Jak dlouho nechat kynout vánočku?

Jak poznám že je vánočka upečená

Jestli je upečená zjistíte tak, že do ní píchnete špejlí – pokud na ní není nalepené těsto, je hotová. Pokud by byla vánočka z hora hodně opečená, přikrejte ji alobalem a tím ji ochráníte proti spálení.

Kdy vyndat špejle z vánočky

Pečeme v rozehřáté troubě prvních 10 minut při teplotě 180 – 200C°. Po té troubu ztlumíme na 160°C a dopékáme dalších 20 – 30 minut. Špejlí vyzkoušíme, zda je vánočka dostatečně upečená. Pokud se těsto na špejli nelepí, můžeme vánočku z trouby vyndat.

Co s tvrdou Vanockou

Smíchejte si smetanu, vejce, cukr, skořici a případně dolijte trochou mléka. Do této směsi namáčejte plátky vánočky, které poté osmažte na pánvi z obou stran do zlato-hněda. Doporučujeme smažit na kokosovém oleji, protože dodá vašim toustům lahodně jemnou chuť. Pokud ho zrovna nemáte k dispozici, pak smažte na másle.

Proč vánočka při pečení praskne

Když necháte vánočku kynout moc dlouho, kvasnice se unaví a vaše vánočka bude tvrdá, nenadýchaná a hutná. Ani krátké kynutí ale není dobré, jelikož by se vám mohla vánočka při pečení začít ještě zvětšovat a následně se rozvrátit. V troubě by už vánočka neměla zvětšovat objem.
Archiv

Na jakou teplotu se peče vánočka

Pečení vánočky

Troubu předehřejte na 200 stupňů Celsia. Vánočku pečte na vymazaném plechu asi 15 až 20 minut, dokud nezačne červenat. Pak teplotu snižte na 170 stupňů Celsia, vánočku přikryjte pečicím papírem a pomalu ji dopékejte ještě 35 až 40 minut. Po vyjmutí z trouby nechte vánočku dobře vychladnout.

Čím se maže vánočka

Jakmile je vánočka pěkně vykynutá, potřete jí rozšlehaným vejcem a posypte mandlemi. Dejte do trouby, snižte teplotu na 160 °C a pečte asi 45 minut.

Čím přikrýt vánočku

Pak je nejlepší přikrýt vánočku alobalem, a ještě pokračovat v pečení. Díky tomuto postupu nám povrch vánočky nebude tak rychle hnědnout, nespálí se, a vánočka se dobře propeče.

Co se dělá se zbytky vánočky

Jednou z méně známých alternativ, jak zužitkovat vánočku, je francouzský toust. Hodí se k snídani, svačině nebo jako moučník. Na 4 porce potřebujete 4 silnější plátky vánočky, 2 vejce, 200 ml mléka, 200 ml smetany, máslo podle potřeby. Vejce rozšlehejte s mlékem a smetanou.

Jak zmeknout vánočku

Nahřejte troubu na 120 °C, vložte do ní hrnek s horkou vodou a poté plech s cukrovím na cca 10 – 15 minut.

Čím se potírá vánočka před pečením

Vánočka se potírá rozšlehaným vejcem nebo jen zbylými bílky.

Jak dlouho se peče vánočka v horkovzdušné troubě

Vložím do horkovzdušné trouby a na 170 °C peču 15 minut. Poté vánočku přikryji alobalem, teplotu snížím na 155 °C, a takto peču ještě 55 minut. Špejlí vyzkouším, zda je vánočka hotová. Po upečení ji nechám lehce vychladnout a popráším cukrem.

Proč se mi rozjíždí vánočka

Těsto mohlo být moc řídké.

Lepivé těsto zahustěte polohrubou moukou přidávanou po troškách. Řídké těsto má tendenci v troubě změnit tvar (rozjede se). Vánočku jste možná nechali překynout. Upletená vánočka na plechu kyne asi poloviční dobu, po kterou kynulo těsto.

Jaká je nejlepší mouka na vánočku

Používejte ty nejlepší suroviny

Nešetřete máslem, rozinkami ani mandlemi a používejte jen kvalitní mouku, ideálně typu 00.

