Jak dlouho péct dýni na pyré?

Jak dlouho vydrží dýňové pyré

Pyré můžeme uchovávat až 3 dny v ledničce a použít ho např. na polévku, lívance atd. V mrazáku pak vydrží až 3 měsíce.
Archiv

Jak připravit dýňové pyré

Postup přípravy receptu

Dýni omyjte, rozkrojte a vydlabejte semínka. Dýni na řezu potřete chuťově neutrálním olejem a lehce osolte. Pekáček vyložte pečicím papírem, vložte do něj dýni, podlijte hrnkem vody a dejte péct. Po 40 minutách teplotu zmírněte na 170 °C a pečte ještě 20 minut do změknutí.

Jak dlouho péct dýni v troubě

Dýni pečeme v troubě rozehřáté na 200 °C asi 35 až 40 minut dozlatova.

Jak využít dýňové pyré

Jako příloha se dýňové pyré hodí nejen k pečenému masu, ale také k rybě i zelenině. Jeho sladkou chuť si zamilujete.

Jak zamrazit dýňové pyré

Dýňové pyré můžete použít hned nebo skladovat v uzavíratelných sáčcích v mrazáku. V mrazáku vydrží dýňové pyré až 6 měsíců. TIP Dýňové pyré má v kuchyni využití jak ve slaných, tak sladkých receptech. Zkuste část dýňového pyré zamíchat do těsta na bábovku, buchtu nebo podávat místo bramborové kaše.

Kde skladovat dýně

Dýně nesnáší vlhko a milují sucho. Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu.

Jak se dělá Dýňová polévka

Postup přípravy

Nakrájenou dýni dáme do hrnce, zalijeme vývarem a uvaříme doměkka. Podle chuti přidáme sůl a muškátový květ. Pak polévku rozmixujeme dohladka a necháme ještě krátkou chvíli probublávat. Nakonec polévku zahustíme moukou rozmíchanou ve vodě, nebo jíškou.

Co se dá udělat z dýně

Dýně – nejlepší recepty, od polévky po moučníkDýňové placičky z trouby.Dýňové rizoto s modrým sýrem.Dýňová polévka s hráškem a zázvorem.Polévka z pečené dýně se zázvorem.Pánev z mletého masa a zeleniny.Dýňové rizoto pro nejmenšíPapriková omáčka, kuřecí s kuskusem pro nejmenšíHřejivá dýňová polévka.

Jak dlouho se peče dýně na polévku

Troubu předehřejte na 220 °C. Dýni omyjte, osušte, přepulte, vydlabejte semínka a pak ji dejte na plech vyložený pečicím papírem řeznou stranou nahoru, přidejte celou cibuli (i se slupkou), zastříkněte olejem, posypte solí a pečte 55–60 minut.

Jak uchovat dýňové pyré

Dýňové pyré můžete použít hned nebo skladovat v uzavíratelných sáčcích v mrazáku. V mrazáku vydrží dýňové pyré až 6 měsíců. TIP Dýňové pyré má v kuchyni využití jak ve slaných, tak sladkých receptech. Zkuste část dýňového pyré zamíchat do těsta na bábovku, buchtu nebo podávat místo bramborové kaše.

Jak uchovat dýně na zimu

Jak skladovat dýně

Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu. Dýně se neustále odpařuje, proto slupka dýně postupně tvrdne a po čase už není poživatelná.

Jak poznám že je dýně zkažená

Hokkaido dýně se skladuje na pokojové teplotě, na chladném a suchém sklepě vydrží i půl roku. Po nakrojení dýně ji zabalte do fólie a uložte do lednice. Zkažená dýně začne ztrácet lesk a plesnivět.

Kdy je zralá dýně

Zralé dýně poznáte podle žlutohnědého zbarvení a zkorkovatění stopky. Okolo nasazení stopky se na slupce začnou objevovat vlasové trhlinky a slupku už nelze proříznout nehtem. Před konečným uskladněním nechte dýně ještě dva až tři týdny osychat na teplém místě chráněném před deštěm.

Co se dává do dýňové polévky

Smetana, dýňový olej nebo citron. Dochutit můžete polévku i po dovaření. Chuť zjemní trocha smetany nebo jogurtu, naopak pikantnější varianta je přidat do polévky trochu citronové šťávy. Skvělý je také dýňový olej, který sice pochází ze semínek dýně olejné, ale k hokaido se hodí.

Jak vylepšit dýňovou polévku

Abyste si dýňovou polévku vychutnali kompletně, servírujte ji s dýňovými semínky a dýňovým olejem. Tak také zvýšíte výživovou hodnotu polévky. Semínka opražte na pánvi na sucho, tak se zintenzivní jejich chuť a vůně. Polévku jimi posypte a zakápněte pár kapkami dýňového oleje.

Jak dlouho se vaří dýně

Vaříme do měka cca 40 minut. Já osobně vařím 15 minut v tlakovém hrnci. Do uvařené dýně Hokaido přidáme protlačený česnek, nastrouháme muškátový oříšek a vše do hladka rozmixujeme tyčovým mixerem přímo v hrnci nebo v klasickém mixeru.

Co patří do dýňové polévky

Smetana, dýňový olej nebo citron

Dochutit můžete polévku i po dovaření. Chuť zjemní trocha smetany nebo jogurtu, naopak pikantnější varianta je přidat do polévky trochu citronové šťávy. Skvělý je také dýňový olej, který sice pochází ze semínek dýně olejné, ale k hokaido se hodí.

Jak spotřebovat dýni

Dýňové pyré je základem většiny dýňových receptů. Potřebujete ho do koláče, do rizota, na kaši, do chleba, do polévky… Nejjednodušší způsob je upéct dýni v troubě nebo ETA Pečence doměkka, nechat lehce zchladnout, podle potřeby oloupat a rozmixovat na pyré.

Jak se pozná že je dýně zralá

Jak poznat zralou dýní

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Která dýně se neloupe

Hokkaido je jediná, která se před tepelnou úpravou neloupe. Všechny druhy dýní jsou jedlé, a to i ty okrasné. A každý druh dýně musíte pěstovat zvlášť.

Které dýně jsou jedlé

Čili kromě klasických plodů, které v běžné hovorové řeči nazýváme dýněmi, patří mezi dýně (tykve) též kabačky a cukety, patizony, dýně olejná, dýně špagetová a jiné. Všechny výše uvedené druhy tykví jsou jedlé, chutné a u nás hojně pěstované.

Jak okořenit dýni

Každý typ má trochu jinou konzistenci a barvu, ale chuťově jsou si víceméně podobné. Pamatujte, že dýni je potřeba dobře okořenit. Nejlepší jsou na to čerstvé bylinky jako třeba oregáno nebo tymián, ale sedne jí i mleté chilli nebo uzená paprika.

Jak dlouho vydrží dýňová polévka

Vychlazenou dýňovou polévku uložte do uzavíratelné nádoby do ledničky, kde vydrží asi 4 dny. Polévku můžete také zmrazit na 2 až 3 měsíce.

Co se hodí k dýňové polévce

Abyste si dýňovou polévku vychutnali kompletně, servírujte ji s dýňovými semínky a dýňovým olejem. Tak také zvýšíte výživovou hodnotu polévky. Semínka opražte na pánvi na sucho, tak se zintenzivní jejich chuť a vůně. Polévku jimi posypte a zakápněte pár kapkami dýňového oleje.

Jak připravit příkrm z dýně

Dýni hokkaidó oloupeme a nakrájíme na kostičky, dáme na pařáček a vaříme v páře do změknutí. Pak rozmačkáme vidličkou (nebo propasírujeme nebo rozmixujeme). Přidáme olivový olej a doředíme vodou tak, aby byla kašička požadované konzistence.