Jak dlouho macerovat?

Jak správně macerovat

Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.
Archiv

Jak dlouho macerovat byliny v oleji

Do rozpuštěného tuku vložíme bylinku, kterou chceme macerovat a zahříváme několik hodin (nejčastěji 3 – 5 hodin). Poté necháme směs zchladnout. Druhý den můžeme proces opakovat nebo směs jen rozehřejeme a přefiltrujeme. Obvykle zahřívám čerstvou bylinku tři dny po sobě.
Archiv

Jak dlouho macerovat levanduli

Před zalitím se ujistíte, že jsou ingredience suché a po zalití dbáte na to, aby byly ponořené. Zavařovačku zavřete a necháte (podle mě ideálně v temnu) macerovat cca 3 týdny. Sem tam protřepete. Po třech týdnech slijete přes jemné plátno do lahvičky a můžete vesele používat.
Archiv

Jak macerovat měsíček

Měsíček lze macerovat v rostlinném oleji. Ovšem čistý měsíčkový olej vyrobíme z okvětních plátků tak, že je čerstvé napěchujeme do dobře vymyté láhve až ji celou naplníme, vzduchotěsně ji uzavřeme a vystavíme na dva týdny slunci. Olej se usadí na stěnách láhve a můžeme ho setřít stěrkou.

Jak dlouho louhovat bylinky v alkoholu

Alkohol ze surovin přijímá chuť i aroma. Doba macerace se liší podle druhu suroviny a koncentrace alkoholu od 24 hodin – 3 dny. Bylinné likéry se louhují podstatně déle a to až dva týdny.

V čem louhovat bylinky

Macerace, tedy louhování léčivých rostlin v oleji, bývá jednou z možností, jak dostat léčivé vlastnosti a mnohdy i specifickou vůni do rostlinného oleje, který pak využijeme pro výrobu různých výrobků. Běžně se macerují sušené bylinky, ale během sezony lze louhovat i byliny čerstvé.

Jak vyluhovat levanduli

Do půl litru lihu vložíme hrst sušené nebo čerstvé levandule, necháme dva týdny vyluhovat. Tinkturu používáme jako uklidňující lék, který můžeme aplikovat na bolavá místa, aplikujeme ji také po intenzivních masážích. Vynikající je jako kloktadlo: lžíci tinktury přidáme do sklenky vody a kloktáme.

Jak macerovat ovoce

Při macerování se ovoce, případně bylinky nebo koření louhují po určitou dobu v alkoholu, který se ředí podle druhu základní suroviny i typu likéru. Alkohol ze surovin přijímá chuť i aroma. Doba macerace se liší podle druhu suroviny a koncentrace alkoholu od 24 hodin – 3 dny.

Co léčí Měsíčková mast

Měsíčková mast pomáhá při péči o pokožku (např. při spáleninách, ekzémech či jiných kožních potíží). Výborně poslouží v případě ztvrdlé pokožky – velmi účinně totiž vypíná kůži. Nebojte se použít měsíčkovou mast na jizvy a pahýly, k péči o ně je taktéž zcela vhodný.

Jaký alkohol použít na tinkturu

Vhodný alkohol

Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství.

Proč Nemýt hrnek od čaje

Oxaláty, přírodní látky obsažené v čajových lístcích, reagují s vápníkem v rozpuštěné vodě. Tak vzniká tmavě hnědá usazenina, která nálevu odebírá požitek z pití a ztěžuje udržování čistoty nádobí, protože se usazuje na stěnách. Čajový kal však vašemu zdraví neškodí.

Jak dlouho se louhují bylinky

První nálev zeleného čaje stačí louhovat jen 30-60 vteřin, s dalšími nálevy se prodlužuje dobu louhování a zvyšuje i teplota vody. Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut. Bylinné a ovocné čaje je pak možné podle druhu louhovat klidně pět až deset minut. V případě louhování to však platí i obráceně.

Co se stonky z levandule

Jestliže chcete levanduli zpracovat, nesmíte se květy moc dlouho kochat. Sběr je třeba provést ve chvíli, kdy květy nejsou ještě zcela rozvité. Sbírat lze pouze květy s krátkým stonkem, případně i stonek s lístky. Stonky nikdy neodstřihávejte celé, nesmíte zasáhnout dřevěnou část keříku, rostlina by tím velmi trpěla.

