Jak daleko od sebe sázet borůvky
Borůvky mají kořeny spíše mělké, proto není potřeba mít jámu příliš hlubokou. Pokud vysazujete více borůvek, je vhodné je sadit vedle sebe do společného řádku (cca. 85cm od sebe) a vytvořit tak jednu společnou jámu. Kořenový bal rostliny v kontejneru při výsadbě nerozbíjejte a zasaďte ji do úrovně terénu.
Archiv
Jak hluboko sázet borůvky
Rostliny vysazujeme asi 1 m od sebe do jam o velikosti zhruba 60 x 60 cm a hluboko asi 40-50 cm. Záhon je pro borůvku něco jako květináč. „Ona bude růst s kořeny jen v rašelině, nikam jinam se nerozroste.
Kdy sázet zahradní borůvky
Borůvky vysazujeme spíše na podzim, či v brzkém jaře, ale vzhledem k tomu, že se sazenice ve většině případech prodávají v kontejnerech a s dobrým kořenovým balem, lze bez větších problémů keř vysadit i v průběhu vegetace. Hnojení: Hnojení borůvek provádíme pouze brzy na jaře, při tvorbě poupat a po odkvětu.
Archiv
Kam zasadit borůvky
Borůvky vysazujeme na slunné místo či do mírného polostínu. Při nedostatku slunce borůvky méně plodí a ani jejich chuť není tak výrazná. Pro výsadbu borůvek si připravíme rašelinové jámy, protože borůvky vyžadují pěstování v kyselé půdě (pH 4–5).
Jak pěstovat borůvky v květináči
Vhodné jsou i samozavlažovací květináče, protože borůvky potřebují vlhko. Ale pozor: kořeny nesmí stát permanentně ve vodě! Je také nutné nechat jim v květináči co nejvíce prostoru – čím více místa, tím více se keře rozrostou a tím více budou plodit.
Jaká rašelina pro borůvky
Borůvkám se nejlépe daří v kyselé půdě – tedy pouze v rašelině, (nejlépe v tzv. „bílé baltské“ rašelině – dá se u nás na farmě zakoupit). Rašelina má pH od 3,5 až 4,5 (kyselost půdy) a to je ideální pro kyselomilné rostliny (nejen pro borůvky, ale např. brusinky, rododendrony, azalky atd).
Jaké hnojivo na borůvky
Pro tento účel výborně poslouží speciální biominerální hnojivo s rohovinou určené právě pro borůvky. Mimochodem, toto hnojivo stejně dobře poslouží i pro další kyselomilné rostliny. Toto hnojivo se využívá k dlouhodobému hnojení. Jako zásobní slouží pevné, granulované hnojivo.
Jaké borůvky na zahradu
Osvědčenými ranými odrůdami jsou třeba Earliblue a Duke, středně ranými pak Blueray a Bruecrop, polopozdními Berkeley a osvědčenými pozdními Herbert a Jersey. Doporučujeme zasadit více odrůd, borůvky se totiž opylují pylem jiné odrůdy, díky tomu budeme mít větší plody a vyšší úrodu v průběhu vícero týdnů.
Jak velký květináč na borůvky
Pěstování v květináči
Kanadská borůvka se dá bez problému dlouhodobě pěstovat i v květináči. Postup je stejný jako při výsadbě do volné půdy. Doporučená velikost (a máme to vyzkoušené) je 30l kontejner. Pří pěstování v kontejneru je důležitá pravidlená zálivka a hnojení.
Jak namíchat substrát pro borůvky
Pokud si chceme substrát namíchat sami dáme nejprve asi 5cm vrstvu nevápněného kompostu, tím se postaráme o dostatek živin, na substrát již dáme rašelinu, můžeme do ní ideálně přimíchat pro udržení vlhkosti trochu umělého jílu, neboli bentonitu, případně dřevěných pilin.
Proč žloutnou listy na borůvkách
Železo (Fe) důležitý prvek ve výživě borůvek
Nedostatek železa se projevuje charakteristickou chlorózou – listy žloutnou a objevuje se zelené žilkování.
Kdy jít na borůvky
Borůvky zrají v červnu až srpnu. Záleží na počasí a na konkrétní lokalitě. V čím větší nadmořské výšce chcete borůvky sbírat, tím déle si na ně počkáte. Přesné období se tedy nedá říci, takže nechcete-li sezónu borůvek promeškat, zajděte si občas do lesa a zkontrolujte jejich stav.
Co žere borůvky
Nejčastějšími ujídači úrody jsou špačci a ostatní milé zpěvné ptactvo. Tomu v době zrání účinně zabráníme zakrytím nějakou sítí, starou záclonou, nebo stíněnkou. Kořínky občas chutnají hrabošům. Na ty můžeme úspěšně použít solární plašičky.
Jak zakrýt borůvky
Vhodné je zakrýt borůvky rámy či konstrukcemi s napnutou či volně přehozenou síťovinou, které můžete používat opakovaně po celou sklizeň. Ze vzrostlého keře lze získat pět až devět kilogramů plodů.
Kdy rostou borůvky 2023
Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před sedmnácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 8. – 9. července 2023.
Jak rychle sbírat borůvky
To je samozřejmě nejrychlejší, ale také nejvíce devastující metoda. Správně by se měl borůvkový keř hřebenem jemně a pomalu projíždět tak, aby spolu s plody nečesal sběrač také lístky borůvkových keřů. Šetrný sběr borůvek hřebenem je sice pomalejší, výsledkem je ale kvalitnější borůvková kořist.
Na čem rostou borůvky
Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus) je léčivá rostlina z čeledi vřesovcovitých, rodu brusnice, která je známá pod lidovým názvem borůvka, její souvislý porost také jako borůvčí. Její modrý plod (bobule) stejného názvu má výraznou chuť a schopnost barvit do fialova.
Co léčí borůvky
Zlepšují zrak; v začátcích letectví to využívali například piloti a jedli je před průzkumnými lety. Čerstvá šťáva z plodů slouží k natírání kožních ekzémů a lupénky, je lékem proti rýmě, zředěná vodou slouží jako kloktadlo při zánětu v krku a ústní dutině, pomáhá též dobrému růstu dětí.
Kdy rostou borůvky v lese
Kdy je sezóna borůvek Borůvky zrají v červnu až srpnu. Záleží na počasí a na konkrétní lokalitě. V čím větší nadmořské výšce chcete borůvky sbírat, tím déle si na ně počkáte.
Jak nejlépe uchovat borůvky
Bobule můžete skladovat v lednici v keramické míse nebo papírovém sáčku, ale ne dlouho. Nikdy je nemyjte před skladováním, pouze před spotřebou. Pokud víte, že je během pár dní všechny nesníte, skladujte je mražené, zavařené nebo sušené.
Jak udržet borůvky co nejdéle čerstvé
Chladná teplota zpomaluje biologické procesy. Zastavuje dozrávání a potraviny můžou ztrácet i svou chuť. Lednička je proto mnohdy kompromisem mezi chutí a trvanlivostí. Například bobulovité ovoce jako jahody, borůvky, ostružiny, rybíz, hrozny nebo maliny se může rychle zkazit, proto je lepší ho uskladnit v ledničce.
Jak dlouho vydrží borůvky
Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé
Druh | V tmavé a chladné spíži | V ledničce |
---|---|---|
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky | 1 den | 2 – 3 dny |
Hroznové víno | 1 den | 1 týden |
Pomeranče | 10 dní | 3 týdny |
Broskve, meruňky, švestky | 2 dny | 3 – 5 dní |