Jak daleko léta včela?

Jak daleko létají včely za potravou

Včela létá rychlostí přibližně 20–28 km/h. Létat může až do vzdálenosti 4–8 km. Zkrystalizovaný med je známkou kvality, stále tekutý med bývá doslazován uměle cukrem, fruktózou nebo přehříván. Včelstvo spotřebuje za rok okolo 30 kg pylu, asi 70 kg medu a 150 litrů vody.

Jak dlouho se líhne včelí matka

Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela

Jak se množí včely

Úkolem matky je klást vajíčka a postarat se o růst a rozmnožování včelstva. To začíná snubním letem – v jeho průběhu se postupně spáří s až 15 trubci. Jejich sperma si uchovává v semenném váčku po celý život a postupně jím oplodňuje vajíčka. Páření již nikdy neopakuje.
Archiv

Jak včely létají

Včela ovšem létá zcela jinak, než letadlo. Při výzkumu v roce 2005 se ukázalo, že včely nemávají křídly nahoru a dolu, ale spíše dopředu a dozadu. Tento objev umožnil vysvětlit let včely, který se dal jinak považovat za nemožný.

Jak daleko včely od domu

Ve městech a obcích by včelaři neměli mít mnoho včelstev, aby nedocházelo k obtěžování sousedů včelami. Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí.

Kam umístit včelí úl

Nejlepším místem pro úl je taková lokalita, která se nachází v blízkosti snůšky. Skvělým příkladem je například ovocný sad. Pokud máte možnost výběru a nejste limitováni tím, že máte malý pozemek, vždy preferujte umístění úlu do blízkosti kvetoucích stromů, květin a nedaleko lesa.

Kdy začne klást včelí matka

Na některém výletu bude oplodněna trubci a po pěti i více dnech začne klást vajíčka. O dospělou matku se včely svědomité starají. Matka začíná ve včelstvu klást brzy po oplození, často klade až do konce října.

Proč včely sbírají pyl

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Co nám dávají včely

Včela nám „dává“ med, pyl, vosk, mateří kaši, propolis …

Co dělají včely v zimě

„Včely v zimě nespí, ale starají se o matku a teplo v úle. Vytvářejí podmínky, aby přežily. Nehibernují, ale moc se nepohybují. Potom, když teplota stoupne, mohou na chvíli opustit úl,“ říká.

Jak na odpudit včely

Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata. Hodí se proto i jako přírodní repelent při cestách do přírody, uzavírá Miloš Vondruška.

Kdy začínají létat včely

Jaro bývá pro včelaře jedno z nejhezčích období. Po zimě včely začínají vylétat, pokud teplota stoupne nad 10 °C, což je důležité kvůli vyprázdnění výkalových váčků. V této době je vhodné udělat první jarní kontrolu, kterou není radno příliš uspěchat.

Kdy převážet včely

Přemisťuji je o 10 – 30 m, pokud je alespoň několik dnů (tři) bez proletů. Podmínkou je, že na původním místě nesmí zůstat nic co by připomínalo původní úl a pokles teplot pod 10 °C. Při případných proletech se některé včely vrací na původní místo. Chvíli zde poletují, pak je to přestane bavit a vrátí se do svého úlu.

Kdy se můžou stěhovat včely

Přesun včelstev

Stěhování může proběhnout po ukončení letu včel, kdy uzavřeme a pevně svážeme úl, ve kterém ale také zajistíme větrání, a tento úl (nejlépe v noci) odvezeme na nové stanoviště.

Proč matka neklade

Těch důvodů, proč nemusí klást je možná víc, od špatné kvality matky, po důvody neobvyklejší například je možné, že tvé včely jdou do rojové nálady, plodiště mají zanesené nektarem a matka přirozeně omezuje kladení a dost možná brzy včely matku donutí, aby zakladla misky.

Jak se včely Dorozumivaji

Včely se jako veškerý hmyz dorozumívají pomocí feromonů. Navíc se dorozumívají tanečky, což je složitý způsob fyziologického a etologického dorozumívání, které je známé zatím pouze u společenských včel. Vracející se létavka s plným medným váčkem sladiny, nabízí tuto přinesenou potravu družkám a vzápětí začne taneček.

Co nemají rádi včely

Včely obecně nemají rády výrazné pachy. Je tedy dobré vyvarovat se výrazných parfémů a parfemovaných kosmetických přípravků, dále není doporučeno se v blízkosti úlů pohybovat se zapálenou cigaretou, po požití alkoholu nebo zpocený.

Co nám přinášejí včely

Včely se každý rok postarají o opylení 80% evropské úrody i divokých rostlin. Lidem přinášejí užitek v podobě medu, propolisu, vosku a mateří kašičky, ale také pracovních příležitostí. Včelaření zlepšuje životy lidí na celém světě. Včely se každý rok postarají o opylení 80% evropské úrody i divokých rostlin.

Co sbírají včely

Navštěvují její květy a při sběru nektaru sbírají z květů zároveň pylová zrna na rousky zadních párů nožiček. Přenáší tak na svém těle pyl z květu na květ a z prašníku na pestík, čímž provádějí opylení u hmyzosnubných rostlin, tedy rostlin závislých na opylovačích, kdy včely tvoří přibližně 80 %.

Jak dlouho žijí včely medonosné

Sice ne tolik extrémní, ale i tak dostatečně veliké jsou rozdíly v dlouhověkosti u včely medonosné, kde se průměrná, obvykle sterilní včelí dělnice dožívá okolo jednoho měsíce, kdežto včelí matka, ač klade i několik tisíc vajíček denně, se může dožít i několika let.

Kde jsou včely přes zimu

Včely v zimě nespí. Chladné období roku přežívají v chomáči – kouli vytvořené uvnitř úlu či hnízdní dutiny napříč plásty. Ve vnější vrstvě se pravidelně střídají – "jdou se ohřát dovnitř". V izolaci si včely na okraji chomáče pomáhájí navíc ještě roztažením křídel.

Kdy včely spí

Včela totiž nikdy do spánku neupadá. Na podzim, při poklesu venkovní teploty již pod +10°C se včely dělnice seskupí do těsného chumáče okolo matky, která je nejdůležitější členkou včelstva. Tento chumáč se v průběhu zimy pozvolna stěhuje po plástech se zásobami, které dělnice nashromáždily během léta.

Co odpudí včely

Pokud byste se chtěli přeci jen před nimi více ochránit, doporučují včelaři malý trik. A to natřít se vodou s několika kapkami hřebíčkového oleje, která včely odpuzuje. Éterický olej je možné koupit v lékárnách nebo prodejnách s aromaterapií. Hřebíček si ale můžete podle Miloše Vondrušky vyluhovat v lihu i doma.

Co vadi včelám

Kvůli nakrátko posekaným trávníkům a nevhodně vysazeným rostlinám dochází včelám možnosti, čím se živit. Vadí jim i extrémní teploty.

Jak Podněcovat včely

Aby se včely dostaly do zahájení květu třešně ptáčnice do požadované síly, je žádoucí někdy tyto včely trochu podnítit cukerným roztokem v poměru 1:1 v menších dávkách. Tím také lze případně doplnit chybějící zásoby. Toto podněcování je bez rizika v případě, že už došlo k obměně generace včel.