Jak dlouho roste fazole?

Jak dlouho rostou fazole

Sklizeň fazolí

Záleží na době výsevu, ale obecně platí, že zelené lusky sklízíme postupně, a to od poloviny července do poloviny září. Hlavní doba sklizně je pak v srpnu. Fazol musí být po rozlomení šťavnatý, křehký a zpravidla bez vláken. Po dozrání semen a seschnutí lusků sklízíme fazole na semeno.
Archiv

Kdy se sklízejí fazole

Fazolky sklízíme v momentě, kdy dorostou délky asi 10 cm.

V té chvíli jsou nejlahodnější a nejzdravější. Fazolky stačí jemně utrhnout, dejte si při sklizni pozor, abyste omylem nevytrhli celou rostlinu. Pravidelná sklizeň podnítí růst nových a čerstvých plodů.

Co dělat s Nedozrálými fazolemi

Fazole a jejich lusky můžeme jíst jedině zralé a nebo tepelně upravené. Nezralé obsahují toxalbuminy, což jsou jedovaté bílkoviny, ovšem právě rozložitelné vařením. Čili nedozrálé lusky, které jsou tak výborné vařené, určitě nepojídejte syrové.

Jak roste fazole

Fazole potřebují slunné stanoviště, ale snesou i mírný polostín. Stejně jako hrách mají fazole na kořenech nitrofilní bakterie, které na sebe vážou vzdušný dusík a obohacují tak půdu. Přesto zejména na počátku růstu požadují základní zásobu dusíku.
Archiv

Co žere fazole

Škůdci hrachu a fazolí: třásněnka, obaleč, zrnokaz, květilkaTřásněnky na hrachu.Kyjatka hrachováHousenky obaleče hrachového.Dospělec zrnokaze.Dospělec listopase.Vzcházející fazole poškozené květilkou všežravou.

Jak a čím hnojit fazole

Protože fazole patří mezi bobovité rostliny, které jsou schopny vázat dusík ze vzduchu, je zvláště potřeba dusíku nízká. Důležité je dobré zásobení ostatními živinami a vodou bezprostředně před kvetením a během něho. Kromě kompostu přidáváme kombinované hnojivo. Fazoli bohatě zavlažujeme, přihrnujeme, často okopáváme.

Jak nechat naklíčit fazole

Luštěniny nejprve nechte přes noc nebo celý den máčet ve vodě, poté je slijte, propláchněte a vložte do PET lahve (případně klíčící nádoby). Luštěniny takto ponechte při pokojové teplotě zhruba 2-3 dny, dokud nevyrostou klíčky, u každého druhu to trvá jinak dlouho.

Jakou půdu potrebuji fazole

Zeminu potřebují lehčí až středně těžkou, mírně vlhkou a dobře propustnou. Milují slunné stanoviště, ale snesou i mírný polostín. Podobně jako hrách mají i fazole na kořenech nitrofilní bakterie, které na sebe vážou vzdušný dusík a obohacují tak půdu.

Jak dlouho vařit fazole aby nebyly jedovaté

Některé zdroje uvádějí alespoň 10 minut, což se samozřejmě týká zejména fazolových lusků, které se připravují často jen krátce. Při nedostatečné teplotě sice fazolové lusky měknou, ale obsah jedu se v nich dokonce zvyšuje. U klasických fazolí trvá vaření do měkka mnohem delší dobu a není proto problém s obsahem jedu.

Jak se projevi otrava z fazole

Jak se otrava projeví

Nejčastějšími projevy je nevolnost, zvracení a průjem. U malých dětí či oslabených jedinců se ale může jednat i o otravu s fatálními následky. Pokud dítě sní syrové fazole vyhledejte okamžitě lékaře. Nezaměňujte ovšem nadýmání, které u některých osob po konzumaci fazolí nastane s otravou.

Kam zasadit fazole

Fazol je teplomilná plodina, která vyžaduje teplejší polohy se záhřevnými, lehčími až polotěžkými půdami. V osevním postupu ho zařazujeme až do třetí tratě. Vyséváme, když teplota půdy neklesá pod 10 °C a je dostatečně zásobena vláhou, což bývá od poloviny května do poloviny června.

