Jak daleko od sebe sázet jahody v truhlíku?

Jak sázet jahody do truhlíku

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.
Archiv

Jak daleko od sebe jahody

Slabě rostoucí odrůdy vysazujeme na vzdálenost 20 cm v řádku. Přičemž řádky jsou od sebe vzdálené 80 cm. Více rostoucí sazenice dáváme do řádků vzdálených 90 cm a jednotlivé sazenice pak vysadíme na vzdálenost 30–40 cm. Pro častěji zamokřené pozemky se doporučuje výsadba do hrůbků.
Archiv

Jak pěstovat jahody v trubce

Rozhodněte se, jakou délku trubky budete potřebovat (využívat) a podle toho zvolte i vnitřní zalévací trubku, která by měla být o 10 cm delší. Navrtejte do ní otvory ale jen do 2/3, ne po celé délce. Voda by zbytečně protékala až dospodu. Uzavřete ji ve spodní části a můžete tam udělat ještě jeden otvor.

Jak pestovat jahod na balkone

Jahody mají rády kyselejší půdu, humózní, bohatou na živiny a s příměsí písku. Substrát pro balkonové jahody míchám ze zahradního substrátu a kompostu v poměru 1:1. Tip: Aby v něm měly jahody živin co nejvíce, obohacuju půdu ještě přírodním hnojivem s postupným uvolňováním Conavit.

Kdy zasadit jahody na balkone

Sázení jahod na balkoně

Jahodník sázíme brzy na jaře, podle počasí od poloviny března do poloviny dubna.

Kdy dát sazenice jahod ven

Kdy vysazujeme

Nejvhodnější je ale období od začátku srpna do konce září. Rostliny mají možnost důkladně zakořenit, ranní rosy a nižší noční teploty působí příznivě na jejich vývoj. Pokud sázíme na jaře (nestihli jsme upravit na podzim záhon), vhodná doba je druhá polovina dubna, asi 2 – 3 týdny po založení záhonu.

Jaké jahody do truhlíku

Nejlepší jahody do truhlíku

Mé nejoblíbenější jahody jsou Mara de Bois, které plodí opravdu celou sezonu a chuť je vynikající. Pokud byste chtěli změnu, můžete zasít i měsíční jahody, které jsou pododrůdou lesních jahod a jež si všichni jistě pamatujete z dětství z lesních procházek.

Co sázet vedle jahod

Cibule, česnek, šťovík, špenát, brutnák jsou také výbornými sousedy pro jahody. Vůně koření odpuzuje škůdce, na které je kultura náchylná. Z okopanin je dobrým sousedem pro jahody kořenová petržel, která odpuzuje slimáky a slimáky z bobule. K jahodám můžete zasadit květiny, ale nejen pro krásu.

Jak si udělat pyramidu na jahody

Nejjednodušší je použít ke stavbě jahodové pyramidy duté zahradní tvarovky, které jednoduše vyskládáme vedle sebe a na sebe, načež vyplníme dutiny zeminou a na jaře vysadíme sazenice jahod.

Jak se pěstují jahody

Ideálním stanovištěm pro pěstování jahodníku je slunná část pozemku. Záhon by neměl být vystaven průvanu a zemina by rozhodně neměla být podmáčená. V polostínu jahodník bude taktéž plodin, ale počítejte s menší úrodou. Půdu je třeba zpracovat přibližně dva až tři týdny před výsadbou a perfektně ji odplevelit.

Jak správně sázet jahody

Spon v řádku volte 20-40 cm podle vzrůstu vybrané odrůdy. Při jednom řádku budete potřebovat 4-5 sazenic/m2. Nejlépe se vám bude sázet rýčem nebo lopatkou, kterou vytvoříte rýhu nebo jamku tak, aby šly kořeny svisle do země. Sazenice zasaďte tak, aby srdíčko bylo zároveň se zemí nikoliv utopené v zemi.

