Jak dýchá včela?

Jak se nazývá ústní ústrojí včely

Sosák včela využívá při nasávání nektaru, medu, vody, při předávání potravy, při krmení matky a larviček nebo při čištění buněk. Díky těmto funkcím označujeme ústní ústrojí včely jako lízavé sací.

Jak dlouho vydrží včela pod vodou

Vzdušnice se rozvětvují do husté sítě jemných kapilár, tracheol a místy se rozšiřují do vzdušných vaků. Kyslík se tak dostává přímo k buňkám tkání a orgánů včelího těla, odkud je zase odváděn oxid uhličitý. Díky tomuto dýchacímu systému se včela neutopí, vydrží pod vodou desítky minut.

Jak se množí včely

Úkolem matky je klást vajíčka a postarat se o růst a rozmnožování včelstva. To začíná snubním letem – v jeho průběhu se postupně spáří s až 15 trubci. Jejich sperma si uchovává v semenném váčku po celý život a postupně jím oplodňuje vajíčka. Páření již nikdy neopakuje.

Kde se vyskytuje včela

Rozšíření Včely se vyskytují všude tam, kde jsou rozkvetlé louky. A to nejen u nás, ale po celém světě.

Co najdeme na hrudi včely

Hruď včely je složena ze tří hrudních článků: předohrudi, středohrudi a zadohrudi a zadečkového článku zvaného bedro.

Co jedí včely

Potrava včel sestává z:bílkoviné složky – pyl květůglycidové složky – nektar hmyzosnubných květů a medovice, což je odpadní produkt metabolismu mer a mšic.

Jak poznat zralý med

Zralé medy jsou husté i v teplé místnosti. Když sklenici otočíme dnem vzhůru, vytvoří se kulovitá bublina, která pomalu putuje vzhůru. Pokud se vzduchová bublina pohybuje v medu rychle jako v kompotu, jde o med nedostatečně zralý nebo falšovaný přídavkem vody.

Jak daleko létají včely

Včela medonosná je schopná za pastvou uletět v jarním období cca 100 m až 1 km. Později se délka doletu prodlužuje na 2 až 4 km. Pro včely je důležité, aby v těchto „okruzích" měly dostatečnou nabídku nektaru, pylu, vody.

Proč včely sbírají pyl

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Co škodí včelám

Co včele škodí1) Nástavkový úl. Často padají názory, že nástavkový úl je špatný a velice odlišný od dutiny stromu.2) Mezistěny a jejich kvalita. Mezistěny se začaly do včelstev dostávat už koncem 19.3) Změna klimatu.4) Změna krajiny.5) Převčelenost krajiny.6) Nemoci.

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Co dělá včela v zimě

Včely v zimě nespí. Chladné období roku přežívají v chomáči – kouli vytvořené uvnitř úlu či hnízdní dutiny napříč plásty. Ve vnější vrstvě se pravidelně střídají – "jdou se ohřát dovnitř". V izolaci si včely na okraji chomáče pomáhájí navíc ještě roztažením křídel.

Jak daleko letí včela

Včela medonosná je schopná za pastvou uletět v jarním období cca 100 m až 1 km. Později se délka doletu prodlužuje na 2 až 4 km. Pro včely je důležité, aby v těchto „okruzích" měly dostatečnou nabídku nektaru, pylu, vody.

Jak se pozná kvalitní med

Zda-li si med udrží svou formu a spadne na dno jako celek, je to pravý med. Můžete taky smíchat med s malým množstvím vody a dvěma či třemi kapkami octa. Pokud se objeví pěna, jedná se o nekvalitní med. V případě, že po otevření sklenice s medem na povrchu objevíte pěnu, to nevadí.

Kdy se točí med

První med bývá zralý většinou kolem poloviny května.

Je to med květový z ovocných stromů a řepky. K poslednímu vytáčení medu dochází nejčastěji v červenci a ihned po vytočení medu je nutné včely zakrmit. V pozdním létě se pak nejedná o med květový, ale je ze smrku a modřínu.

Co nám přinášejí včely

Včely se každý rok postarají o opylení 80% evropské úrody i divokých rostlin. Lidem přinášejí užitek v podobě medu, propolisu, vosku a mateří kašičky, ale také pracovních příležitostí. Včelaření zlepšuje životy lidí na celém světě. Včely se každý rok postarají o opylení 80% evropské úrody i divokých rostlin.

Co loví včely

Potrava. Dospělí jedinci se živí nektarem. Ten většinou získávají z květů, ale samičky jsou schopny hnětením kusadly donutit ochromené včely vydávit nektar, který mají ve voleti, a ten pak slízat.

Jak oživit včelu

Pokud máte zahrádku, jste naprosto ideální adept na včelího superhrdinu. Klíčovým slovem je pro vás diverzita, to znamená výsadba pestré směsi rostlin a stromů tak, aby měly včely i čmeláci květy k dispozici od jara do podzimu. Chybu neuděláte, pokud na zahradě budete mít hluchavky, ovocné stromy nebo vrby.

Co se stane když vymřou včely

Je to malé, nenápadné, ale na jeho existenci jsou závislé až čtyři pětiny všech rostlin. Jabloně, hrušky, třešně, švestky a angrešty by bez včel měly nižší úrodu až o dvě třetiny, řepka nejméně o třetinu. Do pár let by mohly zmizet tisíce druhů rostlin a s nimi i další hmyz, pro který jsou zdrojem potravy.

Proč včely opylují květy

Včely plní důležitou úlohu v rozmnožování rostlin. Rostliny pro rozmnožování potřebují přenést pyl z tyčinky na pestík neboli opylovat. Některé rostliny k tomu využívají vítr, většina ale potřebuje hmyz.

Co dělají včely v úlu

Jejich úkolem a vyhledávání a donášení potravy, zpracování medu, konzervování pylu, výstavba plástů, krmení matky, trubců a plodu, hlídají vchod do úlu, čistí jej a tak dále.

Jak spí včela

Věděli jste, že včely spí 5 až 6 hodin denně a při spánku se drží za nohy. Dáša Barcalová and 517 others like this. Mnohdy je uváděno, že se včely na jaře probouzejí. Včely nespí, nemohou se tedy na jaře ani probudit.

Čím se řídí včely

Včely se řídí pachem včelí matky, která vylučuje feromony. Tyto látky uvolňují někteří živočichové do okolního prostředí a vábí jimi většinou opačné pohlaví. Existují ale i značkovací feromony, které tvoří matka i dělnice na chodidlových žlázách a včely si jím označují i česno, aby se lépe orientovaly.

Který med je nejzdravější

Podle zkušeného učitele včelařství Evžena Báchora je zdravější světlý květový med. Medovicové tmavé lesní medy netuhnou, proto si lidé myslí, že jsou kvalitnější. Ale jsou hůře stravitelné, protože obsahují vysoké procento minerálních látek. Pro regeneraci lidského organismu je ideální květový med luční.

Jak včely sbírají pyl

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.