Jak dlouho žije monstera?

Jak často zalévat monsteru

Zálivku nepřehánějte.

Stačí tedy jednou za několik dnů, jednou za týden. Hnojení: 1x za dva týdny slabou dávkou hnojiva pro zelené rostliny. Monstera je vděčná za hnojení i v zimě, během zimního období ji tedy pohnojíme jednou za jeden a půl nebo jednou za dva měsíce.

Jak Letnit monsteru

Správná péče při letnění

Při déletrvajícím období horkých dnů kořenový bal vysychá ještě více, pak je zálivka nutná i dvakrát denně. V horkých dnech je dobré zalévat spodem, tedy do misky pod květináč. Kvetoucí rostliny přitom často hnojte, klidně dvakrát týdně.

Proč žloutne monstera

Žloutnutí listů monstery

V převážné většině případů je příčinou žloutnutí listů monstery přelití rostliny či nedostatek hnojiva. Obecně mají monstery raději sušší půdu, než přelití. Odstraňte vodu z misky pod květináčem, snižte frekvenci a množství zálivky a přidejte hnojivo pro zelené rostliny.

Jak Zmladit monsteru

Jsou to popínavé/plazivé liány, takže časem převisají nebo potřebují k růstu oporu. V pokojových podmínkách může dorůstat délky až 2,5 metru, je ale možné jí zmlazovat řezem a řízky nechat znovu zakořenit. Při správném pěstování je to velmi dlouhověká rostlina, která se v rodinách dědí po generace.

Jak velký květináč pro monsteru

Jak pečovat o Monsteru

Rostlinu ti pošleme i za Prahu, pokud není květináč větší než 14 cm, to je maximum.

Jak velký květináč na monsteru

Monstery jako takové rostou spíše pomalu. Pro přesazování volíme vždy květináč, který je minimálně o jednu třetinu větší než ten současný, aby kořeny monstery měly dostatek prostoru.

Co potřebuje monstera

Monstera je původně tropická liána, miluje polostín a vysokou vzdušnou vlhkost. Plazivé vzdušné kořeny se snažte zastrkat zpět do květináče, rostlině tím pomůžete. Do poloviny října monsteře vyhovuje teplota kolem 21 °C, mírná zálivka a časté rosení, dvakrát měsíčně lze přihnojit standardním tekutým hnojivem.

Proč se kroutí listy monstery

Proč se kroutí listy monstery Hlavní příčinou, proč se listy monstery začínají kroutit, je příliš nízká vlhkost substrátu. Na podzim a v zimě se vzduch v bytě hodně změní společně se začátkem topné sezóny. Na to musíte při zalévání myslet, protože substrát bude častěji vysychat.

Jak moc Zalevat monsteru

Monstera má ráda stále vlhký substrát a před další zálivkou nechejte vrchní část substrátu proschnout. V zimních měsících zálivku určitě omezte. Při přelití by mohlo dojít k uhnívání kořenů, listy začnou žloutnout a rostlina rychle chřadne.

Jak množit monsteru

Množení monster provádíme pomocí řízku. Vybereme výhonek se vzdušným kořenem a pomocí řezacího nože ho oddělíme od zbytku rostliny. Uříznutý výhonek monstery poté vložíme do sklenice s vodou a necháme 4–6 týdnů rozkořenit. Vodu ve sklenici měníme nebo doplňujeme alespoň jednou za 7 dní.

Proč monstera place

Slzení listů

Jedná se o gutaci. Gutace nebo také slzení rostlin je jejich schopnost, při němž rostliny odstraňují přebytečnou vlhkost prostřednictvím listů. Gutace je projevem kořenového vztlaku. Nejčastěji nastává při vysoké vzdušné vlhkosti a nízkých teplotách.

Kdy kvete monstera

Charakteristika rostliny

Odrůdy: M. deliciosa variegata má na listech bílé a žluté skvrny
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec, srpen

Jak moc je Jedovata monstera

Stejně jako ostatní "aroidy" jsou i všechny monstery jedovaté. Obsahují šťavelan vápenatý, který může způsobit při rozžvýkání bolestivé podráždění sliznic a trávicího traktu. Může způsobit také otok, horkost, chrapot a ztížené polykání, avšak není smrtelný. Při požit může vyvolat zvracení a slinění a křeče v žaludku.