na místa s kopřivami a popencem-na posledně jmenovaných místech ve stejné době vyrážejí i první …

Jak usušit smrže

Sušené houby jsou nejvoňavější. Po očištění je nakrájíme na tenké plátky, rozprostřeme je na podnos nebo plech na pečení a necháme je usušit na vzdušném místě, v sušičce nebo při 60 °C v troubě, přitom necháme dvířka trouby trochu otevřená. Sušené houby ukládáme do dobře uzavíratelných skleníc.

Jak očistit smrže

Smrže jsou svým vzhledem předurčeny k tomu, aby v nich ulpívaly nečistoty, proto je třeba je pečlivě vymýt proudem vody, popřípadě očistit malým kartáčkem.

Kde rostou smrže

Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře. Jsou to houby různých tvarů, plodnice mohou být bachraté, i štíhlé a vysoké.

Kde rostou kačenky a smrže

Výskyt. Vyskytuje se v březnu a dubnu, nepříliš hojně, a to v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech, zejména pod olšemi, topoly, vrbami, jasany a růžovitými dřevinami – především pod třešněmi a trnkami. Preferuje spíše zásadité podloží.

Kde v ČR rostou smrže

Smrž polovolný

Na něj narazíte v dubnu a květnu nejspíš jen ve středních a severních Čechách. Roste v lužních lesích, hlavně lipových nebo olšových, a v údolních jasanových hájích. Klobouk nemá přirostlý ke třeni pouze na temeni, jako kačenka česká, ale přibližně v polovině jeho výšky.

Jak dlouho roste smrž

Smrže rostou od dubna do poloviny května, výjimečně až do začátku června. Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře.

Jak zmrazit smrže

Sušené smrže lze také zmrazit a později použít v polévkách nebo pyré. Nejlepší metodou pro jejich zmražení je „rychlé zmražení“. Pusťte na ně studenou vodu nebo je vložte na několik minut do kbelíku s vodou a nechte je namočit, poté je rozprostřete na plech a vložte do mrazáku.

Jak se cisti babky

Pozor na podhoubí!Houbu nejprve jemně vykruťte z půdy, pak ji terve očistěte nožem. Podhoubí opět přikryjte.Kloboučky hub lehce otřete vlhkým hadříkem, nožičky oškrábejte, pak můžete zdravé očištěné houby nakrájet třeba na tenké plátky na sušení a vyložit je na pečicí papír.

Jaký je rozdíl mezi Kačenkou a Smržem

Kačenka česká má klobouk posazený na vrcholu nohy, smrž má klobouk k celé horní třetině nohy přirostlý. Smrže mají navíc na rozdíl od kačenek nohu dutou.

Kde hledat Kacenky české

Vyskytuje se v březnu a dubnu, nepříliš hojně, a to v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech, zejména pod olšemi, topoly, vrbami, jasany a růžovitými dřevinami – především pod třešněmi a trnkami. Preferuje spíše zásadité podloží.

V jakých lesích roste smrž

Smrž obecný je jarní houba. Roste od dubna do května, někdy už i v březnu. Upřednostňuje okraje lesů a cest, listnaté háje, luhy, louky, zahrady, parky, ale i méně tradiční houbové lokality jako jsou zavážky, sklady dříví či hromady odpadků a popele. Smrž obecný je nejpočetnějším zástupcem rodu smrž v Česku.

Kdy a kde rostou smrže

Smrže rostou od dubna do poloviny května, výjimečně až do začátku června. Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře.

Jak dlouho vařit smrže

Mícháme, houby pustí vodu, která se opět vypaří a ještě je trochu opečeme. Celková doba přípravy cca 15 minut. Před dokončením přidáme zelenou petrželku a ještě prohřejeme. Podáváme s chlebem.

Co z hub z lesa

Až se vrátíte z lesa, měkké houby zpracujte ihned, přičemž tvrdé nenechávejte v lednici déle než dva dny. Před uložením do chladu je nemyjte, stačí, když je v lese řádně očistíte nožíkem a doma poté rozkrojíte na půl a rozložíte v jedné vrstvě na plech.

Jak rychle se musí zpracovat houby

U zapařených hub totiž může docházet k tvorbě toxických látek,“ radí iniciativa Zachraň jídlo ve svém prospektu o správném skladování potravin. Pak byste ale už měli zpracovat dle potřeby. Mykologové radí vařit houby minimálně 20 minut až půl hodiny. Na smažení stačí o polovinu kratší doba.

Co to je Smrž

Smrž (Morchella) je rod jedlých vřeckovýtrusých hub z čeledi smržovitých. Výrazným znakem smržů je zvláštní klobouk se sítí žeber připomínající včelí plástev.

Jak vypadá houba smrž

Klobouk o výšce do 100 mm má vejčitý tvar a nažloutlou až nahnědlou barvu. Celý jeho povrch je poset hlubokými jamkami, které jsou od sebe odděleny příčnými a podélnými lištami. Klobouk je dutý a těsně přirostlý k bílému až světle hnědému třeni. Hladký třeň dosahuje šířky až 40 mm, ve spodní části bývá a něco širší.

Co se nesmí jíst na houby

Ve skutečnosti neexistují žádná pravidla, která by určovala, co můžeme nebo naopak nesmíme jíst na houby, obecně je ale doporučováno, vyvarovat se mléka, které by v kombinaci s houbami u jedinců s citlivějším trávením mohlo způsobit zažívací potíže.

Jak nejlépe čistit houby

Sbíráme jen takové množství, které jsme schopni zpracovat. Jelikož jsou houby důležitým zdrojem pro zvěř, měli bychom tedy být při sbírání hub ohleduplní k přírodě. Na čištění hub používáme pouze lehce navlhlý hadřík, nebo štěteček, nikdy ne mokrou žínku. Houby snadno nasakují vodu.

Co s houbami po sběru

Zpracování přebytků hub

Nebo si houby připravíme na pozdější použití (na zimu atd.) a část jich zamrazíme nebo usušíme. Tak vydrží až do další houbové sezóny (ty sušené, mražené je nutné zpracovat dříve), a my je můžeme použít v průběhu roku kdykoliv – třeba do polévek nebo pod maso.

Jak uchovat Smrže

Pro ochucení omáčky pro několik porcí klidně vystačíte i se 100 g smržů (což asi 10 plodnic). V lednici vydrží v papírovém pytlíku jen několik dní. Smrže se dají zmrazit, ale je to spíš škoda. Sušené smrže přijdou o část textury, zato si ale perfektně uchovají svoje aroma.

Jak dlouho se dusí houby na smaženici

Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.