Jak dezinfikovat substrát?

Jak sterilizovat substrát v troubě

Máte hned několik možností, jak jí docílit. Vždy se ale musíte smířit s tím, že takto ošetříte jen omezené množství zeminy, takže vás to bude stát čas i peníze. Zeminu navrstvěte na starý plech a dejte ji do klasické trouby. Teplotu nastavte na 90 – 100 stupňů Celsia a pečte alespoň 45 minut.
Archiv

Jak sterilizovat substrát

Nejjednodušší metodou sterilizace substrátu je proplach vroucí vodou. Samotnou sterilizaci substrátu je vhodné podpořit hygienou rukou, případně můžete použít jednorázové latexové či čisté zahradní rukavice.

Jak ošetřit substrát

Substrát můžeme nechat 1–3 dny dokonale proschnout. Účinné je i důkladné prohřátí v mikrovlnce či v troubě na plechu (počítejte ovšem s nepříjemným zápachem). Larvy zlikviduje i propaření v tlakovém hrnci. Substrát je také možné propláchnout roztokem manganistanu draselného nebo roztokem peroxidu vodíku.

Jak namíchat vlastní substrát

Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.

Jak zbavit substrát škůdců

Nejjednodušší řešení Jedním z nejjednodušších řešení představují lepové štítky a šipky, které se zapíchnou do hlíny vedle rostliny a postupně pochytají mušky, které nebudou moci klást další larvy. Až se již nakladené larvy vylíhnou, přilepí se na šipky a postupně všichni škůdci vymřou.

Jak spařit substrát

Doporučuje se chvíli péct v troubě na 220 °C, lze použít mikrovlnku (i když je to poněkud zapáchající metoda), substrát lze také spařit vařící vodou (přelitím svařenou vodou). Eliminuje se tak nakažení rostlinek plísněmi a houbami, na což jsou zejména klíčící rostliny velice citlivé.

Jak dlouho si sedá zemina

Tím, že tlačí na zeminu pod sebou, v místě, kde je postavený, je zemina stlačována touto silou. Daná zemina se ovšem nestlačí v jednom okamžiku, ale stlačuje se postupně. Proto než si dům takzvaně „sedne“, trvá to i několik let.

Co pridat do substratu

Substráty se nejčastěji míchají ze zeminy, humusu, rašeliny, písku a případně i perlitu. Tuto směs zároveň obohacujeme o živiny (kvalitní kompost, guano apod.). obohatit můžeme substrát i o mykorhizní houby, to je již ale vyšší level.

Jak namíchat substrát pro jehličnany

Substrát se doporučuje namíchat z rašeliny nebo jehličnaté hrabanky, ostrého písku a dobře vyzrálého kompostu v poměru 2:1:1. Semenáčky jehličnanů bývají napadány plísněmi, proto je lépe výsevný substrát sterilizovat.

Jak zbavit hlínu smutnic

Prostě odeberte u rostlin vrchní 1-2 cm zeminy (zde se totiž nacházejí nakladená vajíčka) a následně dosypejte novým. Parazitické hlístice (rod Steinernema feltiae): nejšetrnější a nejúčinnější možností, jak zlikvidovat přemnožené smutnice je povolat do zbraně jejich přirozené nepřátele – parazitické hlístice.

Jak se zbavit škůdců na pokojových rostlinách

Nejčastější metody hubení škůdcůDůkladné umytí rostliny mýdlovou vodou.Použití postřiku nebo parazitických hlístic určených na konkrétní škůdce.

Co s použitým substrátem

Použití starého substrátu na jaře

Pokud chcete použít čistě přírodní hnojivo, tak k 70% starého substrátu přidejte 30% kompostu s pár hrstmi organické přísady jako je například rybí moučka nebo vermikompost. Vše důkladně promíchejte a máte připravený kvalitní substrát, do kterého můžete vysadit nové rostliny!

Jak vysévat semena smrku

Výsev smrku krok za krokem

Vyčištěnou nádobu vyplňte sterilizovanou směsí rašeliny (jehličnaté hrabanky), dobře vyzrálého kompostu a ostrého písku v poměru 2 : 1 : 1. Semena rozložte s dostatečnými rozestupy na substrát a zasypte pískem ve vrstvě, která odpovídá dvoj až trojnásobku průměru semen.

