Jak daleko od sebe sázet měsíční jahody?

Kam zasadit mesicni jahody

Jahodám nejvíce vyhovují slunná místa s hlinitopísčitou půdou, s dostatkem humusu a živin, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Proto je vhodné do místa výsadby zavčas přimíchat rašelinový substrát a promísit jej se stávající zeminou. Máte-li těžší půdu zvažte pěstování na vyvýšených záhonech.
Archiv

Kdy sázet jahody do záhonu

Jahody vysazujeme v dubnu nebo v květnu, anebo pak až na sklonku léta a na podzim (v srpen a v září). Jarní termín výsadby je lepší nejen proto, že rostliny lépe zakoření díky jarním dešťům a zimní vláze, ale navíc se sazenice během léta pěkně rozrostou, takže je pak na podzim můžeme rozesadit.

Kde sázet jahody

Jahodníku se nejlépe daří v půdě neutrální nebo mírně kyselé, dobře provzdušněné, hlinitopísčité a dostatečným obsahem humusu. Měla by se snadno prohřívat a nebýt příliš mokrá. Jílovité půdy je třeba upravit drenáží. Lehké, velmi vzdušné půdy, které se snadno prohřejí, jsou ideální pro ranné odrůdy jahodníku.

Jak se sází jahody

Slabě rostoucím odrůdám stačí 20 cm, středně rostoucím 30 cm a bujně rostoucím svědčí až 40 cm. Řádky by měly být 50-70 cm od sebe, kvůli snadnému ošetřování a také sběru. Po zasazení musí být sazenice pevně v zemi – můžeme to otestovat tahem, kterému musí odolat a zůstat v půdě.
Archiv

Co znamená mesicni jahody

Měsíční jahody (Fragaria vesca ssp. semperflorens L.) jsou poddruhem lesních divokých jahod (Fragaria vesca). Vyznačují se tím, že neodnožují (netvoří šlahouny) a jsou stáleplodící.

Kdy Vysevat mesicni jahody

Ven na balkon je vyneseme nejlépe v druhé polovině května, kdy už nehrozí jarní mrazíky, na záhony je však vysazujeme až na začátku června. Při výsadbě musíme dávat pozor, aby sazenice neměla srdíčko ponořené pod zemí, ale ani aby příliš nevyčníval nad povrch kořenový krček.

Jak daleko od sebe jahody

Slabě rostoucí odrůdy vysazujeme na vzdálenost 20 cm v řádku. Přičemž řádky jsou od sebe vzdálené 80 cm. Více rostoucí sazenice dáváme do řádků vzdálených 90 cm a jednotlivé sazenice pak vysadíme na vzdálenost 30–40 cm. Pro častěji zamokřené pozemky se doporučuje výsadba do hrůbků.

Jak pěstovat měsíční jahody

Jak měsíční jahůdky pěstovat

Sazeničky potřebují co nejvíce světla a dostatek vláhy. Zavlažování by mělo být pravidelné a rovnoměrné. Sluneční paprsky jahůdky potřebují zvláště v období zrání plodů, prospěje jim také pravidelné přihnojování. Za deštivého počasí vylévejte přebytečnou vodu, aby jahůdky neuhnily.

Kdy plodí mesicni jahody

Měsíční jahody plodí od léta do podzimu. Jahůdky jsou lahodné, chutí i vůní podobné lesním. Můžete je pěstovat na záhoně, v truhlíku i květináči. V březnu je nevyšší čas je vysít.

Kdy přesazovat měsíční jahody

Kdy přesadit Jakmile začnou semena klíčit, papír odstraňte a rostlinky je potřeba přesadit. To je ideální v době, kdy mají dva až tři listy. Na přesazení je vhodné použít květináče nebo rašelinové kořeny.

Jak rychle rostou jahody

Celoroční jahody jsou nejoblíbenější, protože rostou až pět let. Jahody, které zrají v červnu, vám během léta zajistí velké množství ovoce, ale vždy záleží na tom, kdy je zasadíte. Letní plodiny začnou nést ovoce asi dva měsíce po zasazení.

Co sázet vedle jahod

Cibule, česnek, šťovík, špenát, brutnák jsou také výbornými sousedy pro jahody. Vůně koření odpuzuje škůdce, na které je kultura náchylná. Z okopanin je dobrým sousedem pro jahody kořenová petržel, která odpuzuje slimáky a slimáky z bobule. K jahodám můžete zasadit květiny, ale nejen pro krásu.

Kdy plodí měsíční jahody

Měsíční jahody plodí od léta do podzimu. Jahůdky jsou lahodné, chutí i vůní podobné lesním. Můžete je pěstovat na záhoně, v truhlíku i květináči. V březnu je nevyšší čas je vysít.

Jak pečovat o stále plodící jahody

Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.

Jak velký květináč na jahody

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny.

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Co dát na záhon po jahodách

Co zasadit po jahodách. Jakmile jsou záhony vyčištěny a připraveny, můžete bezpečně zasadit luštěniny, které vás nejen potěší plodností, ale také zlepší stav půdy, nasytí ji dusíkem a uvolní ji. Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře.

Jak dlouho vydrží Stáleplodící jahody

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.

Kdy stříhat mesicni jahody

Stále plodící a měsíční jahody jsme také střihali v létě. V případě jahod stále plodících to bylo po první sklizni, druhá sklizeň ještě běží. Měsíční jahody si o letní střih také řekly, většinou během srpna, kdy množství žloutnoucích listů již vyburcuje pěstitele jahod k tomu, aby zasáhnul a rostliny prostříhal.