Jaká dřevina má nejtvrdší dřevo?

Jaké dřevo je nejtvrdší

Podle Jankovy stupnice, která měří odolnost dřeva proti proražení, jsou nejtvrdší dřeva na světě: Lignum vitae (Guaiacum officinale): tropické dřevo pocházející ze Střední a Jižní Ameriky. Má extrémní tvrdost, Jankova stupnice dosahuje hodnoty 4 500 liber síly (20 034 N), což z něj činí nejtvrdší dřevo na světě.

Které dřevo je nejlehčí

Balsové dřevo je nejlehčí ze všech dřev na světě.

Které dřevo je tvrdší buk nebo dub

Tvrdost dřeva – tabulka

Druh dřeva Tvrdost kWh z 1 PRMS suchého dřeva
buk tvrdé 1220
habr tvrdé 1233
dub tvrdé 1238
jasan tvrdé 1241

Archiv

Co je tvrdší jasan nebo dub

Mezi tvrdým palivovým dřívím je nejvíce výhřevné tvrdší listnaté dřevo: dub, buk, bříza a jasan, absolutním šampionem je pak habr. Měkké dřevo (nejčastěji z jehličnanů) naproti tomu hoří rychleji, ale dobře se z něj dělají třísky vhodné na podpal a seženeme jej za nižší cenu.
Archiv

Co je tvrdší smrk nebo borovice

Borovice má dřevo měkké, ale tvrdší než smrk, lehké až středně těžké, křehčí a málo pružné. Má vysoký obsah pryskyřice, proto je velmi trvanlivé i ve vlhku, zejména ve vodě. Pryskyřice však není v dřevní hmotě rozložena rovnoměrně, proto je borovicové dřevo náchylné k jejím výronům.

Které dřevo je nejtěžší

Objemová hmotnost. Nejtěžší dřevinou světa je považována Black Ironwood, česky přeložitelné jako Černé železné dřevo, jehož hodnota se uvádí 1355 kg/m3.

Jaké dřevo má největší výhřevnost

Nejvyšší výhřevnost ze všech stromů má habr, za který si však připlatíte. Dobře zatopíte i dubem, ale oba stromy schnou až dva roky. Velmi žádaným dřevem na topení je bříza, která sice nemá tak vysokou výhřevnost, ale schne pouze rok a navíc v krbu nepraská.

Co je lepsi dub nebo buk

Dub má mnohem hezčí strukturu, ale přírodní pařený buk má zase příjemnou načervenalou barvu. Vše je pouze o vkusu a finančních možnostech zákazníka, jelikož spotřeba dubu velmi stoupá (většina produkce jde do Asie) a duby jako takové nestačí dorůstat. Tím je ovlivněna i vyšší cena produktů z dubu.

Které dřevo špatně hoří

Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.

Které dřevo hoří nejdéle

Jaké dřevo je nejvhodnější

dřevo – dub, buk, jasan, habr nebo dřevo z ovocných stromů. Tato dřeva hoří sálavým plamenem a zanechávají velké množství rozžhavených uhlíků, ze kterých sálá příjemné teplo po dlouhé hodiny.

Z jakého dřeva je nejlepší postel

Není nad bytelnou postel ze silného přírodního dřeva. Nejlepším materiálem je buk, dub, případně borovice či smrk. Pokud se dřevo přírodně pomalu suší, vydrží pak mnohem déle, než dřevo sušené uměle horkým vzduchem v sušárnách.

Jaké je nejdražší dřevo na světě

Jde o tzv. oudh, neboli agarové dřevo. Pochází ze stromů Aquilaria crassna, rostoucích na pomezí Thajska a Laosu.

Které z paliv má největší výhřevnost

Hnědé uhlí dosahuje výhřevnosti 10000 až 19000 kJ/kg, černé uhlí 21000 – 31000 kJ/kg, koks 23000 až 30000 kJ/kg a brikety 19000 až 26000 kJ/kg. Více méně se dnes i přes vysokou výhřevnost od vytápění uhlím ustupuje a uhlí je nahrazováno například peletami.

Co znamená postel z masivu

Jak už jsme popsali výše, tak masiv je buď rostlý kus dřeva bez přidání dalších materiálů, anebo lepené dřevo z lamel o vysoké kvalitě. Postele jsou však vyráběny i z dalších materiálů, které mohou budit dojem, že se jedná o masivní dřevo.

Jak poznat ebenové dřevo

Na první pohled je poznat, že ebenové dřevo, oproti většiny dřev, má barvu tmavě černou.

Kde roste Eben

Je rozšířena v tropech a subtropech celého světa, několik opadavých druhů přesahuje do mírného pásu. Největším rodem je tomel (Diospyros, asi 732 druhů). V tropické Americe jsou soustředěny především v nížinném deštném lese, několik druhů však roste i na venezuelských stolových horách a v Andách.

Jak hoří smrk

Obsah

dřevo kWh/prm kWh/kg*
olše 1500 4,1
jasan 2100 4,2
smrk 1600 4,4
borovice 1700 4,4

Co je lepší smrk nebo borovice

Smrkové dřevo oproti dřevu z borovice neobsahuje tolik pryskyřice, netmavne a jeho povrch je stálý. Pokud jste vyznavači přírodního vzhledu dřeva a nechcete mít postel uměle obarvenou přírodními vosky, je smrkový masiv jasná volba. Dřevo smrku je vhodné pro jakoukoli barevnou variantu (moření, lakování).

Jaké je nejdražší dřevo

Jde o tzv. oudh, neboli agarové dřevo. Pochází ze stromů Aquilaria crassna, rostoucích na pomezí Thajska a Laosu. Ony stromy zase až tak zajímavé nejsou.

Jaká dřevina je bez lesku

Bříza. Dřevo břízy je smetanově bílé, někdy našedlé, nahnědlé i narůžovělé, bez lesku. Je stejnoměrně husté, středně tvrdé, pevné, dobře se ohýbá. Typická kresba březového materiálu působí velmi elegantně.

Jak vypadá ebenové dřevo

Eben je velmi tvrdé a těžké dřevo černé barvy s jemnou strukturou. Pochází z tropických stromů rodu tomel (Diospyros) z čeledi ebenovitých. Používá se k výrobě nábytku, hudebních nástrojů (resp. jejich částí jako hmatníků), ozdobných předmětů, intarzii či v řezbářství.

Jak poznat borovici od smrku

Borovice přijímá mořidla i nátěry hůře než smrk. Bělové dřevo je nažloutle nebo načervenale bílé. Jádrové dřevo je načervenale žluté, tmavne až na hnědočervenou.

Které stromy mají velmi tvrdé dřevo

Rozdělení dřeva podle tvrdosti

skupina kg/cm² příklady
tvrdá >650 dub, ořešák, javor, třešeň, jabloň, jasan, buk, hrušeň, švestka, akát, habr
velmi tvrdá >1000 dřín, svída, ptačí zob, dub pýřitý, zimostráz
neobyčejně tvrdá >1500 eben cejlonský, africký grenadil, guajak a jiné exotické dřeviny

Jak vypadá jasanové dřevo

Dřevo jasanu ztepilého je světle hnědé až hnědé, s dekorativní texturou a zřetelnými letokruhy, podobně jako u dubového. Je pružné a houževnaté, avšak málo odolné vůči dřevokaznému hmyzu a povětrnostním vlivům. Používá se zejména na podlahy, nábytek, bedny, držadla aj.

Jakou barvu má ebenové dřevo

Eben je velmi tvrdé a těžké dřevo černé barvy s jemnou strukturou. Pochází z tropických stromů rodu tomel (Diospyros) z čeledi ebenovitých.