Jak daleko od sebe sazet růžičkovou kapustu?

Jak daleko od sebe sázet kapustu

Záhony udržujte bez plevelů a v létě zeleninu vydatně zalévejte. Nejranější odrůdy vysévejte v únoru do skleníku, na záhony je vysaďte v dubnu do sponu 40×50 cm a na první sklizeň se můžete těšit už v květnu nebo v červnu.

Co zasadit vedle růžičkové kapusty

Nejlepšími sousedy i předplodinami růžičkové kapusty jsou rajčata, celer, hrášek, fazole a brambory. Naopak nemá ráda sousedství salátu a špenátu. Semena vyséváme přímo na záhon od března do dubna do sponu 60 × 50 cm.

Jak sazet růžičkovou kapustu

Semena vyséváme do rýhy 1 cm hluboké, když semenáčky narostou do 2 cm, vyjednotíme je aspoň na 5 cm od sebe. Rané odrůdy budou dozrávat od podzimu až ke sklonku roku. Za suchého počasí kapustu vydatně zaléváme. Pokud se v silném větru rostliny kymácejí, přivážeme je jednotlivě ke kolíku.

Kdy zasadit růžičkovou kapustu

Kapusta růžičkováJe to jemná pochoutková zelenina.Semena vyséváme koncem března až v dubnu do bedniček ve skleníku či v pařeništi.Do záhonu vysazujeme jen zdravé a silné sazenice od poloviny dubna do konce května, a to do sponu 70 × 50 až 70 cm, nižší a rané odrůdy do sponu 60 × 60 cm.

Jak dlouho vydrží růžičková kapusta

Růžičky nažloutlé, napadené škůdci a vyschlé nekupujte. Růžičková kapusta vydrží v lednici řadu dní. Stačí ji obyčejný, pootevřený plastový pytlík. Kapustičky postupem času a od svrchních listů zavadají (podobně jako u zelí).

Jak se starat o růžičkovou kapustu

Záhon po dobu vegetace udržujeme bez plevelů. Za suchého počasí, zvláště koncem léta, růžičkovou kapustu vydatně zaléváme. Pokud se vzrostlé rostliny kymácejí, přivážeme je jednotlivě k opoře a pravidelně přihrnujeme ke stonkům zeminu, rostliny díky tomu pustí do hloubky další kořeny a už se nevyvrátí.

Jak zasadit kapustu

Pokud jde o rané odrůdy, vysazují se ven v dubnu a to ve sponu 40 x 50 cm. Vegetační doba raných odrůd kapusty je 50 až 70 dní a se sklízí v červnu nebo červenci. Pozdní odrůdy se vysazují na konci dubna, případně ještě v květnu ve sponu 50 x 50 – 60 x 60 cm.

Kdy se sklízí růžičková kapusta

Pro lepší vývin hlaviček kapusty je možné na konci září nebo začátkem října vylomit nebo vyříznout vrcholky a využít je v kuchyni. Růžičky se dají sklízet postupně nebo jednorázově, od října po celou zimu, až do dubna dalšího roku. Pokud by byly veliké mrazy, můžeme rostliny vyjmout z půdy a volně umístit do pařeniště.

Čím hnojit růžičkovou kapustu

Během vegetace se vyplatí růžičkovou kapustu přihnojovat dusíkatým hnojivem. Bohužel tuto košťálovinu milují i škůdci a některé nemoci: nádorovitost kořenů košťálovin, bakteriová skvrnitost, plíseň zelná, ze škůdců bělásek zelný, můra zelná, zápředníček polní, dřepčík, mšice zelná či molice vlaštovičníková.

Jak se starat o kapustu

Kapusta je zelenina velmi odolná vůči chladu, nejodolnější odrůdy přežívají krátkodobě i teplotu -10 °C. Nejlépe však roste při teplotách 15 až 20 C. Sazenice by se proto neměly vysazovat při teplotách vyšších než 25 °C. Mladé sazenice jsou kromě vysokých teplot, citlivé také k nedostatku vláhy.