Jak dlouhé hřebíky?

Jak daleko od sebe střešní latě

Vzdálenost střešních latí u krytiny Rundo

Sklon střechy Druh podstřeší Maximální vzdálenost střešních latí- rozměření laťování
15-20,9° vodotěsné 28 cm
21-26,9° těsné 28 cm
27-34,9° standardní 29 cm
35-44,9° standardní 30 cm

Jak dlouhé hřebíky na latě

Kotevní hloubka hřebíků v pevném podkladu by měla být 2/3 délky hřebíku. Při tloušťce latě 40 mm je kotevní hloubka 80 mm (40 mm v kontralati a 40 mm v krokvi). Délka hřebíku by měla být 120 mm. Běžně se používají hřebíky délky 100 mm.
Archiv

Jaké hřebíky na střešní latě

Pro latě 30 x 50 mm se používají hřebíky 3,55/70 mm nebo 4/80 mm. Pro větší průměr latí 40 x 60 mm jsou vhodné hřebíky 4/90 mm, 4,5/120 mm nebo 5/140 mm. V místě stykování latí nad krokví je vhodnější volit menší hřebíky, které eliminují štípání konců latí. Pro střešní latě se používá řezivo pevnostní třídy C24.
Archiv

Jak Oznacujeme rozměry hřebíku

Rozměry hřebíku označujeme např. HŘ 4,0×110, zde první číslo udává průměr hřebíku d = 4,0 mm, druhé číslo udává délku hřebíku 110 mm. Normalizované průměry hřebíků pro dřevěné konstrukce jsou d = 2,8, 3,15, 3,55, 4,0, 4,5, 5,0, 5,6, 6,3, 7,1 a 8,0 mm.

Jak spravne Latovat strechu

Vzdálenost mezi latěmi musí být stejná a řady vodorovné. Horizontální označení zajišťuje rovnoběžnost laťování – používáme při něm šňůru s barvou. Dobře vyznačené šňůrování znamená poloviční práci s montáží latí. Vzdálenost prvních dvou latí u okapu je zpravidla kratší než vzdálenost latí v poli.

Jaká prkna na střechu

Dřevěné bednění se na střeše provádí s prken o minimální tloušťce 25 mm, prkna se dodávají nejčastěji v délkách 3-5m. Používají se například OSB desky. Montáž probíhá přibitím k dřevěným krokvím, vazníkům nebo latím. Bednění slouží k upevnění materiálu a podporuje tak statiku celé střechy.

Jak se davaji střešní latě

Montáží kontralatí a laťování vždy předchází natažení střešní fólie, která se klade přímo na krokve nebo dřevěné bednění. Komplikovanější konstrukce laťování se vytvářejí v úžlabích, nárožích a dalších místech střechy. Musí být přesně v ose kontralatě.

Jak Latovat

Laťování lze provádět za pomoci pomůcky, které se říká „laťouch“, „léra“ atd., dle regionu. Jednoduše jde o lať, ve které jsou zářezy přesně pro požadovaný rozměr laťování. Také můžeme použít kovový nastavovací laťoměr nebo ho provádět s použitím šňůrovačky a každou řadu jednotlivě tzv. „nabrnknout“.

Jak vypočítat laťování

Obecně je tak možné shrnout průřezy latí následovně. Kontralatě, které určují tloušťku vzduchové mezery se používají s průřezy 30 x 50 mm až 40 x 60 mm. Rozteče kontralatí jsou určeny vzdáleností jednotlivých krokví, do kterých jsou kontralatě upevňovány. Osová vzdálenost krokví by nikdy neměla činit více než 120 cm.

Jak ohnout hřebík

Nejprve štípacími kleštěmi odštípneme hlavičku hřebíčku tak, abychom samotné tělo hřebíku zkrátily co nejméně. Použijeme kombinačky, do nichž uchopíme hřebík tak, aby jejich čelisti končily v místě ohybu budoucí skobičky. Druhými kleštěmi nebo tlakem na pevnou podložku (např. kovadlinu) ohneme hřebík do pravého úhlu.

Jak nejlépe zatlouct hřebík do zdi

Zatloukání do zdi

To můžete provést například vrtáčkem, nebo větším hřebíkem. Tímto způsobem zamezíte časté nepříjemnosti, tedy odlupování omítky kolem hřebíku, ale je důležité, aby předběžný otvor zasahoval až za vrstvu malby a omítky a byl asi třikrát širší, než hřebík, který budete instalovat.

Jak dlouho trvá udělat střechu

Vždy záleží na velikosti a typu střechy a rozsahu prací. Průměrně výstavba nové střechy trvá 3 týdny.

