Jak dlouho jde noční proud?

Jak se pozná na hodinách že jde noční proud

Nárok na nízký tarif máte v případě, že vlastníte jedno z těchto zařízení: bojler, elektrické topení (například elektrokotel, podlahová vytápění, přímotop, …), tepelné čerpadlo k vytápění domácnosti, elektromobil, akumulační nebo hybridní vytápění. Dříve se nízkému tarifu říkalo noční proud.
Archiv

Kdy běží noční proud ČEZ

K účtování elektrické energie za sníženou cenu docházelo obvykle v čase 20.00 – 6.00. (odtud také pojmenování „noční proud“). Dnes již označení neexistuje.
Archiv

Jak funguje noční proud

Jednotarifní sazba znamená, že je vám po celý den i noc účtována elektřina za stejnou cenu – ve vysokém tarifu (VT). Naopak v případě dvoutarifní sazby odebíráte během dne střídavě dražší vysoký a levnější nízký tarif (NT). V minulosti běžel nízký tarif převážně v noci, proto se mu ještě občas říká „noční proud“.

Jaký je rozdíl mezi denním a nočním proudem

Co vlastně tyto pojmy znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl Nízký tarif (dříve pojmenován jako noční proud) je označení pro sníženou cenovou sazbu za elektrickou energii. Vysoký tarif (dříve označovaný jako denní proud) je označení pro elektrickou energii, za kterou platí spotřebitel plnou cenu.

Jak zjistit že jde HDO

Pro zobrazení platnosti nízkého tarifu vašeho odběrného místa je třeba znát kód HDO, který je uveden na přijímači HDO. Přijímač najdete v elektroměrovém rozvaděči. Další možnost, jak se může měnit doba spínání mezi nízkým a vysokým tarifem je pomocí digitálních přepínacích hodin.

Jak zjistit časy HDO

Časy spínání HDO se liší

Zpravidla je ale distributoři mění jednou za několik měsíců, proto byste je měli čas od času zkontrolovat. Časy spínání HDO najdete na stránkách svého distributora, nezáleží tedy na vašem dodavateli elektřiny, ale pouze na distribučním území: HDO E.

Jak zjistit časy spínání HDO

Pro zobrazení platnosti nízkého tarifu vašeho odběrného místa je třeba znát kód HDO, který je uveden na přijímači HDO. Přijímač najdete v elektroměrovém rozvaděči. Další možnost, jak se může měnit doba spínání mezi nízkým a vysokým tarifem je pomocí digitálních přepínacích hodin.

Jak zjistit časy nízkého tarifu ČEZ

Kdy přesně sepne vaše HDO, najdete na této webové stránce ČEZ Distribuce. Do příslušné kolonky je nutné napsat přidělený kód nebo povel. Potřebný kód najdete na přijímači HDO. Hned se vám zobrazí přesné časy, kdy se spíná noční proud.

Jak zjistit kdy je levný proud

nízký tarif. Pro zobrazení platnosti nízkého tarifu vašeho odběrného místa je třeba znát kód HDO, který je uveden na přijímači HDO. Přijímač najdete v elektroměrovém rozvaděči. Další možnost, jak se může měnit doba spínání mezi nízkým a vysokým tarifem je pomocí digitálních přepínacích hodin.

Jak funguje bojler na noční proud

Pokud přijde signál, že se má aktivovat NT, relé přepne, na elektroměru se přepne sazba a sepne relé, které připojí bojler k napájení. Protože je elektroměr přepnut na NT je veškerá spotřeba kterou elektroměr měří (tedy nejenom bojleru) účtována v nízké sazbě.

Co znamená na elektroměru T1 a T2

Popis elektroměru

tarifu (T1=vysoký tarif), po 8 vteřinách se přepíná na 2. tarif (T2=nízký tarif) a dále znovu od začátku. Funkčnost elektroměru poznáte pouze dle zobrazených hodnot na displeji (elektroměr nemá žádný pohyblivý kotouč).

Jak zjistím kdy mám nízký tarif

Přehled spínání nízkého tarifu (také označovaného jako noční proud) najdete jednoduše v naší on-line aplikaci Moje PRE. Zde máte přehled kdykoliv k dispozici a pod kontrolou, aniž byste museli zadávat kód HDO (hromadného dálkového ovládání, tj. spínání vysokého a nízkého tarifu).

