Jak dlouho žije Tesařík?

Jak se zbavit tesarika

Dřevokazný hmyz spolehlivě zlikvidujete dvěma způsoby: chemicky nebo mikrovlnami. Pro chemickou likvidaci dřevokazných organismů (včetně tesaříka) se využívá směs insekticidu a fungicidu. Aby látka opravdu fungovala, musí dřevem prostoupit – jen tak se dostane ke všem larvám.
Archiv

Jak se zbavit tesarika ve dřevě

Je proto třeba provést náročnou injektáž, kterou je dřevní hmota napuštěna insekticidem pod vysokým tlakem. Pokud není napadené dřevo příliš silné, lze tesaříka zlikvidovat mikrovlnným zářením, kterým doslova upečeme larvy i brouky.
Archiv

Co jí Tesařík

Brouci létají v teplých slunečných dnech a usedají na květy (často miříkovitých rostlin), kde se živí pylem nebo květními částmi. Často jsou také k spatření na starých pařezech nebo jiném mrtvém dřevě, do kterého samičky kladou vajíčka.

Jak vypada brouk tesařík

Charakteristika tesaříka krovového

Dospělý brouk dorůstá do délky 8–26 mm a má ploché tělo. Barva těla je hnědá až černá s jemnými chloupky. Tykadla a nohy bývají světlejší než zbytek těla. Na krovkách lze pozorovat jasný bílý flek, který je tvořen z jemných chloupků.
Archiv

Jak vypadá Larva tesaříka

Larvy jsou bílé s výjimkou hlavy, která je tmavá a lesklá. Tělo bývá ze stran pokryto žlutými drobnými chloupky. Tykadla dospělců jsou tmavá a tenká a zasahují zhruba do půli krovek, naopak třeba tykadla tesaříka obrovského jsou delší než celé jeho tělo, které může dosáhnout až 6 cm.

Jak škodí Tesařík

Tesařík napadá především dřevo jehličnatých stromů. Škody způsobují vylíhlé larvy, které nejdříve vyhlodávají chodby pod povrchem dřeva a postupně se zavrtávají hlouběji. Po čase naruší strukturu dřeva natolik, že se rozpadá.

Kdy se líhne Tesařík

Brouci začínají létat od konce května zhruba do srpna. Samice klade po páření vajíčka do trhlin dřeva do hloubky cca 20-30mm. Jedna samice je schopna naklást až 300 vajec. Z vajíček se po 1-3 týdnech líhnou larvy, které začínají vykusovat dřevo.

Co žere trámy

Červotoč proužkovaný napadá především jehličnaté dřevo, dosti vzácně i listnaté, opracované a proschlé, již déle používané. V jádrovém dřevě neprosperuje, vyvíjí se špatně. Charakteristické je, že trámy napadá jen na vnitřní straně místnosti. Venkovní stranu stěn domů a trámů nepoškozuje.

Jak se zbavit Kovaříka

Bojovat proti nim můžeme za pomocí jejich přirozených nepřátel, jako jsou krtci, rejsci a ptáci. Preventivně se může použít dusíkaté vápno. Jiné chemické přípravky nejsou vhodné, protože by mohly negativně ovlivnit přirozenou biologii půdy, ale také se vsáknout do plodu, s nímž bychom chemii pozřeli.

Jak vypadá Kovařík

Kovařík černý je obvykle zbarven černě až černošedě, objevují se ale i jedinci s krovkami částečně a nebo zcela hnědými až červenohnědými. Částečně a nebo zcela hnědý může být i štít brouka. Husté ochlupení kovaříka černého (které se u starých brouků odírá) je šedé nebo rezavé.

Co žere Kovařík

Jako kukla žijí zhruba měsíc, pak se líhnou noví dospělí jedinci. Potrava: Larvy požírají kořeny okrasných rostlin nebo kořenovou zeleninu jako je mrkev, petržel, celer, brambory. Dospělci se živí nektarem rostlin. Zdravotní rizika: Na zdraví člověka nemá kovařík žádný vliv.

Jak se nazývají A proč larvy Kovaříků

Larvy jsou silně protáhlé a tuhé, proto se nazývají drátovci. Jejich vývoj je víceletý 3–5 roků. Žijí v půdě, trouchnivějícím dřevě nebo v rostlinných zbytcích. Larvy mohou silně poškodit vzcházející rostliny, ale i velké hlízy brambor, bulvy řepy nebo kořeny kořenové zeleniny.

Jak se zbavit drátovce v půdě

K hubení drátovců mají pozitivní vliv kyanické plyny, které právě tyto plodiny hojně obsahují. Na jaře použijte hnojivo s vysokým obsahem vápna a organicky vázaného dusíku – dusíkaté vápno. V půdě působí dezinfekčně, podporuje úrodnost a celkový vývin rostlin.