Kdy sadit jahody do truhlíku

Jakmile se v květnu oteplí a nehrozí už ranní mrazíky, je ideální čas pro výsadbu sazenic jahodníku! A pokud nemáte zahradu, neznamená to, že si musíte úrodu vlastních čerstvých slaďoučkých jahod odepřít. Dají se totiž vypěstovat i v domácích podmínkách na balkoně či terase.

Kdy dát ven jahody v truhlíku

Vysazujte je od března do října. Zvídaví a zkušení vyzkouší pěstování ze semínka. Je ale nutné obrnit se trpělivostí, rostou pomalu a seje se už v lednu nebo v únoru. Když si obstaráte nakvétající silné sazenice, letošní úrodu nezmeškáte.

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Co dát na záhon po jahodách

Co zasadit po jahodách. Jakmile jsou záhony vyčištěny a připraveny, můžete bezpečně zasadit luštěniny, které vás nejen potěší plodností, ale také zlepší stav půdy, nasytí ji dusíkem a uvolní ji. Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře.

Kdy se prodávají sazenice jahod

Přelom srpna a září je čas, kdy se objevují nabídky nových sazenic jahodníků.

Jak udělat záhon na jahody

„Pozemek musí být hluboko zrytý a zbavený všech vytrvalých plevelů. Tato příprava by měla být udělána alespoň tři týdny před výsadbou. Jahodník výborně roste na slabě kyselých půdách, pro zlepšení vlastností půdy je proto vhodné zapravit na pozemek speciální substrát pro jahody (na 10 m2 záhonu asi 75 l substrátu).

Kde zasadit jahody

Výběr a příprava záhonu

Jahodám nejvíce vyhovují slunná místa s hlinitopísčitou půdou, s dostatkem humusu a živin, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Proto je vhodné do místa výsadby zavčas přimíchat rašelinový substrát a promísit jej se stávající zeminou.

Jak zasadit jahody do palety

Jahodový záhon na paletě

Už jste zkoušeli pěstovat jahody na paletě Položte paletu na vybrané místo, naplňte ji čerstvou zeminou a do mezer, které poslouží jako řádky v záhonu, vysaďte jahody. Plná místa tak zamezí prorůstání plevele a v době dozrávání plodů budou šťavnaté jahůdky čisté.

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.

Kde sázet jahody

Jahodníku se nejlépe daří v půdě neutrální nebo mírně kyselé, dobře provzdušněné, hlinitopísčité a dostatečným obsahem humusu. Měla by se snadno prohřívat a nebýt příliš mokrá. Jílovité půdy je třeba upravit drenáží. Lehké, velmi vzdušné půdy, které se snadno prohřejí, jsou ideální pro ranné odrůdy jahodníku.

Co zasadit do palet

Pro osázení palet je možné využít téměř jakoukoliv rostlinu. Není problém kombinovat kvetoucí letničky třeba s bylinkami a drobným ovocem či zeleninou. Pro interiérové pěstování jsou vhodné jakékoliv pokojové květiny. Ideální jsou však rostliny o průměru 9, maximálně 12 cm.

Jak využít palety na zahradě

Spodní stranu palety potáhneme dvojitou vrstvou netkané textilie, v horizontální poloze paletu naplníme zeminou a vysazujeme sazenice (jednoletky, bylinky, hlávkový salát, měsíční jahody…). Paletu je vhodné nechat nějakou dobu v horizontální poloze, aby rostliny mohly zakořenit a růst chvíli v přirozené poloze.

Co sázet vedle sebe

Ideální je na stejný záhon vysadit v prvním roce košťáloviny, ve druhém kořenovou zeleninu, ve třetím plodovou zeleninu, ve čtvrtém listovou zeleninu a cibuloviny, v pátém roce vysadit brambory nebo rajčata, v šestém luskoviny a kuchyňské byliny, v sedmém roce vyměňte zeleninu třeba za jahody.

Co zasadit do palety

Pro osázení palet je možné využít téměř jakoukoliv rostlinu. Není problém kombinovat kvetoucí letničky třeba s bylinkami a drobným ovocem či zeleninou. Pro interiérové pěstování jsou vhodné jakékoliv pokojové květiny. Ideální jsou však rostliny o průměru 9, maximálně 12 cm.