Jak daleko Jednotit mrkev?

Jak se Jednoti mrkev

Jednocení mrkve

Mrkev po vzejití vyjednotíme, tzn., že vytrháme přebytečné rostliny na vzdálenost 5 až 7 cm. Mrkev protrháváme co nejdříve, pozdní vyjednocení snižuje výnos. Během vegetace mrkev pravidelně okopáváme, zaléváme a plejeme. Jakmile začnou kořeny tloustnout, omezíme zálivku, aby kořeny nezačaly praskat.
Archiv

Jak se množí mrkev

Rozmnožuje se zpravidla generativně nažkami. Kvetení probíhá od června do srpna a jednotlivě až do podzimu. Jedna rostlina vytváří průměrně asi 6 000 semen. Po uzrání jsou nažky málo klíčivé a teprve v následujícím jaru po přezimování v půdě se klíčivost zvyšuje.

Jak často se zalévá mrkev

Jak mrkev, tak petržel ale vyrostou i na lehčích písčitých zeminách, když jim zajistíte dostatečnou závlahu. Vyhnout byste se měli těžkým jílovitým nebo kamenitým záhonům. Vhodný čas k vysévání je březen až duben, řádky by měly být od sebe vzdálené třicet až čtyřicet centimetrů.

Jak pěstovat mrkev na balkoně

Pro balkonové pěstování volte spíše menší odrůdy mrkve. Rostlině můžete dopřát i plné slunce, ale postarejte se o to, aby její kořen byl vždy důkladně zakrytý vlhkou zeminou. Květináč pro pěstování mrkve nemusí být moc široký, ale měl by být alespoň 30 centimetrů hluboký.

Jak daleko od sebe sázet mrkev

Po konečném jednocení by mrkve měly být ve vzdálenosti ideálně 8–10 cm od sebe.

Kdy se Jednoti mrkev

Jak a kdy jednocení provádět

Například u mrkve, kterou jste vyseli v březnu, nastává ten vhodný čas většinou na konci dubna. Jednocení je lépe provádět po dešti, než když je půda zcela vyschlá. Vždy ponecháme ty nejlepší, nejzdravější a nejsilnější rostliny a ostatní bez milosti vytrháme.

Jak dlouho trvá než vyroste mrkev

Mrkev a karotka: Do plné velikosti doroste mrkev až za 3-4 měsíce od výsevu. Ovšem malé chutné mrkvičky můžete sklízet již dříve. Pažitka: Listy můžete sklízet již po měsíci od výsevu. Trsy zesílí do dvou až tří měsíců – pak je lze přesadit na venkovní záhon a seřezávat v průběhu celého léta i podzimu.

Jakou funkci má kořen mrkve

Mrkev se používá v léčitelství jako močopudný a projímavý prostředek, při šerosleposti, močových kamenech a revmatických zánětech kloubů. Šťáva z kořene pomáhá také při ischemické chorobě srdeční. Mrkev obsahuje důležitou vlákninu a podporuje vylučování cholesterolu z těla.

Jak se starat o mrkev

Zálivka závisí na stáří mrkve. Z počátku zaléváme pravidelně, abychom udrželi půdu vlhkou a rostlinka mohla vzejít a dobře zakořenit. Až má nať výšku okolo deseti centimetrů, se zálivkou musíme již opatrně. Zaléváme sice velkou dávkou, ale jen v době, kdy je opravdu déle trvající sucho.

Co zasadit k mrkví

Pórek – za souseda ho ráda přijme mrkev, protože ji pórek dokáže ochránit před pochmurnatkou mrkvovou. Kopr – na zahradách roste báječně a určitě bude žít v symbióze s červenou řepou, okurkou a košťálovinami. Urychluje totiž jejich klíčení.

Jak hluboko sázet mrkev

Ideální je zasít semena mrkve zhruba 1 až 2 cm do hloubky ve sponu 30 x 5 cm. Mrkev je v období klíčení citlivá na pravidelnost zálivky. V případě, že dojde k hustému výsevu mrkve, je nezbytné ji po určité době důkladně protrhat.

Kdy nejpozdeji sázet mrkev

Doporučujeme vysévat až těsně před příchodem mrazů, v listopadu nebo i v prosinci, tak aby již semena letos nevyklíčila. Semena vzejdou až v příštím roce na jaře v době, kdy bychom mohli půdu jen stěží připravit pro jarní výsevy. Lepší vzejití, využití jarní vláhy a ranější sklizeň, to jsou profity z podzimního výsevu.

