Jak daleko od úlu létají včely?

Jak daleko létají včely za potravou

Včela létá rychlostí přibližně 20–28 km/h. Létat může až do vzdálenosti 4–8 km. Zkrystalizovaný med je známkou kvality, stále tekutý med bývá doslazován uměle cukrem, fruktózou nebo přehříván. Včelstvo spotřebuje za rok okolo 30 kg pylu, asi 70 kg medu a 150 litrů vody.
Archiv

Jak daleko léta včela

Včely patří mezi sociální hmyz žijící ve včelstvech tvořených 40 000 až 80 000 jedinci, z nichž žádný však není schopen samostatné existence. Udává se, že včela medonosná je schopna doletu až 4 km.
Archiv

Jak daleko včely od domu

Ve městech a obcích by včelaři neměli mít mnoho včelstev, aby nedocházelo k obtěžování sousedů včelami. Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí.

Kam umístit včelí úl

Nejlepším místem pro úl je taková lokalita, která se nachází v blízkosti snůšky. Skvělým příkladem je například ovocný sad. Pokud máte možnost výběru a nejste limitováni tím, že máte malý pozemek, vždy preferujte umístění úlu do blízkosti kvetoucích stromů, květin a nedaleko lesa.

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Kdo žije v úlu

Včely žijí ve společnosti – nazýváme ji včelstvo. Včelstvo je složeno z jedné matky, mnoha dělnic, a určitého množství trubců. Mezi včelami funguje dokonalá dělba práce. Celkový vývoj matky trvá 16 dní, dělnice 21 dní, trubce 24 dní.

Čím se řídí včely

Včely se řídí pachem včelí matky, která vylučuje feromony. Tyto látky uvolňují někteří živočichové do okolního prostředí a vábí jimi většinou opačné pohlaví. Existují ale i značkovací feromony, které tvoří matka i dělnice na chodidlových žlázách a včely si jím označují i česno, aby se lépe orientovaly.

Jak na odpudit včely

Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata.

Kde mohu postavit včelín

Z toho vyplývá, že včelařská zařízení lze v nezastavěném území umisťovat, není-li územním plánem stanoveno jinak. Omezení územním plánem by se pravděpodobně spíš výjimečně mohlo týkat včelínu (stavby), ne včelníku, včelnice nebo kočovného vozu. a do 5 m výšky.

Kdy se můžou stěhovat včely

Přesun včelstev

Stěhování může proběhnout po ukončení letu včel, kdy uzavřeme a pevně svážeme úl, ve kterém ale také zajistíme větrání, a tento úl (nejlépe v noci) odvezeme na nové stanoviště.

Na co postavit úl

Je možné postavit zástěnu ze dřeva případně vysázet nízké keře, ideálně vhodné pro včely. Orientace česna by měla být od jihovýchodu po jihozápad. Ranní slunce úl prohřeje a včely dříve vyletí za potravou.

Co se stane když vymřou včely

Je to malé, nenápadné, ale na jeho existenci jsou závislé až čtyři pětiny všech rostlin. Jabloně, hrušky, třešně, švestky a angrešty by bez včel měly nižší úrodu až o dvě třetiny, řepka nejméně o třetinu. Do pár let by mohly zmizet tisíce druhů rostlin a s nimi i další hmyz, pro který jsou zdrojem potravy.

Co nám dávají včely

Včela nám „dává“ med, pyl, vosk, mateří kaši, propolis …

Jak dlouho se líhne včelí matka

Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela

Co dělají včely v úlu

Jejich úkolem a vyhledávání a donášení potravy, zpracování medu, konzervování pylu, výstavba plástů, krmení matky, trubců a plodu, hlídají vchod do úlu, čistí jej a tak dále.

Co nosí včely do úlu

Část včel létavek nosí do úlu pyl, část nektar a jen menšina sbírá oboje najednou. V každém případě je to práce náročná, a možná i proto musí létavky ze všech dělnic v noci nejdéle spát. Většinou v klidném koutě úlu, někdy spí venku schované v květu, se svěšenými tykadly a nožičkami složenými pod tělem.

Co odpudí včely

Pokud byste se chtěli přeci jen před nimi více ochránit, doporučují včelaři malý trik. A to natřít se vodou s několika kapkami hřebíčkového oleje, která včely odpuzuje. Éterický olej je možné koupit v lékárnách nebo prodejnách s aromaterapií. Hřebíček si ale můžete podle Miloše Vondrušky vyluhovat v lihu i doma.

Jak se zbavit včelího úlu

V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje. Další alternativou je deratizační firma. Pokud jste včelař a narazíte na roj neznámého původu, je třeba ho zlikvidovat a to na základě Veterinárního zákona č.

Jak přestěhovat včelstvo

Přemisťuji je o 10 – 30 m, pokud je alespoň několik dnů (tři) bez proletů. Podmínkou je, že na původním místě nesmí zůstat nic co by připomínalo původní úl a pokles teplot pod 10 °C. Při případných proletech se některé včely vrací na původní místo. Chvíli zde poletují, pak je to přestane bavit a vrátí se do svého úlu.

Jak spojit včely

Spojování včelstev

Potřebujeme-li spojit dvě včelstva (nebo oddělek se včelstvem), můžeme využít osvědčený postup s novinami. Na horní nástavek staršího či většího včelstva položíme vrstvu novinového papíru (v období slídivosti raději více – dvě až tři). V meziplástových mezerách noviny propícháme rozpěrákem.

Jak přesunout včely

Přemisťuji je o 10 – 30 m, pokud je alespoň několik dnů (tři) bez proletů. Podmínkou je, že na původním místě nesmí zůstat nic co by připomínalo původní úl a pokles teplot pod 10 °C. Při případných proletech se některé včely vrací na původní místo. Chvíli zde poletují, pak je to přestane bavit a vrátí se do svého úlu.

Jak vypadá včelí úl

Úl má vzhled jakési ležící skříně, kterou včelař otevírá shora. Rámky jsou pouze v jedné řadě na teplou stavbu, přičemž blíže k česnu včelstvo buduje plodiště, kdežto v zadním, od česna vzdálenějším, prostoru ukládá zásoby medu. Již málo používaný systém vhodný spíše k chovu matek než k produkci medu.

Jak se dělá včelí úl

Úl se skládá z až pěti na sobě naskládaných dřevěných nebo plastových rámů, kterým se říká nástavky. V nich jsou zavěšené vyjímatelné rámky – ty tvoří základ pro stavbu voskových pláství a produkci medu. Horní části úlu se říká medník. Do pláství, které jsou uvnitř, ukládají včely zásoby medu.

Co by nebylo bez včel

Jen díky včelám máme velké množství zeleniny a ovoce, ale i některé druhy ořechů, oleje a další produkty. Ze 100 druhů rostlin, které tvoří 90 % světové produkce potravin, jich včely opylují většinu! Některé plodiny by bez včel zcela zmizely, například kakao, káva nebo vanilka.

Jak dlouho se dožívají včely

Nejdéle žije matka, může se dožít 5 let. Zimní včela, říká se jí dlouhověká, žije 8 až 9 měsíců. Běžná včela (krátkověká) má na světě vymezenou existenci po dobu 6 týdnů, polovinu z toho pracuje v úlu a polovinu sbírá nektar a pyl.