Jak dělíme světlo?

Jak dělíme zdroje světla

Zdroje světla dělíme na vlastní a nevlastní. Tělesa, která záření samy vysílají, nazýváme zdroje vlastní, zatímco tělesům světlo odrážející říkáme zdroje nevlastní. Zdroje vlastní mohou být dále děleny v závislosti na tom, jakým způsobem světlo vyzařují, na zdroje přírodní a umělé (viz níže).
Archiv

Co je to světlo fyzika

Světlo je elektromagnetické vlnění, které má ve vakuu vlnové délky od 390 nm do 770 nm. Světlo různých vlnových délek vyvolává u člověka zrakový vjem, který charakterizujeme jako barvu světla. Nejkratší vlnové délce odpovídá barva fialová a nejdelší barva červená.
ArchivPodobné

Co je to světlo

Světlo je elektromagnetické záření, které si můžete představit jako energii, která prochází vzduchem se specifickou frekvencí nebo vlnovou délkou. Čím kratší je vlnová délka, tím více energie vlna obsahuje a čím delší je vlnová délka, tím hlouběji může vlna proniknout do lidské tkáně.

Jaké vlastnosti má světlo

Tři základní vlastnosti světla (a elektromagnetického vlnění vůbec) jsou : svítivost (amplituda), barva (frekvence) polarizace (úhel vlnění).

Jaký je zdroj světla

Světelný zdroj je zdroj elektromagnetického záření, respektive viditelné části tohoto spektra (380–780 nm), kterou je možno spatřit lidským okem. Rozlišujeme zdroje přírodní a umělé, dále pak vlastní a nevlastní. Přírodním zdrojem může být například Slunce, umělé jsou člověkem vyrobené.

Jak vzniká světlo

Ať už světlo pochází z jakéhokoliv zdroje, příčinou jeho vzniku jsou změny energie elektronů v atomech. Záření s vlnovou délkou menší než 390 nm je pro náš zrak neviditelné, nazývá se ultrafialové a vzniká také přeskokem elektronů mezi kvantovými drahami.

Jak se měří světlo

Intenzita osvětlení se měří pomocí jednotky LUX (lx). 1 lx se počítá poměrem světelného toku (1 lm) dopadajícího na 1 m². Běžná intenzita denního světla se pohybuje v rozmezí mezi 100 a 10 000 lx. Například při zatažené obloze je hodnota intenzity světla okolo 1000 lx.

Kdo vymyslel světlo

Podle novodobých výzkumů žárovku sestrojilo nezávisle na sobě 20 vědců a vynálezců ještě před Edisonem. Ovšem úspěšně ji patentoval Thomas Alva Edison v roce 1879 – první Edisonova žárovka byla rozsvícena 21. října 1879 a svítila 40 hodin.

Jaká je rychlost světla

Většina lidí má v povědomí, že se světlo šíří extrémně vysokou rychlostí, kterou nelze žádným způsobem překonat. Toto tvrzení se ale vztahuje jen k přenosu informace a rychlost, o které se hovoří, je rychlostí světla ve vakuu. Tato rychlost je přibližně 300 000 kilometrů za sekundu.

Co je to stín

Stín je místo, tmavá oblast, kam nedopadá téměř žádné světlo. Stín je za každým neprůhledným tělesem, na které dopadá zpředu světlo. Průmět stínu na plochu vytváří dvourozměrnou siluetu tělesa, na které zdroj světla svítí. Stín je element šerosvitu – neosvětlený nebo špatně osvětlený prostor objektu.

Jak funguje světlo

Světlo se chová současně jako vlny i jako částice. U záření s delší vlnovou délkou převládá vlnový charakter, naopak korpuskulární neboli částicový charakter převládá u záření s kratší vlnovou délkou. Pro živé organismy jsou velmi nebezpečné fotony tvrdého ultrafialového záření.

Co je viditelné světlo

Viditelné záření, neboli světlo, je viditelná část elektromagnetického záření. Jeho frekvence se pohybuje v rozmezí od 3,9 x 1014 Hz do 7,9 x 1014 Hz. Vlnové délky odpovídají intervalu 390 nm – 760 nm.

