Jak dlouhý návazec na sumce?

Jakou velikost háčku na sumce

Lov sumců na bójku v praxi

Používáme jeden trojháček o velikosti 2/0 a jeden jednoháček o velikosti 7/0. Tato velikosti háčků je vhodná pro nastražení ryby o velikosti do 30 centimetrů.

Jak nahodit na sumce

Pokud nahazuji ze břehu, používám nejčastěji menší kámen o hmotnosti 500-700 g nebo olovo 300-500 g těžké. Zátěž ke šňůře připevňuji trhacím vlascem o průměru 0,50 mm, který v případě uváznutí povolí. Je-li možné zavážet, používám kámen o hmotnosti 2-5 kg a jako trhačku vlasec o průměru 0,30-0,40 mm.
ArchivPodobné

Jak dlouhý návazec

Správné zaseknutí háčku do kapří tlamky záleží především na tom, jak návazec navážete. Samotná délka už nemá na zapíchnutí háčku takový vliv, jako použitý háček, délka boilie vlasu, rovnátko, broček atd. Všeobecně platí, že optimální délka návazce je cca 20cm.

Jak navázat prut na sumce

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenovou šňůru připevníme zarážku, navlékneme splávek, opět dáme zarážku, na konci uvážeme obratlík s karabinkouo větší nosnosti. Na karabinku pak připneme montáž s trojháčky s nástražní rybkou. Háčky zajišťujeme gumovou zarážkou zabraňující vyvléknutí rybky z háčku.

Jakou návnadu na sumce

Jako nástrahu volím téměř vždy živou rybu, nebo větší množství menších ryb. Pravděpodobně nejuniverzálnější nástraha je ryba ve velikosti zhruba 20 – 25cm. Běžně však volím ryby velikosti kolem 40-50cm a snažím se vyselektovat záběry menších sumců.

Jak se určuje velikost háčků

Označení velikosti háčků

Velikost háčků se označuje čísly. Čím menší číslo, tím větší háček. Bohužel má každý výrobce trochu jiný systém číslování, takže jedno číslo háčku od různých výrobců bude vždy jinak velké. Nejčastěji se velikosti háčků pohybují od cca 22 do 1 (22 nejmenší, 1 největší).

Jak nastražit na sumce

Na málo proudných vodách rybu nastražujeme tak, aby směřovala hlavou směrem od splávku. Hák tedy umísťujeme zpravidla do svalu řitní ploutve nebo mezi hřbetní a ocasní ploutví. Pokud lovíme na proudné vodě, musíme rybu nastražit naopak tak, aby stála hlavou proti proudu.

Jak daleko má být boilies od háčku

Pokud máme paušalizovat, nejčastěji používáme vzdálenost nástrahy od háčku v rozmezí 1,5 – 3cm, kdy jsme v určitých případech zaznamenali perfektní výsledky i s vlasem dlouhým 5-10cm.

Jak daleko má být háček od krmítka

Většinou se dává asi 7 až 40cm, někdy i víc. Záleží na okolnostech jako je například použitá nástraha, proud a podobně. Například na plovoucí nástrahu bych nedal 40cm, leda se zatěžujícím bročkem např. 5cm od háčku a k rousnici nebo nástraze na vlasu bych zase nedal 7cm návazec.

Kdy sekat sumce

Poznáme tak záběr a moment, kdy sekat. Sekáme tehdy, když nám číhátko vyjede až k prutu. Místo žížal lze na háček navléknout i menší živou nástražní rybku, stačí ji zavěsit za hřbet.

Jak velký podvodní splávek

Co potřebujeme No, především podvodní splávek s gramáží 30 až 40 g, asi 1,5 metru dlouhou pletenou šňůru o nosnosti nejlépe až 100 kg, , tři trojháčky, velikosti 3/0 – 5/0, záleží na velikosti budoucí nástrahy, dále bužírku proti zamotání, ideálně silnou 2 mm a obratlík s karabinkou s nosností 100 kg.

Jak přilákat sumce

Právě method mix přiláká menší ryby – cejny, plotice, perlíny, tlouště, anebo i menší kapry. A i když se jich u pelet zjeví obrovské množství, tak nám to může být jedno, protože na místě leží tak velké pelety, že s nimi ryby nic neudělají. Tudíž počkají na sumce.

Jak se starat o sumce

Sumeček africký je teplomilná ryba, potřebuje 26 – 29°C teplou vodu. Clariase můžeme chovat ve velice zahuštěné obsádce. Odborné literatury uvádějí 350 – 400 kg sumečka afrického na 1 kubík vody, podle našich zkušeností doporučujeme maximálně 200 kg ryb na 1 kubík a při kvalitní filtraci až do 300 kg sumečků.