Co pěstovat po mrkví

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
mrkev cibuli, rajčata, hrách, pažitku, pór, ředkvičku, česnek, kopr, salát, čínské zelí
okurka hrách, fazole, kopr, košťáloviny, celer, salát, cibuli, červenou řepu, chřest, fenykl, bazalku, pór
paprika mrkev, kedluben, okurku, rajče

Kde rostou mrkve

Vyhledává mírně vlhké až suché, živinami bohaté, zásadité půdy. Výrazně světlomilný druh. Význam a zajímavosti: Poddruh mrkev obecná setá (Daucus carota sativus) se hojně pěstuje na polích nebo zahradách jako kořenová zelenina nebo řidčeji jako krmivo.

Kdy se vytahuje mrkev

Měsíc říjen je hlavním obdobím sklizně kořenové zeleniny, především pak mrkve, celeru a petržele kořenové. Pro sklizeň si vybereme suchý slunný den. Nejvhodnějším nářadím jsou rycí vidle. I při největší opatrnost se některé kořeny poškodí a ty je třeba pečlivě vytřídit..

Kdy vyklíčí mrkev

Semena mrkve klíčí dlouho, 3–4 týdny, pro vyznačení výsevu mrkve se používá příměs ředkviček a/nebo kopru. Řádky cca 20 cm od sebe, vyjednotit v řádcích po vzejití na 3–5 cm. Nebo lze sít plošně a také pak vyjednotit.

Proč praská mrkev v zemi

Mrkev má popraskané kořeny

Praskání kořene mrkve způsobuje nekonzistentní zalévání. Mrkev, která zůstane po určitou dobu v suché půdě a potom dostane najednou příliš vody, nabude a praská. Problému se vyhneme pravidelnou zálivkou a mulčováním, aby nikdy úplně nevyschla. Další příčinou pukání kořenů je pozdní sběr.

Které rostliny se nesnáší

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Proč nevzešla mrkev

Jinak také všeobecně platí, že mrkev i petržel vzcházejí dost špatně, nevyrovnaně, do vzejití je třeba udržovat záhon vlhký. …jen ještě dovětek. Tu hloubku výsevu maximálně, ale opravdu maximálně 1 cm. Zas aby se vám semínka při dešti nevyplavila.

Co sázet po mrkví

Mrkev je velice snášenlivá zelenina. Dobře roste prakticky po jakékoli předchozí plodině. A na jednom záhonu dobře prospívá vedle cibule, česneku, pórku, kopru, salátu, hrášku, rajčat, papriky a ředkviček. Ideální je dokonce pěstování nejdůležitější polévkové zeleniny vedle sebe: cibule, česneku a mrkve.

Co zasadit vedle mrkve

Mrkev je velice snášenlivá zelenina. Dobře roste prakticky po jakékoli předchozí plodině. A na jednom záhonu dobře prospívá vedle cibule, česneku, pórku, kopru, salátu, hrášku, rajčat, papriky a ředkviček.

Kdy a jak zasadit mrkev

Kdy sázet mrkev

Mrkev vyséváme nejčastěji na jaře. Semínka sejeme přímo do záhonu, přibližně v březnu až dubnu. Řádky by od sebe měly být vzdálené 30-40 centimetrů. Zemina v záhonu by měla být dobře prokypřená a hlavně prohnojená, protože během vegetace už mrkve nehnojíme.

Jak dlouho se pěstuje mrkev

Mrkev je dvouletka. Pokud ji chceme semenařit, musíme zralé nejlepší mrkve sklidit a další rok na jaře zase vysadit na záhon. Vykvetou, ohlídáme si opylení stejnou odrůdou mezi sebou a pak se dočkáme semen. Pokud nám nějaké mrkve vykvetou už v prvním roce, semínka z nich nesbíráme!

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Jak daleko od sebe papriky

Sazenice papriky vysazujte ven v druhé polovině května, aby jim neuškodily případné pozdní mrazy nebo nízké noční teploty. Papriky vysazujte ve vzdálenosti 40–60 cm od sebe. Do jamky přidejte lopatku kompostu, zalijte vodou a zasazujte po dvou paprikových sazenicích.