Jak se chodí po střeše

Chůze po střeše

Pro usnadnění chůze po střeše nadzdvihneme jednu tašku a tu, co je pod ní, posuneme nahoru. Objeví se otvor, takže po taškách můžeme chodit jako po schodech. Nezapomeňme na bezpečnost a zajištění proti pádu!

Jak se dělá podbití střechy

Na podbití střechy se používají různé materiály. Často se můžeme setkat s dřevěnými podhledy, které jsou však nahrazovány jinými materiály, například trapézovými profily. Dřevo jako tradiční materiál používaný pro střešní podhledy (např. v podobě tatrováckých profilů) vyžaduje pravidelnou údržbu.

Jaké OSB desky na střechu

Pro záklop se proto nejčastěji používají dostatečně vyzrálá prkna nebo OSB desky o tloušťce alespoň 22 mm (přesná tloušťka záleží na sklonu střechy, roztečí krokví a sněhové oblasti a nikdy by neměla být menší než 15 mm).

Jak vytáhnout hřebík bez hlavičky

Některá tesařská kladiva mají rozštěp na konci plochý, takže hlavičku hřebíku podeberete i vytáhnete prakticky jediným tahem. Při opravdu velkém množství dřeva, které potřebujete zbavit hřebíků a zpracovat, se vám bude hodit páčidlo s rozštěpem, které vám poskytne opravdu velkou páku.

Čím vytahovat hřebíky

Používejte kladivo odpovídající velikosti hřebíku. Na malé hřebíčky tedy zvolte kladivo menší a lehčí, například ševcovské kladívko. Pomůže také zmagnetizovaná hlava některých tesařských kladiv, která přidrží zatloukaný hřebík ve svislé poloze a usnadní jeho zaseknutí do dřeva.

Jak pověsit obraz na hřebík

Zavěste obraz na tekutý hřebík

Pro zavěšení obrazů použijte tekuté hřebíky (montážní lepidlo). Poraďte se s odborníkem, které lepidlo je na věšení obrazů nejvhodnější. Nanáší se v pruzích nebo bodech na povrch, který chcete nalepit. S tekutým hřebem obraz zavěsíte i na ne zcela rovný povrch.

Jak správně pověsit obraz

Existuje několik způsobů, jak pověsit obraz na zeď, včetně použití háčků, dřevěných latí, závěsů a lan, samolepících háčků nebo háků do betonu. Důležité je vybrat způsob zavěšení tak, aby byl obraz správně, ale zejména bezpečně upevněn na stěně.

Jak dlouho vydrží střecha

Životnost střechy je ovlivněna nejen materiálem, ze kterého je vyrobena, ale také sklonem střechy a dalšími faktory. U plochých střech se obvykle uvádí životnost krytiny 30–40 let, u šikmých střech je životnost zhruba následující: Plechová střecha: 25–40 let. Hliněné střešní tašky: 40–60 let.

Jak dlouho trva Latovani střechy

To závisí na velikosti a složitosti střechy a na materiálu krytiny: pokrývačské práce na malé, jednoduché střeše mohou být dokončeny za dva dny; zatímco velký, komplexní projekt může trvat třeba týden.

Jak zakrýt střechu

Potřebujete-li zakrýt právě nařezané dřevo nebo shrabané seno proti nepříznivým podmínkám, oceníte kvalitní plachtu. Ochranné plachty mají i celou řadu dalšího využití : Ty s většími rozměry mohou dočasně zakrýt střechu domu, zahradního domku nebo kůlny. Mají nesčetně využití na zahradě, dvorku, na chatě i chalupě.

Jak bezpečně vylézt na střechu

K tomu slouží kombinace střešní (komínové) lávky a žebříku. Lávky (ocelové, hliníkové, některé typy opatřené bezpečnostním zábradlím) a žebříky také umožňují rychlou a bezpečnou instalaci satelitů, TV a wi-fi antén. Žebříky navíc mohou sloužit jako úniková přístupová a úniková cesta při likvidaci požáru střechy.

Jaký má být přesah střechy

Základním pravidlem je, že střecha musí přesahovat do třetiny průměru okapu. Výškový rozdíl mezi prodloužením střechy a návalkou (okrasným ukončením) okapu pak musí být nula až dva centimetry. To změříme pomocí přiložení latě, která bude představovat prodloužení střechy.

Kdy se dělá podbití střechy

Podbití přesahů děláme až poté, je-li celá střecha již dokončena, včetně položené střešní krytiny a dokončeného zateplení obvodových zdí. Po zhotovení podbití se následně může nahodit fasáda domu.