Kdy se ohřívá bojler

Podle normy zapojený bojler je v provozu pouze max. 8 hodin denně. Funguje pouze v nízkém tarifu. Rozhodující pro spínání a vypínání ohřevu je nastavení teploty na termostatu.

Kde najdu časy HDO

Přijímač HDO najdete nejčastěji vedle vašeho elektroměru a je označen právě kódem „HDO“. Na přijímačích v Jižních Čechách se kód HDO skládá ze 3 číslic, např. „101“.

Jak zjistit čas HDO

Časy spínání HDO se liší

Zpravidla je ale distributoři mění jednou za několik měsíců, proto byste je měli čas od času zkontrolovat. Časy spínání HDO najdete na stránkách svého distributora, nezáleží tedy na vašem dodavateli elektřiny, ale pouze na distribučním území: HDO E. ON (jižní Čechy, jižní Morava)

Jak přepnout bojler na noční proud

Pokud přijde signál, že se má aktivovat NT, relé přepne, na elektroměru se přepne sazba a sepne relé, které připojí bojler k napájení. Protože je elektroměr přepnut na NT je veškerá spotřeba kterou elektroměr měří (tedy nejenom bojleru) účtována v nízké sazbě.

Jak se Špina noční proud

Obvykle to platilo pro hodiny mezi večerní desátou hodinou a ranní šestou. Proto se pro levnější tarif vžil název noční proud. Proto mnohé domácnosti, které chtěly na elektřině šetřit, zapínaly pračku až po desáté, ženy vytahovaly k televizi žehličky a spínaly lokální přímotopy. Dnes už to ale neplatí.

Co je vysoký tarif elektřiny

Během vysokého tarifu jsou z provozu vyřazeny spotřebiče s vysokou spotřebou elektrické energie. Odběratel, který má dvoutarifní sazbu, je povinen během vysokého tarifu blokovat spotřebiče s vysokou spotřebou. Jde například o zařízení pro ohřev vody nebo vytápění.

Co je to VT a NT

Jak správně odečtu stav elektroměru OBRÁZEK 1 – Z elektroměru se odečítají pouze celá čísla bez desetinných míst. Elektroměr po 8 vteřinách přepíná zobrazení Vysokého tarifu (T1) a Nízkého tarifu (T2). Šipka vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí právě zobrazovaný tarif na displeji.

Jak zjistit noční proud ČEZ

Časy spínání nočního proudu ČEZ

Potřebný kód najdete na přijímači HDO. Hned se vám zobrazí přesné časy, kdy se spíná noční proud. Je ale vhodné si je průběžně kontrolovat. Během roku se mohou měnit.

Kdy se ohřívá voda v bojleru

Optimální teplota vody v bojleru se přitom řídí i ročním obdobím, v létě postačí obvykle 50 až 55 stupňů Celsia, v zimě je dobré držet teplotu vody na alespoň 60 °C. Není přitom doporučováno nastavovat teplotu vody v bojleru vyšší jak 65 °C.

Jak zjistit kdy je nízký tarif

Povel pro zjištění časů nízkého tarifu najdete na displeji elektroměru. Pokud se vám nedaří tento údaj zjistit, můžete se podívat do našich návodů k elektroměrům.

V kterou denní dobu je elektřina levnější

Jak získat nízký tarif elektřiny

Distribuční sazba Podmínka pro získání sazby Doba trvání nízkého tarifu
D27d dobíjení elektromobilu 8 hodin denně
D35d vytápění hybridními (smíšenými) elektrickými spotřebiči 16 hodin denně
D45d vytápění přímotopy 20 hodin denně
D56d vytápění tepelným čerpadlem 22 hodin denně

Co je nizky a vysoký tarif

Naopak vysoký tarif, kterému se dříve říkalo denní proud, je označení pro nesníženou cenovou sazbu za elektrickou energii. Nízký tarif mají odběratelé s tzv. dvoutarifní sazbou, což v praxi znamená střídání intervalů nízkého a vysokého tarifu, kdy v době nízkého tarifu platíte nižší cenu za elektřinu.

Jaká má být teplota v bojleru

Optimální teplota vody v bojleru by se měla pohybovat okolo 60 stupňů.