Jak velký háček na boilies

Vybíráme háček podle velikosti kuličky boilies

Montáž i háček musí s nástrahou alespoň trochu korespondovat: Boilies o průměru nad 20 mm – pro tyto gigantické koule použijte velikost háčku 2 – 4. Běžné boilies s průměrem 10 – 20 mm: držte se klasického rozmezí háčků vel 4 -8.

Jak velké boilies

Velikost boilies používám vždy různou podle konkrétní situace u vody a cílové ryby. Jen orientačně – na menší kapry bych dal kukuřici nebo boilies do 16mm. Na větší kapry ve studené vodě jednu dvacítku nebo 1,5 až dvě osmnáctky, pokud bych chtěl víc omezit malé ryby i o 2mm víc.

Jakou nástrahu na sumce

Nástražní ryby na sumce

Dříve se používaly ryby jako lín nebo kus úhoře. Dneska to je na pár facek. Na Ebru používají kapry, za což by si u nás kapraři rvali vlasy. V našich poměrech to nejvíce odnese tloušť nebo cejn, případně karas stříbřitý.

Jak Napichnout Rybicku na sumce

Z uvedeného tedy vyplývá, že při lovu na stojatých vodách napichujeme tak, že první – horní hák dáváme do zad nebo ocasní ploutve a druhý, případně pokud lovíme v zahraničí, tak ostatní do jiných částí těla, jako je prsní ploutev apod. Napevno zapichujeme pouze horní, tj. nosný hák, zbývající pouze pod kůži.

Kdy chytat na boilies

Chytání na boilies či pelety v jarních měsících

V době před a po tření kaprů využíváme koule s větším podílem proteinů, kapři jim dávají přirozeně přednost, protože instinktivně vědí, co je pro ně dobré. Chtějí nabrat váhu po zimě a získat dostatek energie právě ke tření.

Jak Napichnout boilies

Postup vázání jednoduchého návazce na boiliesNejprve si ustřihneme kus potahované šňůrky.Nyní na šňůrku navlékneme nástrahu, kterou zajistíme s pomocí zarážky.Teď klasickým bezuzlovým vázáním navážeme kaprový háček.Na druhé straně návazce uvážeme smyčku, přes kterou ještě přetáhneme převlek proti zamotávání návazce.

Jak se chytá na těžko

Po nahození montáže se prut odloží do vidliček, rybář vypne vlasec, pak jej mírně povolí a pověsí se na něj signalizátor záběru. Jakmile ryba nasaje nástrahu a chce s ní odplavat, její pohyb se přenese přes napnutý vlasec na signalizátor a záběr se projeví jeho stoupáním, či klesáním, případně také poskakováním.

Jak se váže háček s očkem

Postup: Konec navazovacího materiálu dvakrát (lepší odolnost uzlu) protáhneme očkem. Konec omotáme 5krát – 9krát po pevném vlasci. U očka nám vznikne smyčka. Následně nám vznikne další smyčka, kterou také konec navazovacího materiálu protáhneme. Navlhčíme a utáhneme.

Jak nejlépe na sumce

Je to jednoduché, můžeme buť přímo na kmenovou šňůru navléci průběžné olovo, ukončit ho stoperem a obratlíkem s karabinkou s nosností 50 až 100 kg, nebo můžeme uvázat montáž na sumce a tu pak připnout na karabinku na konci kmenové šňůry. Také lze olovo zafixovat, někdo nemá rád průběžné montáže.

Jak navázat podvodní splávek na sumce

Na podvodní splávek nastražíme jeden jednoháček, sumcový č. 6 nebo 7, na který napíchneme 2 až 3 velké rousnice. Nebo můžeme přidělat na podvodní splávek sestavu z jednoho nebo dvou trojháčků (dáváme dva trojháčky nad sebe). Na ty můžeme nastražit 5 a více rousnic na jeden háček.

Jak na sumce s podvodním splávkem

Podvodní splávky na sumce upevňujeme buďto s pomocí zarážky, uzlíku nebo kouskem párátka. V žádném případě nepoužívejte gumové kuličky nebo válečky! Proč Protože při záběru od sumce se roztrhnou, takže celou montáž můžete vázat znova.

Jaké pelety na sumce

Když lov sumců na pelety, pak asi nejúčinnější jsou tzv. „halibutky“ tedy pelety, které, kromě jiného, obsahují maso sardinek.