Jak vypadá Drátovec

Drátovci jsou larvy brouků z čeledě kovaříkovitých (Elateridae), plodiny mohou napadat zejména druhy Agriotes, Melanotus, Athous spp. Brouci kovaříci jsou štíhlí, 6–10 mm dlouzí, hnědočerní až černí. Je pro ně typické, že se dokáží vymrštit z pozice na hřbetu rychlým prohnutím těla za slyšitelného cvaknutí.

Jak se zbavit drátovce

Kousky mrkve nebo rozpůlené brambory napíchnuté na hůlce zahrabeme do hloubky 3–10 cm a jednou za dva až tři dny návnady zkontrolujeme a drátovce zničíme. Tam, kde se drátovci vyskytují, je dobré kvalitně obdělávat půdu: Zbavíme se hlavně pýru a okoličnatých plevelů (bršlice), které drátovce přitahují.

Jak se zbavit háďátka

Vysévejte brzy na podzim rostliny odpuzující háďátka – aksamitníky a měsíček, do toho přidejte výsev zeleného hnojení – např. řepky olejky. Všechny tyto rostliny ponechejte až do jara. Pokud nechcete vysévat zelené hnojení ani aksamitníky, důkladně půdu na podzim zryjte a prokypřete a zapravte do ní kompost a vápno.

Co proti Hadatkum

Mezi osvědčené prvky ochrany proti háďátku zhoubnému patří máčení cibulí a hlíz do teplé vody po dobu zhruba 3 hodiny a při teplotě cca 45 °C; pro různé druhy a odrůdy rostlin platí mírně odlišné specifické časy a teploty.

Jak vypadá háďátko

Zralé cysty a samičky jsou viditelné pouhým okem a vypadají jako nepatrné bílé, žluté nebo hnědé kuličky ulpívající na povrchu kořenů. Volně žijící samci mají červovitý vzhled a jsou cca 1,5 mm dlouzí. Cysty háďátka bramborového lze zaměnit za cysty háďátka nažloutlého (G. pallida) nebo za cysty jiných druhů háďátek.

Jak na drátovce

Drátovce je nutné dostat co nejvíce na povrch půdy, protože slabě odolávají změně teplot a větru. Vhodnou prevencí je střídání vysázených plodin, respektive blízké vysazování brukvovitých plodin, řepky a hořčice. K hubení drátovců mají pozitivní vliv kyanické plyny, které právě tyto plodiny hojně obsahují.

Jak se zbavit škůdců v hlíně

Nejjednodušší řešení Jedním z nejjednodušších řešení představují lepové štítky a šipky, které se zapíchnou do hlíny vedle rostliny a postupně pochytají mušky, které nebudou moci klást další larvy. Až se již nakladené larvy vylíhnou, přilepí se na šipky a postupně všichni škůdci vymřou.

Co napadá brambory

K nejvýznamnějším vektorům prakticky všech důležitých virových chorob brambor patří mšice broskvoňová (Myzus persicae Sulz.) a mšice řešetláková (Aphis nasturtii Kalt.).

Co zabírá na molice

Ochrana proti molicím není snadná. Ošetření je třeba udělat již při prvním výskytu škůdce. K ošetření je možné použít přípravek Mospilan 20 SP nebo Proti mšicím a molicím (Mospilan). Vzhledem k biologii molic je třeba, aby se jakékoliv ošetření proti molicím opakovalo třikrát po sobě v intervalech pěti až sedmi dnů.

Na co nalakat smutnice

Skvělým pomocníkem jsou hlístice na smutnice. Živí se totiž larvami smutnic a zvládají je plně vyhubit. Nejsou nijak škodlivé pro rostlinu ani pro lidi a nejlepší na nich je to, že po zkonzumování všech larev samy uhynou. Také jejich pořízení není nijak nákladné.

Proč žloutnou listy brambor

Vadnutí brambor vyvolává především houba Colletotrichum atramentarium. Tento parazit, který je rozšířený po celém světě, působí nejprve nespecifické žloutnutí listů. Listy předčasně vadnou a během několika dnů usychají. Vadnutí je intenzivnější za horkého letního počasí.

Jak škodí molice

Molice skleníková

Napadené rostliny zakrňují, chřadnou a nezřídka i hynou. Škodí i znečišťováním výpěstků medovicí a černěmi a přenosem některých virových chorob. Molice vylučují lepkavou sladkou medovici, která ulpívá na listech, kde je porůstána houbovými černěmi.