Co se dá udělat z levandule

Kromě oblíbeného levandulového čaje se jedná například o levandulovou limonádu, levandulový likér nebo také o levandulové víno. Čerstvá levandule se přitom dá i zamrazit v kostce ledu a lidé si někdy dokonce připravují speciální levandulový ocet.

Jak udělat domácí likér

Postup výroby

Domácí likéry se vyrábějí dvěma způsoby, jedním je nakládání ovoce nebo bylin do alkoholu a druhým je svaření nálevu a smíchání tekutiny s alkoholem. Ovoce si můžete naložit, jakékoli vás napadne, višně, jablka, třešně, hrušky, ale i tropické druhy ovoce. Fantasii se meze nekladou.

Kdy se vysévá měsíček

Měsíček je možné sázet na jaře nebo v létě. Květy nás potěší od jara až do podzimu. Rozmnožuje se semeny, které jsou velké půl centimetru až centimetr, mající srpovitý tvar. Semena sázíme nejlépe od konce března (nejpozději v květnu), poté klíčí, když je teplota nad nulou a trvá nejdéle tři týdny.

Kdy se sbírá Měsíček lékařský

Lze ale sbírat i květ bez kalichu. Sběr provádíme výhradně za suchého počasí. Ideálně kolem desáté až jedenácté hodiny. Nejvhodnějším obdobím je červenec a srpen, přestože měsíček kvete zpravidla od června do pozdního podzimu, často i do zámrazu.

Jak dlouho se dělá tinktura

(Chceme-li vyrobit tinkturu na vnitřní použití, je třeba kaštany oloupat v každém případě.) Nakrájenými či nastrouhanými kaštany naplníme vhodnou skleněnou nádobu a zalijeme je 40% bílým alkoholem (např. vodkou) Necháme stát 14 až tři týdny.

Jak dlouho vydrží tinktury

Navíc díky alkoholu mají tinktury dlouhou trvanlivost a často vydrží až 5 let a více.

Jak odstranit usazeniny od čaje

Na skvrnu nasypte asi 1 lžičku jedlé sody a přidejte trochu vody, abyste vytvořili pastu. Skvrnu vydrhněte vlhkou měkkou houbou. Jemná abrazivní povaha jedlé sody pomáhá odstranit skvrny od kávy nebo čaje z povrchu. Po skončení drhnutí hrnek dobře opláchněte, abyste odstranili zbytky jedlé sody.

Jak vyčistit konvici na čaj

Bílý ocet

Jednoduše přidejte do konvice stejný díl bílého octa a vody a přiveďte ji k varu. Nechte ji několik hodin odstát. Vodu vylijte a důkladně propláchněte čistou vodou, dokud vůně nezmizí.

Jak dlouho užívat byliny

Shrnutí: Při zdravotních potížích užívat bylinky alespoň 1 měsíc (cca 250 g bylinné směsi), při vleklých, dlouhodobých potížích 2-3 měsíce (cca. 500 g bylinné směsi). Po 2 až 3 měsících je vhodné bylinky obměňovat. Proto mne vždy zkontaktujte po této době a můžeme bylinnou směs upravit.

Jak sušit kytici levandule

Správně sušení levandule

Stonky pravidelně otáčejte. Stonky svažte do svazku, pověste květy dolů a sušte. Použijte klasickou sušičku na ovoce, je to nejrychlejší způsob. Dejte si velký pozor – teplota sušení nesmí přesáhnout 35 °C.

Kdy stříhat levanduli na sirup

levanduli můžeme stříhat několikrát v roce, poprvé v březnu až dubnu, podruhé po odkvětu v červnu až srpnu a případně potřetí i na podzim od konce srpna do září. Ovšem podzimní řez se příliš nedoporučuje. Řez levandulí je velmi důležitý, jedině tak totiž můžeme dosáhnout několika let krásného kvetení rostlin.

Co dělat s Odkvetlou levanduli

Odstřihává se odkvetlé soukvětí s jedním či dvěma páry listů. Žádný řez však nesmí být veden hluboko do dřevnatých částí rostliny, to levandule nesnáší a jen velmi těžko pak obrůstá. Někteří pěstitelé přistupují ještě k podzimnímu řezu. Ten je však vhodnější pouze pro teplejší oblasti.