Kdy se neplatí darovací daň
To obvykle bývá jeden kalendářní rok. Dále s tímto platí, že musí příjmy zdanit každý obdarovaný, pokud není v přímé příbuzenské linii s dárcem. A kdo nemusí platit darovací daň Z logiky věci tedy nedaníte příjmy z darů, pokud součet hodnot všech darů téhož dárce nepřesáhne hranici 15 000 Kč.
Jak uplatnit slevu na dani za dar
1) Fyzické osoby
V úhrnu lze za období leden-prosinec odečíst nejvýše 30% ze základu daně. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) uplatňují odpočet darů z daní přímo ve svém daňovém přiznání. Zaměstnanci, kteří si podávají vlastní daňové přiznání, uplatní odpočet obdobně jako OSVČ – tedy ve svém daňovém přiznání.
Archiv
Jak zdanit přijatý dar
Povaha nabytých darů nehraje v otázce osvobození od daně žádnou roli. Pokud příležitostné dary zákonný limit přesáhnou, platí se daň z jejich celkové hodnoty. Osvobozeny mohou být dary také u osoby, která darované prostředky použije například na své léčení nebo nákup zdravotní pomůcky.
Co lze odečíst z dani 2023
Kompletní přehled nezdanitelných položek
Druh odpočtu | Maximální odpočet ze základu daně |
---|---|
Penzijní připojištění | 24 000 Kč |
Soukromé životní pojištění | 24 000 Kč |
Dary | 30 % ze základu daně |
Odborové příspěvky | 1,5 % zdanitelných příjmů nebo 3 000 Kč |
Archiv
Co je lepší dědictví nebo darovací smlouva
Mezi příbuznými je lepší a výhodnější rozdělení majetku na základě darovací smlouvy. Nebudou platit nic. V dědictví se hradí odměna notáři vypočítaná z výše děděného majetku. Mezi nepříbuznými osobami je to opačně, neboť by při darování hradili daň z příjmu, která odměnu notáře při dědickém řízení bude vždy převyšovat.
Jak sepsat darovací smlouvu na nemovitost
Co musí darovací smlouva na nemovitost obsahovatIdentifikace smluvních stran, tedy to, kdo je dárce a kdo obdarovaný.Popis nemovitosti, který musí být dostatečně přesný.Prohlášení dárce o vlastnictví dané nemovitost.Informace o převedení vlastnických práv a přijmutí daru obdarovaným.
Jak sepsat darovací smlouvu
Darovací smlouvu můžete sepsat u notáře (jejich seznam najdete na webových stránkách Notářské komory ČR) nebo u svého právního zástupce. Můžete si ji ale sepsat také sami. V tom případě se ale doporučuje podpisy na smlouvě úředně ověřit (tzv. legalizovat), tj.
Jaké dary si lze odečíst z dani
Od základu daně lze odečíst dary na vědu a vzdělávání, výzkumné a vývojové účely, kulturu, školství, na policii, na požární ochranu, na podporu a ochranu mládeže, na ochranu zvířat a jejich zdraví, na účely sociální, zdravotnické a ekologické, humanitární, charitativní, náboženské pro registrované církve a náboženské …
Jaké dary jsou osvobozeny od daně
„Daníte-li jako fyzická osoba, jsou od daně osvobozeny všechny vámi nabyté příležitostné dary, pokud jejich celková hodnota za jedno zdaňovací období nepřevyšuje částku 15 000 Kč.
Jaká částka se nemusí danit
Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.
Co všechno se dá odečíst z dani
Odčitatelné položky
Daňový odpočet | Částka |
---|---|
Životní pojištění | maximálně 24 000 Kč/rok |
Školkovné (sleva za umístění dítěte) | maximálně 16 200 Kč/rok |
Úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření | maximálně 300 000 Kč/rok (při uzavření úvěru do 1. 1. 2021), maximálně 150 000 Kč při uzavření po 1. 1. 2021 |
Jak se vyhnout dani z dědictví
Podle zákona o dani z nemovitosti by byl dědic osvobozen od daně z příjmů za podmínky, kdy nemovitost vlastní déle než pět let. Pokud cena zděděné nemovitosti přesáhne hodnotu 5 milionů korun, vzniká dědici povinnost tuto skutečnost nahlásit finančnímu úřadu.
