Jak dlouho nechat vypotit lilek?

Jak dlouho vydrží lilek

Lilek vydrží v zásuvce na zeleninu v chladničce (při teplotě asi 10–13 stupňů Celsia) až deset dní. Pokud jsou v dužině a na semenech vidět tmavá místa, je to známkou dlouhého skladování.

Kdy je lilek jedovatý

Upozornění: Syrové lilky jsou nepoživatelné, chutnají spíše fádně, ale hlavně obsahují jedovatý alkaloid solanin, který se vyskytuje také v bramborových klíčcích a v nezralých rajčatech, což může vést k žaludečním a střevním potížím. Lilky by se proto měly vždy tepelně upravit, abychom dosáhly zneškodnění solaninu.

Jak vydlabat lilek

Před samotným vařením mu dejte chvilku na to se "vypotit" – plátky z obou stran posypte solí (sůl je další a poslední zbraň proti nežádoucí hořkosti) a nechte ležet třeba na prkýnku. Lilek se během pár minut "orosí" a vy pak přebytečnou tekutinu osušíte papírovou utěrkou.

Jak vypada Zkazeny lilek

Lilek zkontroluj promačkáním, jestli už není měkký a jestli se nepokryl tmavými skvrnami. Ty ukazují na to, že by už mohl být zkažený. – Lilek se dá skvěle kombinovat s ostatní zeleninou a jinými dobrotami – s paprikami, rajčátky, houbami, česnekem…

Jak dlouho nechat vyplakat lilek

Jak vypotit lilekNakrájejte lilek na kostky nebo cca 1 cm silná kolečka.Každou vrstvu prosolte, nasypte do cedníku a ten nechte třeba ve dřezu.Položte na lilek talíř (zatěžkaný např. sklenicí s vodou), aby se snadno vylisovala hořká šťáva.Zhruba po půl hodině lilek osvoboďte, opláchněte sůl a osušte.

Co dělat s lilkem

Stačí si lilek rozříznout na půl a nechat vypotit, poté vydlabat a na pánvi osmahnout směs dle vašich chutí – například z cukety, žampionů, vydlabané dužiny lilku, oříšků, čerstvých bylinek nebo přidat také rajčatový protlak. Touto směsí naplníte vydlabaný lilek, zakápnete olejem a dáte zapéct do změknutí lilku.

Proč lilek pálí

Tato pověra zřejmě souvisí s faktem, že bez tepelné úpravy je lilek hořký a obsahuje jedovatý solanin. Teplem však hořkost dužniny mizí a solanin se rozkládá, takže o své duševní zdraví nemusíte mít obavy. Lilek se však dá jíst i syrový, pokud ho předtím marinujete s vhodným kořením.

Proč je lilek hořký

Hořkost lilku způsobuje celá řada fenolických sloučenin, převážně kyselina chlorogenová, která je jedním z nejsilnějších protivirových mutagenů, navíc obsahuje i antimikrobiální látky. Lilek pomáhá snížit hladinu špatného cholesterolu a bojovat proti riziku nádorových onemocnění.

Jak poznat že už je lilek zrály

Plody sklízíme i se stopkou před plnou zralostí, měly by mít vysoký lesk a intenzivní vybarvení. Přezrálost poznáme podle vadnutí slupky a ztráty lesku, měknutí plodů a hnědnutí semen.

Jak se pozná že je zralý lilek

Plody sklízíme i se stopkou před plnou zralostí, měly by mít vysoký lesk a intenzivní vybarvení. Přezrálost poznáme podle vadnutí slupky a ztráty lesku, měknutí plodů a hnědnutí semen.

Proč nechat vypotit lilek

Lilek se před úpravou často prosoloval a nechával “vypotit” v cedníku, aby se zbavil nahořklé příchuti. Dnešní odrůdy lilku už však většinou nahořklé nejsou a před úpravami typu grilování nebo pečení v troubě není nutné je předem nijak upravovat.

Jak Orestovat lilek

Lilek nakrájejíme na plátky, osolíme a necháme „vypotit“. Po 5 – 10 minutách lilek důkladně osušíme ubrouskem a nakrájejíme na menší kousky. V rozehřáté pánvi s olivovým olejem lilek ze všech stran opečeme, přidáme rozmáčklé stroužky česneku, větvičku rozmarýnu a tymiánu, papriku nakrájenou na kostky a opepříme.

Jak udělat lilek na pánvi

Oloupaný lilek nakrájíme asi na 5 mm plátky, necháme chvíli odpočinout. Osolíme, popepříme, potřeme rozetřeným česnekem a na pánvi , kterou si lehce polijeme olivovým olejem prudce opečeme z jedné strany a po otočení na druhou stranu poklademe plátky sýra podle libosti.

Jak udělat lilek v troubě

Lilek nakrájejte na kolečka a smíchejte s prolisovaným česnekem smíchaným s olivovým olejem a kořením. Poté lilek buď ugrilujte (viz recept na grilovaný lilek), nebo upečte v troubě. V tom případě troubu předehřejte na 220 stupňů, lilky vyskládejte na pečicí papír a pečte 20 minut.

Co to je baklažán

Lilek vejcoplodý (Solanum melongena), jinak také baklažán, je jednoletá rostlina z rodu lilek (příbuzná s bramborem a rajčetem), z čeledi lilkovité. Dorůstá až jednometrové výšky. Květy jsou nachové až světle fialové. Plodem jsou červenofialové bobule používané jako plodová zelenina a označované jako lilek.

Co mají společného brambor a baklažán

Zkřížení umožnila skutečnost, že jak baklažán, tak brambor patří do stejné čeledi lilkovitých. A podle šlechtitelů je kořenový systém bramboru schopný poskytnout lilku dokonce lepší podporu než jeho vlastní kořeny. Braklažán není první rostlinou, kde se šlechtitelům podařilo spojit dva druhy do jedné.

Co sázet vedle lilku

Lilek vejcoplodý bude skvěle prosperovat v sousedství fazolí, které ho perfektně ochrání proti mandelince, která ho napadá podobně často jako nať brambor. Stejně tak lilek ochrání merlík bílý, díky kterému tato zelenina získá rezistenci vůči škůdcům.

Jak daleko od sebe sázet lilek

Lilek musí mít kolem sebe dostatek místa, uvádí se spon výsadby 120 x 200 cm. Sazenice vysazujeme do kvalitní živné půdy, stejně jako ostatní plodovou zeleninu.

Jak okořenit lilek

Okořeněné lilky posypeme na kousky natrhaným čerstvým tymiánem a rozmarýnem. Lilky a čtvrtky citrónu položíme vedle sebe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme v troubě předehřáté na 200°C asi 30-35 minut dokud lilky nezhnědnou a nerozevřou se.

Jak dlouho se dělá lilek na pánvi

Ve velké pánvi rozehřejeme olivový olej a plátky lilku na něm postupně osmažíme do zlatohněda (asi 3 minuty). Necháme osušit na papírové utěrce nebo ubrousku. Pánev otřeme a poskládáme na ni osmažené plátky lilku. Můžeme je skládat tak, aby se částečně překrývaly.

Jak správně připravit lilek

Lilek si nakrájejte na silnější kolečka, ty potřete olivovým olejem a dejte je péct do trouby na 180 stupňů. Jakmile je lilek měkký, vyndejte jej z trouby, kolečka pokrájejte na nudličky a dejte ho osmahnout do pánve na oleji. Přidejte koření a česnek a promíchejte.

Jak dlouho se dělá lilek v troubě

Lilky a čtvrtky citrónu položíme vedle sebe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme v troubě předehřáté na 200°C asi 30-35 minut dokud lilky nezhnědnou a nerozevřou se.

Odkud je lilek

Pochází z jižní Evropy, hlavně z Balkánu. Lilek vejcoplodý se především pěstuje jako zelenina (botanicky správně se však jedná o ovoce, stejně jako je tomu u rajčete, papriky a jiných lilkovitých). Je náročný na teplo. Je vhodný i pro skleníkové pěstování.

Jak zapéct lilek

Lilek nakrájíme na kolečka asi 1 cm silná, naskládáme vedle sebe na lehce pomaštěný pekáč, na každé kolečko položíme kolečko rajčete, osolíme, okořeníme směsí na pizzu nebo provensálským kořením, posypeme strouhaným sýrem. Nejlepší je parmazán, velice pikantní je niva. Dáme zapéci asi na 10 minut.

Jakou barvu má lilek

Plody vejcovitého tvaru mají tmavofialový, světle fialový a bílý lesklý povrch a pevnou, smetanově bílou dužninu – Beatrice (světle fialová)+Clara (bílá)+Serena (tmavě fialová). Rostliny jsou pevné a kompaktní. Osivo ve směsi je barevně rozlišeno, barva semen odpovídá barvě plodů.