Jak upéct vánočku aby nepraskla

Troubu předehřejte na 210-240 °C a při této teplotě vánočku pečte asi 10 minut. V této době za žádnou cenu neotvírejte dvířka, jinak hrozí, že vánočka klesne! Potom teplotu snižte na 130-160 °C a pomalu pečte, až se těsto nebude lepit na špejli.

Co z mazance

Nejjednodušší možností je jednotlivé plátky opéct v toustovači nebo na pánvi na másle. Ztvrdlý mazanec je lepší namočit do směsi mléka a vajec ochucené skořicí a vanilkou a pak teprve opéct na másle. Vznikne vám tak ještě o trochu lepší verze francouzského toastu, který se běžně dělá z normálního toastového chleba.

Jaký je rozdíl mezi vánočkou a Mazancem

Mazanec tak není ani těsto na koláč, ani na vánočku. Bývá mnohem pestřejší. „Do těsta na mazance lze přidat větší podíl rozinek, případně kandovaného ovoce a ořechů,“ říká pekárenský technolog o rozdílech mezi těstem na vánočku a na mazanec.

Jak dlouho péct vánočku v silikonové formě

Prvních 5 minut pečeme při 190-200°C, pak teplotu snížíme na 160°C a dopečeme. Podle velikosti vánočky pečeme 45-60 minut – upečení vyzkoušíme špejlí. Kdyby vánočka svrchu hodně hnědla, zakryjte ji alobalem. Upečenou vánočku necháme chvilku ve formě odpočinout, pak ji opatrně vyklopíme a pocukrujeme.

Co dělat když vánočka Nekyne

Napuste do dřezu teplou vodu a těsto i s mísou do něj ponořte, tak aby sahala voda cca do půlky mísy. Nechte ho tam klidně i hodinu. Těsto na vánočku je hodně těžké a mastné a kyne pomalu. Pokud nevykyne i tak, tak se ho zbavte, tomu už nepomůže nic.

Jak dlouho nechat kynout těsto na mazance

Dobře propracované těsto necháme kynout v teple asi 2 hodiny. Z těsta vytvoříme dva menší mazance, které dáme na plech vyložený pečícím papírem.

Jak dlouho kyne bochánek

Teplé mléko promícháme s cukrem a droždím, necháme na teple vykynout na kvásek. Mezitím si v míse smícháme obě mouky se špetkou soli. Přidáme rozehřáté máslo, žloutky, rozinky, mandle, kvásek a vše promícháme. Dobře propracované těsto necháme kynout v teple asi 2 hodiny.

Kdy vyklopit vánočku z formy

Podle velikosti vánočky pečeme 45-60 minut – upečení vyzkoušíme špejlí. Kdyby vánočka svrchu hodně hnědla, zakryjte ji alobalem. Upečenou vánočku necháme chvilku ve formě odpočinout, pak ji opatrně vyklopéme a pocukrujeme.

Kdy vyklopit vánočku

Formu s nakynutým těstem vložíme do trouby vyhřáté na 180°C a pečeme asi hodinu (zkoušíme špejlí). Upečenou vánočku necháme chvíli odpočinout ve formě, pak opatrně vyklopíme a necháme vychladnout.

Jak dlouho můžu nechat kynout těsto

Obecně platí, že kynuté těsto potřebuje 1-3 hodiny, aby zdvojnásobilo svůj objem. Doba kynutí je ovlivněna nejen prostředím, ve kterém se těsto nechá kynout, ale také množstvím tuku v těstě. Čím více je v těstě tuku, tím je těžší a tím déle trvá jeho kynutí.

Proč mi nechce kynout těsto

Nekyne a nekyne Důvodem, proč těsto nevykyne, bývají většinou staré kvasnice nebo prošlé sušené droždí. Také je možné, že jste droždí spařili, to znamená, že jste k němu přilili příliš horké mléko, vodu nebo tuk, které kvasinky zabily. Musíte také vystihnout, kdy je těsto vykynuté.

Jak dlouho se peče vánočka ve formě

Vánočkovou formu vymažeme tuhým máslem a dáme do ní nakynuté těsto. Vrch těsta uhladíme, natáhneme ho spíše ke stranám. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 180 °C asi hodinu (asi po půl hodině pečení vrch přikryji alobalem, aby nebyl moc tmavý).