Kdy jsou fazole jedovaté

Právě tepelná úprava je u fazolí velmi důležitá. Všechny fazole (až na fazole Mungo a Adzuki) jsou totiž za syrova jedovaté. Jedovaté jsou i jejich lusky, klíčky a další části. Obsahují jedovatý phasin, jenž může citlivějším lidem způsobit střevní problémy, či dokonce těžkou otravu.

Proč nejíst fazole

Některé luštěniny – například fazole – jsou pro člověka za syrova nepoživatelné proto, že obsahují jedovaté lektiny. Ty jsou však tepelně labilní, což znamená, že vařením je lze zničit (a tím i zneškodnit). Pozor, fazole se nesmí jíst syrové! Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin.

Co Nesnasi fazole

Věnujte pozornost tomu, jaké plodiny vysadíte do půdy po fazolích. Nevhodné jsou bobovité plodiny a cibulová zelenina. Semena fazolí vzejdou po 8 – 14 dnech, kdy je vhodné prokypřit půdu, a pokud je vlhký rok, tak i ošetřit postřikem proti houbovým chorobám.

Co zasadit po fazolí

Aktuality

Rostlina Prospěšní sousedé
Fazole ředkvičky okurky mrkev květák saturejka rozmarýn Keříčkové fazole se kamarádí s bramborami a popínavé s kukuřicí
Hlávkový salát mrkev ředkvička okurky rajčata
Hrášek kedlubny mrkev okurky ředkvičky
Jahody salát špenát česnek

Čím hnojit fazole

Volíme dobře propustnou hlinitou půdu s neutrálním pH, kyselé a těžké půdy jsou pro pěstování fazolí nevhodné. Rostlinu množíme semeny. Co se týče hnojení, optimální je použití kompostu. Hnoji se vyhýbáme úplně, fazole jej nesnášejí.

Jak hluboko zasadit fazole

Jak vyséváme

Podlouhlá oválná semínka prstem zatlačíme 2 až 3 cm hluboko do předem zkypřené zahradní zeminy. Vyséváme buď v odstupech 10 cm do řádků vzdálených od sebe asi 40 cm, anebo tzv. do hnízd po pěti rostlinách, která jsou od sebe asi 50 cm.

Jak urychlit fazole

Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.

Co se stane kdyz snim syrové fazole

Obvykle za 2–3 hodiny po požití syrových fazolových bobů nebo lusků se objevuje nauzea, zvracení, břišní koliky, průjmy až pod obrazem hemoragické gastroenteritidy.

Co se stane kdyz snim Syrove fazole

Obvykle za 2–3 hodiny po požití syrových fazolových bobů nebo lusků se objevuje nauzea, zvracení, břišní koliky, průjmy až pod obrazem hemoragické gastroenteritidy.

Co se stane když sním sýrové fazole

Nejčastějšími projevy je nevolnost, zvracení a průjem. U malých dětí či oslabených jedinců se ale může jednat o otravu s fatálními následky. Pokud dítě sní syrové fazole vyhledejte okamžitě lékaře. Nezaměňujte ovšem nadýmání, které u některých osob po konzumaci fazolí nastane s otravou.

Jak pěstovat fazol na zahradě

Půda pro pěstování by měla být lehčí až středně těžká, mírně vlhká s neutrální reakcí 6–7 pH. Nejlépe se fazolím bude dařit na stanovišti, kam svítí dopolední slunce, vyhovuje jim i polostín. Nesmíme zapomenout na hojnou pravidelnou zálivku především v období klíčení a při nasazování lusků.

Jak casto jíst fazole

Výživová doporučení říkají, že luštěniny by se měly v našem jídelníčku objevit alespoň jednou týdně. Spoustu lidí však odradí jejich složitější příprava nebo to, že citlivější jedince mohou nadýmat.

Kdy nasadit fazole

Fazole sázíme až přestanou přízemní mrazíky a půda je dostatečně prohřátá tj. teplota půdy okolo 10 stupňů. Sázíme zhruba od poloviny května do konce června.

Jak rychle změknou fazole

Luštěniny, které nahánějí strach

I tento problém má chytré řešení. Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.