Jak by měla vypadat darovací smlouva
ve smlouvě musí být jasně uvedená jména, adresy, rodná čísla (či data narození) dárce i obdarovaného, smlouva musí obsahovat také podrobný popis darované věci (např. v případě nemovitosti je nutné uvést číslo popisné, parcelní číslo, katastrální území apod.), samozřejmostí je také datum a podpisy zúčastněných.
Na co si dát pozor při darování nemovitosti
Darování nemovitosti vyžaduje písemnou smlouvu, kterou musí ověřit notář. Pouze vlastník nemovitosti může darovat nemovitost. Příjemce (darovaný) je osoba, která nemovitost dostává jako dar. V České republice se neplatí daň z daru mezi přímými příbuznými (manželé, rodiče a děti).
Jaká je výše darovací daně
Fyzické osoby tak platí daň ve výši 15 %, právnické pak 19 % z hodnoty daru.
Jak doložit dar
Potvrzení o daru
K tomuto účelu slouží potvrzení o poskytnutí daru, které vystaví příjemce daru. Z potvrzení musí být patrné, kdy přesně byl dar poskytnut a že již byl poskytnut. Případně je možné doložit poskytnutí daru darovací smlouvou a výpisem z účtu, který dokládá, že dar byl skutečně poskytnut.
Na co se vztahuje darovací daň
Poplatníkem daně je obecně nabyvatel majetkových hodnot (nejčastěji, pokud jde o písemné darovací smlouvy, pak nemovitostí), tedy obdarovaný. Předmětem daně darovací je bezúplatné nabytí příjmů (plnění, majetku včetně nemovitostí) na základě právního úkonu, a to bez poskytnutí protihodnoty či protiplnění.
Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně
Od daní jsou každoročně osvobozeny příjmy podle § 10 odst. 3) zákona 568/1992 Sb a příjmy podle paragrafu 4 zákona. Jedná se například výdělky z příležitostné činnosti, výhry z loterií a sázek do milionu korun, příjmy z pojištění majetku, z nabytí vlastnického práva k pozemku (ze zřízení věcného břemene) a podobně.
Ve kterých zemích se neplatí daně
Země bez daní, které nevyžadují výkaznictví jsou malé státy třetího světa. Nejznámějšími pobřežními zónami tohoto typu jsou Bahamy, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy a Belize.
Jak snížit daňový základ
Svůj daňový základ můžeme snížit o dar, poskytnutý na vyjmenované účely (jedná se především o dary na humanitární, zdravotní, kulturní a jiné společensky prospěšné účely). Minimální výše darů je 1.000 Kč, maximální 15% ze základu daně. V roce 2020 a 2021 si mimořádně můžete odečíst až 30 % ze základu daně.
Co je to nezdanitelná část základu daně
Nezdanitelné části základu daně jsou ročními odpočty, které snižují základ daně ať při ročním zúčtování záloh, nebo v daňovém přiznání poplatníka. Od základu daně lze odečíst následující položky: Poskytnutí daru. Zaplacené úroky z úvěru.
Kdo platí notáře při dědictví
Úkony notáře se hradí z dědictví. Základem odměny notáře je obvyklá cena zůstavitelova majetku, který se stal předmětem řízení o dědictví. Konkrétní výše se stanovena v tzv. notářském tarifu.
Jak zpochybnit darovací smlouvu
Dobrý den, pokud dárci stále žijí, nelze napadnout darovací smlouvu třetími osobami. Mohli by to udělat jen dárci a to pouze ze zákonných důvodů. Po smrti dárce mají dědicové právo darovací smlouvu napadnout.
Kdo píše darovací smlouvu
Je-li předmětem daru nemovitá věc, musí být darovací smlouva písemná. Notář vám může darovací smlouvu, jejímž předmětem bude nemovitá věc, sepsat ve formě notářského zápisu, který je na rozdíl od smluv sepsaných například advokátem veřejnou listinou.
Co musí být na potvrzení o daru
Potvrzení o daru musí obsahovat základní údaje, ze kterých je evidentní, kdo je poskytovatelem a příjemcem daru, hodnota daru, účel daru a případně i datum darování. Odečíst si dary od daňového základu mohou rovněž právnické osoby, pokud částka dosahuje alespoň 2 000 Kč (podle § 20 odst. 8 zákona o dani z příjmu).