Jak dlouho letí světlo z měsíce na zem

Vzdálenost mezi Měsícem a Zemí je 384 400 km a paprsek světla urazí tuto vzdálenost za 1,255 sekundy.

Jak se pohybuje světlo

Rychlost světla či jiného elektromagnetického záření ve vakuu činí přesně 299 792 458 metrů za sekundu, tedy 1 079 252 848,8 km/h. Označuje se písmenem c (z latinského celeritas = rychlost). Je nejvyšší možnou rychlostí, jakou se ve vesmíru může šířit signál či informace.

Co to je polostín

Polostín je označení pro nepřímo osvětlené místo, kde není ještě intenzivní stín. Polostín ale může být také místo, kde je alespoň část denní doby stín a část dne světlo (například přímé slunce dopoledne, zbytek dne stín). Hra stínů a polostínů na stropě místnosti.

Kdy je nejdelší stín v roce

Nejdelší den a nejkratší noc

Slunovrat, který ohlašuje první den astronomického léta, přichází vždy 20. nebo 21. června. Slunce v tento den stráví na obloze nejdelší dobu, stojí nejvýše nad obzorem a stíny jsou v poledne nejkratší v celém roce.

Co to je modré světlo

Modré světlo je takový typ světla, který produkují obrazovky našich telefonů, notebooků, televizí a tabletů. Modré světlo produkují i úsporné žárovky či zářivky. Je specifické tím, že aktivuje sítnici oka 100x více než světlo bílé a silně působí na lidský organismus.

Jak dlouho trvá cesta do vesmíru

S využitím Hohmannovy oběžné dráhy trvá let k Marsu asi 9 měsíců. Kratší doba je možná, ale spotřebuje se více paliva. Reálně připadají v úvahu cesty s lidskou posádkou trvající 6 až 7 měsíců, další zkrácení doby letu je již značně energeticky náročné.

Jak dlouho letí světlo

Průměrná vzdálenost Země-Slunce je jednou ze základních astronomických jednotek nazvanou astronomická jednotka. Její hodnota je 149 600 000 km a světlo tuto dráhu urazí asi za 8 minut 19s. Začátkem ledna ovšem doletí na Zem za 8 minut 10s, kdežto v létě si na ně musíme počkat 8 minut 27s.

Co roste ve stínu

Další rostliny vhodné do stínu: Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)Bergenie neboli badan (Bergenia spec.)Bohyška (Hosta spec.)Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)Čechrava (Astilbe spec.)Zvonek (Campanula spec.)Sasanky (Anemone)

Kdy je Slunce nejvýš na obloze

poledníku, kdy je Slunce nejvýše, nepřipadá na našich hodinách přesně na 12:00 SEČ, resp. v létě 13:00 SELČ. Někdy nastává dříve, jindy později. V praxi je tato odchylka mezi časem, který ukazují sluneční hodiny, a naším atomovým časem i více než čtvrt hodiny.

Jaký je rozdíl mezi plným stínem a Polostínem

Polostínem nazýváme stín, který je vytvořen pouze jedním z použitých zdrojů. V místě, kde se polostíny překrývají, je plný stín.

Co je to zelené světlo

Zelený záblesk nebo také zelený paprsek je přírodní optický jev, který se objevuje při západu Slunce nebo při jeho východu. Během krátkého časového intervalu je možno zahlédnout zelené světlo nad Sluncem. Tento jev se hlavně projevuje při čisté obloze a horizontu.

Jak škodí modré světlo

Modré světlo nabourává skrze oční sítnici přirozený biorytmus našich těl. Pokud večer sledujete film na notebooku, či surfujete na telefonu, světlo z displeje posílá do mozku signál, že není noc, ale den. Tělo se pak přestane chystat ke spánku a vy trpíte nespavostí, špatným spánkem, či dlouho usínáte.

Jak dlouho by se Letelo na Slunce

OBJEKT Rychlost (většinou max.) Ke Slunci
Pilotovaná kosmická loď 39 897 km/h[3] (11,08 km/s) 5 měs., 6 d.
Letadlo* 3529,6 km/h[4] (980,4 m/s) Téměř 5 let
Automobil (tryskový pohon) 1228 km/h[5] (341,1 m/s) 14 let
Motocykl (tryskový pohon) 605,7 km/h[6] (168,2 m/s) 28,5 roku