Co proti Muškám v hlíně

Dospělé mušky smutnice v květináči zlikvidujete pomocí žlutých lepových pásků, zapíchnutých do zeminy. Larvy smutnic, žijící v hlíně, zahubíte zálivkou parazitických hlístic rodu Steinernema, prodávaných pod názvem Nemaplus. Občas si lidé stěžují, že jim lepové šipky nepomohly k úplnému vyhubení smutnic.

Jak vypadají larvy smutnic

Samičky ale do vlhkého substrátu kladou vajíčka, ze kterých se líhnou nebezpečné larvy. Jsou o něco větší než dospělí jedinci (měří až 7 mm), jsou bílé, někdy i průhledné. Od ostatních je snadno poznáme, mají totiž černé hlavičky. Larvy se většinou živí odumřelými částmi rostlin, některé však napadají i živé tkáně.

Co zabírá na molice

Ochrana proti molicím není snadná. Ošetření je třeba udělat již při prvním výskytu škůdce. K ošetření je možné použít přípravek Mospilan 20 SP nebo Proti mšicím a molicím (Mospilan). Vzhledem k biologii molic je třeba, aby se jakékoliv ošetření proti molicím opakovalo třikrát po sobě v intervalech pěti až sedmi dnů.

Co se starou zeminou

Vzhledem k tomu, že zemina pro květináče při používání ztrácí živiny, je dobré abyste před opětovným použitím smíchali starou zeminu s novou a tím ji osvěžili. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak znovu použít zeminu pro květináče, je přidat ji do stávajících záhonů a kompostových zásobníků.

Jak uchovávat substrát

Nejčastěji se její ukládání řeší formou tzv. deponie, což je dočasné místo vymezené k uložení vykopané zeminy. Cena uložení výkopové zeminy na deponii se pohybuje kolem 300 korun za jeden kubík (přičemž 1 m3 výkopové zeminy váží přibližně 1,5 tuny), uložení sutě bývá asi o třetinu dražší.

Jak rychle rostou smrky

Smrk roste tak rychle, že za prvních 20 let přiroste ročně průměrně 31 cm a dále od 21 do 40 let přiroste ročně průměrně 49 cm.

Jak je vysoký smrk

Dorůstá výšky až 50 m. Jehlice jsou 10–25 mm dlouhé, 1 mm široké, na průřezu čtyřhranné a na konci zašpičatělé. Rozmnožovací orgány jsou jako u ostatních nahosemenných rostlin šišticovité.

Jak se zbavit smutnic v hlíně

Dospělé mušky smutnice v květináči zlikvidujete pomocí žlutých lepových pásků, zapíchnutých do zeminy. Larvy smutnic, žijící v hlíně, zahubíte zálivkou parazitických hlístic rodu Steinernema, prodávaných pod názvem Nemaplus.

Jak škodí smutnice

Jak smutnice škodí rostlinám Dospělé mušky jsou pro rostliny neškodné, ale jejich larvy požírají zahnívající kořínky, cibulky a spodní části stonků, čímž rostliny oslabují nebo způsobují jejich úhyn. Rovněž na kořínky mohou přenést fytopatogenní houby, které dále způsobují hnilobu.

Co nemají rádi molice

Například molice nemají rády rýmovník, levandule zase ochrání proti mšicím, lilík mochyňovitý proti molicím a aksamitníky čili afrikány proti háďátkům kořenovým a dalším hmyzím škůdcům. Vyzkoušejte i osvědčené domácí postřiky. Výluh z kopřiv pomůže při likvidaci mšic.

Jak se zbavit molice bez chemie

Doma si můžete vyrobit postřik s pár kapkami “jaru” na nádobí nebo tekutého mýdla (použijte ekologické). 💡 Tip: Komerčním ekologickým postřikem je například Rock Effect (od Agro CS) nebo Spruzit (od Neudorff). Oba fungují i na mšice. 7️⃣ Dospělé molice se dají vysát malým vysavačem, takovým tím na drobky.

Jak oživit zeminu

Těžké půdy je výhodné hnojit hnojem, který půdu nejenom vyživí, ale také prohřeje. Těžká půda obsahuje ve srovnání s písčitou mnoho jílovitých částic. Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo.