Jak dlouho žije jedle?

Jak dlouho zije jedle

Jedle dorůstají zpravidla výšek 30–60 metrů, některé druhy výjimečně i přes 80 metrů a dožívají se stáří i 700–800 let.

Jak rychle roste jedle

Jedle bělokorá roste velmi dlouho. Pokud vzniká z přirozené obnovy, tedy ze semínka, trvá to patnáct let i více, než vyroste do metrové výšky. Pokud takovou jedli někdo uřízne pro svou vánoční kratochvíli, je to vůči přírodě velmi bezohledné.

Jak poznat jedli od smrku

Rozpoznáte smrk od jedle Mnozí to nedokážou, a přitom je to tak jednoduché – na smrku rostou šišky dolů, na jedli stojí jako svíčky. Smrkové jehličky jsou kulaté a špičaté, jedle je má ploché a na rubu jsou dva světlé proužky.

Na co se používá jedle

Po dřevu dubovém je nejodolnější pro použití ve vodě, a tak se jedlové kmeny používaly k vodním stavbám, na výrobu vodovodních rour, k výrobě šindelů a sudů, ale také člunů a lodních stožárů. Další využití má jedle jako vánoční stromek a ozdobná vánoční klest.

Kam zasadit jedli

Stanoviště Dávají přednost chladnějšímu a vlhkému klimatu a prostředí s čistším vzduchem. Ve městech se znečištěným ovzduším hůře rostou a jehličí nepůsobí svěže s výjimkou například jedle ojíněné, která snese i znečištěnější ovzduší.

Kde najdu jedli

Jedle je krásný strom rostoucí přirozeně v podhůří, nejčastěji spolu s bukem, se kterým vytváří jedlo – buková společenstva – tzv. jedlobučiny. Najdeme ji také v údolích, převážně jí vyhovují vlhká a stinná místa. Je velmi citlivá na znečištění ovzduší způsobené člověkem.

Jak se starat o jedli

Péče o vánoční stromek: chlad a voda

„Řezaný stromek uložte do nádoby s vodou, přidejte výživu pro stromky a nechejte v chladném prostředí až do doby, než ho budete zdobit. Před uložením stromku do vody ještě zkraťte spodek kmene o několik cm. Čerstvým řezem dokáže strom přijmout až 5 l vody, a vydrží tak déle svěží.

Jak správně zasadit jedli

Výsadba. Jedle vysazujeme nejlépe na jaře nebo brzy na podzim s kompaktním kořenovým balem, který nerozebíráme. Výsadbová jáma má být dostatečně velká a její dno zkypříme na hloubku rýče. Zasypeme kvalitním substrátem, který je určen pro pěstování jehličnanů.

Jak se liší jehlice smrku a jedle

Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.

Jak vypadá strom jedle

Strom 30–50(–60) m vysoký, se štíhlou, úzce kuželovitou korunou, hustě až k zemi větvenou. Větve přeslenitě uspořádané, větvičky chlupaté, borka v mládí bělavě šedá, později špinavě šedohnědá. Pupeny vejcovité, červenohnědé, bez pryskyřice.

Kdy stříhat jedli

Živé větvě jehličnanů lze prořezávat uprostřed léta od července do srpna, ale také v předjaří od února do dubna. Odumřelé větve lze odstraňovat kdykoli v průběhu roku.

Proč usychá jedle

S největší pravděpodobností je to způsobeno Mšicí smrkovou, která se letos masivně přemnožila. Tato mšice napadá smrk pichlavý, smrk sitka, smrk sivý, smrk Engelmannův a jejich varianty. V případě sucha je vhodné stromy zalévat, opadaný strom není automaticky mrtvý.

Kde nejlépe hledat houby

Kde hledat houby

Obecně ale houby mají rády vlhko a teplo, snažte se proto vyhledávat doliny, ve kterých se drží vlhkost a místa chráněná před větrem. Největší šance na úspěch je při hledání v jihozápadně či severozápadně orientovaných úsecích lesa, místa obrácená na východ velkou houbovou žeň nezaručí.

Jak dlouho vydrží jedle doma

Jedle vydrží skoro stejně dlouho a má ze všech stromků nejhustší větve, pravidelný tvar a charakteristickou, sytě zelenou barvu jehličí. To je polodlouhé, obrůstá větve ze tří stran a píchá nejméně, takže se s jedlí nejpohodlněji manipuluje.

Jak tvarovat jedli

Tvarování jedlí:

Protože většina jedlí dosahuje ve své přirozenosti výšek podstatně větších, má v sobě rostlina zakódováno, že tlačí svoji energii nahoru. Pokud takovouto rostlinu necháme, bude mít ve výšce 3 m silné větve. Při tvarování nám však jde o to, aby i třímetrová jedle měla přirozené rozvržení větví.

Jak řezat jedli

Smrk a jedle jsou jehličnany, které dobře snášejí prořezávání, stejně jako exotické druhy, jako je čínská Metasequoia. Obvykle není nutné řezat jedle, pokud není nutné řezat uschlé, zmrzlé nebo nemocné výhonky. Prořezávání jehličnanů se týká hlavně oříznutí vršku nebo odstranění jednoho z vrcholů.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.

Proč uschne smrk

Žloutnou po tisících. Invaze mšice smrkové má za následek plošné usychání smrku pichlavého, lidově stříbrného. Podle odborníků se nákaza šíří po celé republice, napadené stromy jsou i na Českobudějovicku.

Proč jít na houby brzy ráno

Vyrazit do lesa hned ráno má i řadu předností. Houby jsou po noci zchlazené, minimálně napadeny havětí, a tím se Vám pak budou doma i lépe zpracovávat. Chlad a pevnost plodnic opravdu dělá své. Houby vypadají v ranním čase nejlépe a to je důležité i pro naše zdraví.

Co znamená když je hodně hub

Když roste na podzim hodně hub, bude tuhá zima

Tohle říká další houbová pranostika. Kromě toho také říká, že bude hodně sněhu. Pokud houby rostou nerovnoměrně, dlouhá a tuhá zima bude ve vyšších polohách, v nižších pak mokro a sychravo. Podzimní nadílka hub pak znamená, že zima přijde později, ale pak si to vynahradí.

Čím pije strom

Vysvětlení: Funkce kořenů – Kořeny stromu jsou jeho nohy, ústa, současně i jeho srdce. Podepírají a drží nadzemní část (kmen a korunu), nasávají vodu, živiny a pumpují ji do kmenu a větví.

Proč opadává stříbrný smrk

Poškození je způsobené mšicí smrkovou, u které došlo patrně vlivem teplé zimy k masivnímu přemnožení. Mšice sají mízu a tím poškozují strom. Jak se projevuje Napadení začíná od spodních pater směrem ke špičce stromu a od vnitřku stromu k vnějším částem větví.

Jak zachranit usychající strom

Jak postupovat při záchraně stromku

Suchou středovou kosterní větev uřežte a místo rány ošetřete přípravkem na rány – pokud tedy zasahuje do živého dřeva. Z ostatních výhonů vyberte jeden – ten nejvyšší a nejsilnější, který vyvážete k opoře a budete jej považovat za novou středovou kosterní větev.

Kdy je nejlepší sbirat houby

Už víme, že do lesa můžeme od května do listopadu s tím, že největší šanci na sbírání hub máme od června do října. Kdy ale rostou houby nejvíce Pokud budete aktuálně v lesích a momentálně sbírat houby, tak nejčastěji na houby narazíte v září. To je už dlouho let nejsilnější měsíc z celého roku.

Kdy a kde rostou smrže

Smrže rostou od dubna do poloviny května, výjimečně až do začátku června. Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře.