Jak dlouho plodí jahody
Říká se, že jahody by měly být na jednom místě maximálně tři roky a stejně dlouho prý kvalitně plodí. Ideální by proto bylo každé tři roky kompletně obměnit sadbu. No a aby to nelezlo zbytečně do peněz, není od věci si jahodníky rozmnožit. Zvlášť jestli máte kvalitní rostliny a jste s plody spokojení.
Archiv
Kdy stříhat Stáleplodící jahody
Na zahradách můžete vidět porosty jahod úplně bez listů. Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem.
Kdy přesazovat stále Stáleplodící jahody
Jahody vysazujeme v dubnu nebo v květnu, anebo pak až na sklonku léta a na podzim (v srpen a v září). Jarní termín výsadby je lepší nejen proto, že rostliny lépe zakoření díky jarním dešťům a zimní vláze, ale navíc se sazenice během léta pěkně rozrostou, takže je pak na podzim můžeme rozesadit.
Kdy odstranit odnože jahod
Dlouhé tenké výhonky, na kterých vyrůstají mladé rostliny, jsou vítané pouze při rozmnožování jahodníků. Při běžném pěstování zbytečně zahušťují porost a vysilují mateřskou rostlinu. Proto je odstraňujeme dřív, než vyrostou a zakoření.
Jak plodí Stáleplodící jahody
Stáleplodící jahody vás potěší svými plody v několika vlnách, a to od června až do prvních mrazíků. Mezi sazenicemi stáleplodících jahod najdete také odrůdu Mara des Bois. Jde o převislý jahodník, který je vhodný i na balkony do truhlíku.
Co dát po jahodách
Co zasadit po jahodách. Jakmile jsou záhony vyčištěny a připraveny, můžete bezpečně zasadit luštěniny, které vás nejen potěší plodností, ale také zlepší stav půdy, nasytí ji dusíkem a uvolní ji. Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře.
Kdy hnojit Stáleplodící jahody
Živiny pro jahody
Přihnojovat můžete do konce října, ale od září už si odpusťte přípravky s vysokým obsahem dusíku a hořčíku. Vhodná jsou naopak hnojiva s vápníkem, fosforem nebo draslíkem. Z přírodních hnojiv obsahuje draslík a fosfor slepičinec. Můžete ho střídmě přidat do zálivky na jahody.
Jak pěstovat jahody Staleplodici
Na podzim se vysazuje většinou tzv. zelená prostokořenná sadba, naproti tomu na jaře je většinou k dostání tzv. frigo sadba. Jarní výsadba je vhodnější v lokalitách s drsnějším klimatem (mrazové kotliny, polohy nad 500 m n. m.) ale také pro pyramidy nebo pěstitelské nádoby.
Jak hnojit Stáleplodící jahody
Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.
Co dělat s odnožemi jahod
Jahody se totiž snadno množí samy. Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon.
Jak se rozmnožují Stáleplodící jahody
Ať už se jedná o rané, pozdní, nebo stáleplodící odrůdy jahod, všechny lze právě teď v druhé polovině léta rozmnožovat od mateřských rostlin, které nasazují nové výhony s dceřinými sazeničkami. Tyto výhony je třeba včas od mateřské rostliny oddělit, aby se původní jahodník nevyčerpával.
Jaké jsou nejlepší Stáleplodící jahody
Nejtmavější jahody: Frikonsa, Kama, Karmen, Olívie, Senga Sengana. Snadno rozmačkatelné do džemů a dření: Kama, Karmen, Bounty. Stáleplodící: Everest, Evie 2, Lidka, Mara de bois, Selva, Diamante, Temtation. Do hor: Dagmar, Dita, Dukát, Korona, Lidka, Red Gaunlet.
Po jaké plodině sázet jahody
Mezi jahody vysaďte česnek
Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.
Jaké plodiny pěstovat spolu
Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
česnek | rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku |
fazole | ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev |
hrášek | kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát |
kapusta | celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn |
Čím hnojit jahody aby kvetly
Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj.
Co sázet po jahodách
Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.
Jak pečovat o převislé jahody
Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.
Proč nejsou jahody sladké
„Tuzemské jahody se dostanou k lidem čerstvé, téměř okamžitě po utržení. Jahodám z dovozu často chybí typická chuť, protože musí vydržet mnohakilometrový transport, ke kterému jsou speciálně šlechtěny pevné a manipulaci odolné odrůdy," vysvětlil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Co nesnáší jahody
Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Co sázet vedle jahod
Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.
Jak často se hnojí jahody
Jestliže jste i tak pro pěstování v nádobě, jahody budete muset hnojit každý týden po celou dobu vegetace. Proto se používá kapalné hnojivo s okamžitým účinkem.
Jak na jahody v truhlíku
Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.
Jak velký květináč na jahody
Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny.
Jak se pečuje o Stáleplodící jahody
Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.